דגל האמירויות ודגל ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"הסכמי אברהם מאפשרים לבטא הזדהות": הקולות בעולם הערבי לאסון במירון

ברשתות החברתיות של שכנינו במזרח התיכון הופיעו הודעות ניחומים לטרגדיה שפקדה את ישראל בליל ל"ג בעומר, לצד תגובות של שמחה לאיד מהמחנה הפרו-איראני - והיו מי שגינו על כך • עיתונאית מבחריין ועיתונאי מצרי שחי בלונדון סיפרו לכאן חדשות למה פייסבוק לא צריכה לאפשר הודעות שמברכות על האסון, ואיך אירוע כזה יכול לקרב בין הדתות
רועי קייס
04 במאי 2021
03:17
עודכן ב 13:37

האסון במירון סוקר בכל העולם, וגם כמובן בשכנותינו במזרח התיכון. התגובות בתקשורת הערבית היו מעורבות - הודעות ניחומים שנשלחו מהאמירויות, בחריין, מרוקו, מצרים, ירדן וגם הרשות הפלסטינית, אך גם טקסטים קשים  מהמחנה הפרו-איראני והאחים המוסלמים.

מה שמעניין למצוא ברשתות החברתיות אלו תגובות נגד אותם אנשים שהביעו שמחה לאיד. כך למשל מוחמד דסוקי, עיתונאי מצרי שחי בלונדון, גינה את הפרסומים בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "אני בהלם מהשמחה לאיד של ה'מוסלמים האדוקים' על מותם של עשרות קורבנות בהר מירון. יותר בהלם שטוויטר ופייסבוק נותנות להפיץ את השמחה לאיד נגד חפים מפשע, ליבנו עם הקורבנות".

מוחמד לא לבד בתגובה האוהדת שלו לטובת ישראל. יו"ר אגודת העיתונאים בבחריין, עהדיה אחמד א-סייד, צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "מיטב התנחומים למשפחות הקורבנות, אלוהים ירחם עליהם. בגן עדן תהיה מנוחתם. החלמה מהירה לפצועים באירוע הקשה הזה".

בשיחה בלעדית לכאן חדשות, הסבירה א-סייד כי הסכמי השלום שנחתמו באמירויות ובבחריין עם ישראל מאפשרים כעת לאנשים להביע הזדהות בלי חשש. "מה שקרה מאוד עצוב. האנושיות הייתה בלב כל הזמן, ועכשיו הסכמי אברהם נתנו את האפשרות לאנשים לבטא את רגשותיהם ללא פחד".  

את רגשות ההזדהות בעולם הערבי אפשר לקשר לאסון שהתרחש במכה ב-2015 – אז נמחצו למוות, לפי הדיווחים, יותר מאלפיים בני אדם. זה קרה בזמן עונת החג', העלייה לרגל לכעבה שמאספת כל שנה שני מיליון מוסלמים מרחבי העולם. עהדיה התייחסה לקווי הדמיון בין אסון מכה לאסון מירון ואמרה ששני האסונות האלה צריכים לקרב בין שתי הדתות – היהודית והאיסלאם. "כשאנחנו מדברים על האיסלאם, הנצרות והיהדות, אנחנו רואים שהדתות האלה קוראות לאהבת הזולת", אמרה.