המשטרה בהר מירון אחרי האסון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

בפתח קרב האשמות: המהנדס שאישר - וזריקת האחריות במשטרה

במשטרה מטילים את האחריות על המהנדס של משרד הדתות, שאישר את המתחם • 38 שמות מההרוגים הותרו לפרסום, 22 שוחררו לקבורה • בהוראת הרב הראשי לאו - הופסקה מלאכת זיהוי ההרוגים עם כניסת השבת
מערכת כאן חדשות
30 באפריל 2021
19:40
עודכן ב 06:14

האסון הכבד בהר מירון: עקב כניסת השבת נעצר תהליך זיהוי הקורבנות, בהוראת הרב הראשי לישראל, דוד לאו. עד כה הותרו לפרסום שמות 38 הרוגים מתוך 45. מתוך הגופות שזוהו - 22 שוחררו לקבורה.

השמות והפנים מאחורי ההרוגים

ליל האימה בהילולה: דקה אחר דקה

בינתיים כבר החל קרב האשמות. במחוז הצפוני במשטרה מטילים אחריות על משרד הדתות, ובפרט על קצין הביטחון ועל המהנדס של משרד הדתות, כך פורסם אמש (שישי) בחדשות הערב בכאן 11. מבחינת המשטרה, המהנדס הוא זה שנתן את חוות הדעת שמאשרת את המתחם כבטיחותי. המהנדס סייר השבוע גם באותה סמטה שבה אירע האסון. המשטרה אומרת: קיבלנו את חוות הדעת שלו שהמתחם בטיחותי, ומבחינתנו זה הסתיים.

מפקד מחוז הצפון, ניצב שמעון לביא, יצא אתמול בתגובה לציבור ואמר במפורש - "אני נושא באחראיות". ברגע שתוקם ועדת חקירה, אנחנו צפויים לראות פחות הצהרות כאלה - ויותר קרבות אחריות, גם בתוך המשטרה בין קצינים. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הטיל על המחלקה לחקירות שוטרים לבדוק את התנהלות השוטרים והמשטרה באסון. במח"ש לא מתלהבים, בגלל מעורבות של גורמים שונים באירוע, וייתכן שיבקשו לקחת מהם את האחריות על החקירה.

אתם שזעקתם "משילות" בכל ישיבת ממשלה ובכל אולפן טלוויזיה - לא תוכלו יותר להאשים את הפקידים | דעה

בכירים לשעבר במשטרה שעסקו בניהול אירוע ההילולה במירון אמרו אתמול כי "הסיפור הוא הלחץ של פוליטיקאים על המשטרה לקיים את האירוע בכל מחיר. אין עוד אירוע בישראל שהמשטרה מאשרת ללא מינוי מפיק אחראי. זה האירוע ההמוני הגדול ביותר בישראל, אין שום מקרה שבו הלחץ של פוליטיקאים על המשטרה מתקרב לעוצמת הלחץ שמופעל עליה לקיום האירוע במירון. ניצב שמעון לביא אולי ישלם בתפקידו, אבל זה לא יפתור את הבעיה - שהיא הלחץ של פוליטיקאים החרדים ושותפיהם הפוליטיים".

התחקיר מ-2013: "עד עשרת אלפים איש בהר" 

התחקיר של מפקד מחוז צפון לשעבר לאירועי מירון 2013 מגלה כי מתחם ההדלקות, שבו אירע האסון, הוא אחד המקומות המסוכנים בהר. "כמות המתפללים והצפיפות יכולה להוביל לחנק ודריסה", כתב ניצב רוני עטיה על מתחם ההדלקה. "לכן זה אחד המקומות המסוכנים (גגות וטריבונות) באתר. כל הפקת הלקחים תיושם בשנה הבאה". עטיה כתב את התחקיר לאחר שבל"ג בעומר 2013 קרס מערך התחבורה להר, ואף התפתחו עימותים בין שוטרים למתפללים.


התחקיר מגלה עוד כי מגבלת הבטיחות במירון היא עשרת אלפים בני אדם בלבד: "שטח ההר במירון יכול להכיל בסיכומו של דבר ובאישור מהנדס בטיחות כמות של עשרת אלפים איש בו זמנית, בפועל בשנת 2013 הגיעו לאתר 450 אלף איש. המשטרה נאלצה להדוף אנשים מחשש לקריסה ומחנק".

המחדל וזריקת האחריות

החקירה: אנשי מח"ש ולהב 433 אספו את הממצאים בשטח והוסיפו את הסרטונים שפורסמו בליל אמש. המשטרה תצטרך לבדוק אם היה תיאום בין ההנחיות לקראת הכניסה לשטח לבין מה שקרה במציאות.

המחדל: כמה דוחות של מבקר המדינה התריעו על אי הסדר במירון. נכון היה להקים מנהלת אחת שתנהל את המתחם והאירוע - אך לא בטוח שזה אפשרי.

כבר ב-2008 המבקר התריע על הכשלים.

שחזור: כך הלכו ההמונים מאזור הדלקת המדורה דרך המעבר הצר לכיוון היציאה.

ההתנגשות האפשרית בין גופי הבדיקה השונים

הנהלת חברת חיאן, שמפעילה מערך אוטובוסים וניידות טיפול נמרץ, שיגרה מכתב למשרד הבריאות בו טענה להתנהלות לא תקינה מטעם מד"א - בכל הקשור להזנקת כוחות עזר נוספים. במכתב נכתב כי "לא ידענו על האירוע בזמן רק בגלל חוסר אחריות ומשחקי אגו".