-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אנשי חינוך באקדמיה לוחצים לצמצם עוד את מספר בחינות הבגרות

בנייר עמדה, שגיבשו 13 אנשי חינוך מהאוניברסיטאות והמכללות להוראה, נטען כי באקדמיה מעדיפים שלוש או ארבע בחינות בגרות בלבד ברמה בסיסית – ובשאר המקצעות הערכה חלופית
לירן כוג'הינוף
03 במאי 2021
09:24

אנשי חינוך באקדמיה לוחצים לצמצם עוד את מספר בחינות הבגרות. בנייר עמדה שגיבשו 13 אנשי חינוך מהאוניברסיטאות והמכללות להוראה בישראל, קוראים אנשי החינוך להקים ועדה שתבחן את הדברים ותכלול גם את ארגון המורים. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בנייר העמדה טוענים אנשי החינוך בנוסף כי באקדמיה מעדיפים שלוש או ארבע בחינות בגרות בלבד ברמה בסיסית ובשאר המקצעות הערכה חלופית כמו עבודת חקר ולא עוד בחינה. זאת כיוון שלדבריהם מבחני הבגרות היום פוגעים בהכנה ללימודים גבוהים משום שהם מתעסקים עדיין בשינון ובלימוד שטחי. לדברי חותמי נייר העמדה באוניברסיטאות בן גוריון והעברית כבר הסכימו לתמוך בהצעה מטעם ועד ראשי האוניברסיטאות.

ד"ר יריב פניגר, מרצה בכיר במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שחתום על מכתב העמדה מסר: "אנחנו מעוניינים להעביר מסר ברור מההשכלה הגבוהה למשרד החינוך על כך שהשיטה הקיימת של בחינות הבגרות פוגעות בצעירים ובצעירות בישראל. הם יוצאים לעולם האקדמי ולשוק העבודה עם רמת מוכנות נמוכה. צריך לצמצם את בחינות הבגרות החיצוניות למינימום, ובמקומם לפתח בבתי הספר יכולות טובות של הערכה פנימית שתבדוק יכולות אמתיות של תלמדים והבנה עמוקה שהם. בסופו של דבר כאנשי אקדמיה זה מה שאנחנו מחפשים אצלנו".

כותבי המסמך מבקשים גם ממשרד החינוך שכדי שהמוסדות להשכלה גבוהה יכירו בציונים הפנימיים כשווי מעמד לציונים החיצוניים, יש ליצור סטנדרטים מקצועיים להערכה שיהיו מקובלים על המוסדות להשכלה גבוהה. לשם כך הם ממליצים להכשיר את סגל ההוראה בתיכונים, מורים מתיכונים אחרים יבדקו את הערכה הפנימית בבתי הספר וגם ממליצים להיעזר במורות ומורים בעלי ניסיון וותק בבדיקת בחינות הבגרות.

כל הרעיונות וההצעות מצטרפים למסקנות ועדת תירוש שפורסמו בכאן חדשות בשבוע שעבר, ושעדיין מונחות על שלחנו של שר החינוך יואב גלנט. ועדת תירוש גם היא מבקשת לצמצם את מספר בחינות הבגרות למינימום.