מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, ד"ר חן קוגל

מנהל המכון לרפואה משפטית: "עשינו את המקסימום"

ראשי המכון באבו כביר יוצאים נגד הביקורת שמופנית אליהם וחושפים כשלים בטיפול ההיקפי של האירוע ביממה שלאחר מקרי המוות: "הגופות הגיעו אחרי 12:00 בצוהריים"
יואב בורוביץ'
03 במאי 2021
03:54

מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, ד"ר חן קוגל, ומנהלת מעבדת הדנ"א במכון, ד"ר נורית בובליל, יוצאים באופן נוקב כנגד הביקורת שהופנתה כלפי המכון והעומדים בראשו בשתי היממות האחרונות. על הטעות בשליחת גופת הרוג אחר להלוויית הנער ידידיה חיוט אמר ד"ר קוגל: "אנחנו בסך הכול כמה שעות אחרי האירוע. אני לא יודע אם נפלה טעות בזיהוי, ברישום או במעבר לאמבולנסים. אני צריך לבדוק איפה נפלה הטעות ומי אחראי לה - האם זה אצלנו? האם בגופים אחרים? נעשה תחקיר".

מנהל המכון לרפואה משפטית הוסיף כי "סך כל אנשי הצוות שהתמודדו עם האירוע הוא מאה איש, אבל זו לא כמות מספיקה לכזה אירוע". לדבריו, "המכון לא מספיק גדול כדי להכיל כזה אירוע. המתחם קטן מאוד יחסית לצרכים של המדינה. המכון נוסד ב-1955 ומאז לא גדל. האוכלוסיה מאז גדלה המון. עשינו את המקסימום".

קוגל ובובליל גם ציינו את הסחבת המשמעותית – קרוב ל-12 שעות – בשינוע עשרות הגופות ממירון לאבו כביר. "מקרי המוות היו סביב השעה 02:00 לפנות בוקר. אם הגופות היו מגיעות ב-08:00 בבוקר, היינו מסיימים לזהות את כולן עד שבת", אמרו. "אבל הן הגיעו אחרי 12:00 בצוהריים, ולכן לא היה זמן מספיק לזהות את כולן".

ד"ר בובליל התייחסה לעוגמת הנפש של בני המשפחות הרבים, שחיכו במשך שעות ביום שישי מבלי לקבל מידע בנוגע ליקיריהם המתים, ולכך שלא יכלו לקבור אותם לפני כניסת השבת. "הסבל הוא של המשפחות ואנחנו צריכים לעזור להן. היה מאוד חם, ובני המשפחות חיכו המון שעות בחוץ", אמרה. "מצד שני, כדי שנוכל לבצע את התפקיד הזה בצורה הכי מיטבית שניתן, צריך לייצר תנאים מינימליים. בחלק מהשעות שהם חיכו, המנוחים לא היו כאן בכלל. לא היה לנו בעצם איך לעבוד". לדבריה, "אם המנוחים לא נמצאים במכון והם נאספים במקום אחר, הטיפול צריך להשתנות. הוא צריך להיות מיטבי. לוחות הזמנים כאן במפורש לא היו לטובת התהליך כולו".

על הלחץ שהופעל מצד כל הגורמים המעורבים בנושא זיהוי הגופות לפני כניסת השבת אמר ד"ר קוגל: "אני חושב שיש אי הבנה של התהליך. אני יכול להבין שמשפחות באבל נמצאות במשבר קשה מאוד, אבל הן באמת לא יודעות מה קורה פה. גם המעטפת שלהן לוחצת עליהן לעשות דברים שפשוט בלתי אפשרי לעשות. זה מאוד מקשה את העבודה כשמתקשרים כל מיני פונקציונרים ולוחצים לסיים מהר, כשאנחנו רוצים לעשות את העבודה כמו שצריך".

מוטי בוקצין, דובר ארגון זק"א ומפקד האירוע מטעם הארגון בהר מירון: "מתנדבי זק"א פעלו בשיתוף מלא עם מחלקת מז"פ של המשטרה במחוז הצפוני. כל גופות הנפטרים עברו תהליך ראשוני של מיון וזיהוי בתחנת ריכוז החללים במירון תוך כדי שמירה על כבוד המת. לאחר הזיהוי המקצועי בשטח ע"י המז"פ ולבקשת המשטרה, מתנדבי זק"א העבירו את 39 גופות הנפטרים למכון לרפואה משפטית תוך כדי ליווי משטרתי צמוד בחשש המשטרה שקיצונים ינסו לחבל בהעברת הנפטרים למכון".