בתי הזיקוק בחיפה
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

הוועדה המליצה: פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה - לכל המאוחר בתוך עשור

ועדת המנכ"לים המליצה על הצעד עם הצורך לשמירה על יציבות משק האנרגיה • בנוסף הומלץ להפוך את מפרץ חיפה ללב המטרופולין ובו שטחי מגורים, פנאי ותעסוקה, עם נגישות למקורות המים באזור • בז"ן: למרות הנסיונות לסמן מטרות ללא קשר לעובדות, חברי ועדת שמחון מבינים את המשמעות של הבטחת רציפות תפקודית במשק האנרגיה"
מיכל וסרמן
26 באפריל 2021
16:00
עודכן ב 16:59

ועדת המנכ"לים הממשלתית שבחנה את פיתוח וקידום מפרץ חיפה המליצה היום (שני) על דחייה בפועל של פינוי התעשייה הפטרוכימית עד לשנת 2032. הוועדה המליצה על הפסקת הפעילות במפרץ בהקדם, ובתקופה של לא יותר מעשור. אך הציפייה הייתה שתתקבל הנחייה לסגור את המפעלים עד לשנת 2027. כמו כן, הומלץ להקים צוות ממשלתי שמטרתו לקיים משא ומתן עם בז"ן וחברת כי"ל כדי להגיע להסכמות על שינוי פעילותן במפרץ חיפה. 

בהחלטה נכתב כי יש לעשות זאת "תוך נקיטת הצעדים הנדרשים לשמירה על יציבות וביטחון משק האנרגיה ותכנון מחדש של המטרופולין על בסיס עירוניות איכותית ופיתוח כלכלי, תעסוקתי וסביבתי של איזור המפרץ". הוועדה הציעה שתי חלופות תכנון נרחבות לאזור לפיהן יהפוך מפרץ חיפה מ"חצר האחורית" ללב המטרופולין ובו שטחי מגורים, שטחי פנאי ותעסוקה. כמו כן הומלץ לקדם מול קק"ל הסכם למימון ופיתוח של פארק מטרופוליני סביב נחל הקישון. כעת החומרים יוצאים להערות הציבור והמלצות הדוח הסופיות יובאו לבחינת הממשלה וראש הממשלה.

בוועדה הוסיפו: "לצד ההזדמנויות הכרוכות בכך, סגירת הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה דורשת את היערכות משק האנרגיה. פתרונות אלה אפשריים ליישום במהלך העשור הקרוב". כמו כן נכתב כי "לסגירת הפעילות צפויה להיות השפעה גם על הרשויות המקומיות, אשר נהנות מארנונה מהפעילות הפטרוכימית. בניתוח שנערך נמצא כי נקודות האיזון של ההפסד בארנונה מול העלייה בגבייה בעקבות שטחי תעסוקה חדשים באזור צפויה סביב שנת 2040". 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה: "הצלחנו להוביל בוועדה להסכמה רחבה בכך שהתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה צריכה להיסגר, וזו בשורה גדולה לתושבי מטרופולין חיפה ולכל מדינת ישראל". "המלצה חשובה של הוועדה, ועליה עמדנו, היא להקים במשרד ראש הממשלה מנהלת לפיתוח כלכלי של מפרץ חיפה, אשר תהיה אמונה על קידום התכנית כפי שתוגדר בהחלטת הממשלה. רק גוף יישום חזק ומתוקצב יוכל להוציא את ההחלטה האמיצה של ועדת המנכ"לים אל הפועל", הוסיפה השרה גמליאל.

מארגון אדם טבע ודין נמסר בתגובה להחלטה: "סוף סוף השכילה המדינה לצעוד בכיוון תום עידן זיקוק הנפט במטרופולין חיפה. לעמדתנו יש לפעול במהירות ובנחישות לסגור את תעשיית הזיקוק הרבה לפני שיסתיים העשור ומצפים כי הממשלה תקבע תאריך יעד מחייב". מהארגון הוסיפו: "יש להבטיח את יישומו המלא של עיקרון המזהם – משלם, כך עלויות שיקום הנזק שיוותר לאחר פינוי התעשייה לא יושתו על הציבור, אלא על המזהמים". 

בז"ן מסרה: "למרות הנסיונות לסמן מטרות ללא קשר לעובדות ולהתחייבויות חוזיות של המדינה, חברי ועדת שמחון מבינים את המשמעות של הבטחת רציפות תפקודית במשק האנרגיה והידברות עם התעשייה. כפי שהוועדה קבעה, ישנם פרויקטים ארוכי טווח אשר מהווים תנאי בסיסי וראשוני לכל דיון רציני, ביניהם, הקמת אתרי אחסון תזקיקים ובניית נמל תזקיקים חדש בחיפה. בז"ן מקווה כי המשך העבודה הממשלתית בנושא יהיה מקצועי, מבוסס נתונים ועובדות, מתוך הבנה את המשמעות הכלכלית שיש לעמידה בהתחייבויות חוזיות, עם חשיבה ארוכת טווח".

המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ביקר את החחלטה, ומסר: "ההחלטה לסגור את בתי הזיקוק והתעשייה בחיפה אינה נשענת על בסיס מקצועי כלכלי ותעסוקתי, ומעמידה את העצמאות האנרגטית של ישראל בסכנה. מקווים שהוועדה תמשיך לבחון באופן מקצועי את העובדות, ותראה את טובת המשק בכללותו".

באיגוד הכימיה בהתאחדות התעשיינים יצאו גם כן נגד החחלטה, ומסרו: ״ברור לכולם כי הגורם המרכזי לבעיית הזיהום במפרץ חיפה הוא התחבורה הימית והיבשתית הפולטת את מזהמיה ללא סינון, בגובה האף והישר לריאות תושבי המפרץ וכי פינוי התעשייה יביא דווקא להגברת הזיהום ולא להפחתתו". 

"ההחלטה להציב את אפשרות פינוי התעשייה במפרץ חיפה על הפרק, היא החלטה שלא רק שאינה מבוססת נתונים אלא גם עומדת בניגוד גמור לעמדת הפקידות המקצועית במשרדי הממשלה. מדובר בצעד חסר אחריות שיביא לפגיעה ישירה בכלכלה הלאומית והמקומית, לפיטורי אלפים, לפגיעה ביכולות האנרגטיות הלאומיות ובעיקר לפגיעה בעצמאות המדינית וביכולות הביטחוניות של מדינת ישראל".