בילי אייליש

בחירות העורכים - כאן 88 | 4.5.2021

עדכון אחרון - 4.5.2021
מערכת כאן
05 במאי 2021
13:40

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

מינוס אפס - אל תתקשרי יותר

מינוס אפס הם הלהקה של הרגע הזה. אחרי שנה ספוגה בדם, יזע ומסכות כירורגיות, אלבום הבכורה שהוציא הרכב האינדי פופ (אביב שריקי ויובל מעיין), מלא בטקסטים אישיים, שנוגעים בכאב אמיתי עם חיפוי של ציניות, כדי שלא יכאב מדי. הגדרות וכותרות כמו "קול של דור" הן לרוב נפוחות ויומרניות מדי, אבל מינוס אפס באמת מייצגים משהו מרוח התקופה הזו. בלבול, עייפות וייאוש עם הומור בסאונד לו-פיי, שמזכיר לקחת הכל בפרופורציה. 

"אל תתקשרי יותר", השיר החדש שהגיע עם קליפ מוזר אך מדויק, הוא המנון לדוש התל אביבי, ובמקביל סיפור על מיאוס מעיסוק בטפל. כשמוסיפים לזה את הגיטרות ואת קולות הרקע, מקבלים שיר שנשאר תקוע בראש וחיוך שנשאר תקוע על הפנים.

The Paz Band - Concrete Sky

לפני יותר משנה דה פז בנד התחילו את הפרויקט השאפתני שלהם Affairs of a Heart. אלבום קונספט שבו כל שני שירים מופקים בידי מפיק אחר וכל שיר זוכה לקליפ. כל הקליפים יתחברו לבסוף לסרט שלם שמתרחש בעולם פוסט אפוקליפטי ובמרכזו שתי דמויות שמסמלות שני צדדים של אותה אישה. ארבעה קלפים כבר יצאו ובינתיים קצת קשה לחבר אותם לעלילה קהורנטית כיוון שהשירים לא יוצאים בסדר שבו הם יתחברו לבסוף באלבום. אבל מה שחשוב זו המוזיקה והיא כיאה ל-The Paz Band נהדרת. Concrete Sky, הסינגל הרביעי עד כה, הופק בידי ישגב דותן האיש מאחורי לוסיל קרו והוא מציג צד רך יותר ורומנטי של הלהקה.

Billie Eilish - Your Power

בילי אייליש עברה כברת דרך מאז פרצה לפני כשלוש שנים. או במילה אחת - התבגרות. בראיון השער שלה למגזין Vogue שנחשף לאחרונה כבר אפשר לראות שאייליש משנה תדמית, סגנון לבוש ומשילה מעצמה שכבות (תרתי משמע). בשיר החדש שלה, Your Power, כמו גם בראיון, היא מדברת על התעללות מינית ועל ניצול לרעה של כוח - גם מתוך חוויה אישית וגם באופן כללי: “זה בכל מקום”, אמרה בראיון. אייליש בת ה-19 אומרת שההתבגרות שלה גרמה לה להבין טוב יותר מצבים שבהם היא היתה קורבן בצעירותה ושהשיר הוא בעצם “מכתב פתוח לאנשים שמנצלים כוח לרעה”. אייליש דואגת לציין שבעוד שהיא רואה גברים כמנצלים העיקריים, הבעיה כוללת גברים ונשים כאחד וכולם בעצם יכולים גם לנצל כוח שיש להם על אדם אחר וגם למצוא את עצמם במצב מנוצל: “לא משנה מי את/ה, כמה את/ב חזק/ה או חכם/ה - את/ה יכול/ה להיות מנוצל/ת”, היא אומרת.

St. Vincent - The Melting Of The Sun

סנט וינסנט (שם הבמה של המוזיקאית אנני קלארק), נוהגת להחליף אחת לכמה זמן את הזהות המוזיקלית שלה. באלבומים הראשונים, הדיסטורשנים שלה חיפו על קול וכתיבה עדינים. באלבומים מאוחרים יותר היא אימצה את האלקטרוניקה, החליפה דמויות, לבוש, תספורת, ובכל הזמן הזה עדיין שמרה על קו מוזיקלי בהיר וחד, שזז על התפר שבין שפיות לשיגעון (קו שהוביל אותה בין היתר לשיתוף פעולה טבעי עם דיוויד ביירן, איש הטוקינג הדז). עכשיו לקראת אלבומה השביעי, היא החליטה לזנוח את האייטיז שהיה נוכח בשני האלבומים האחרונים ולחזור לסבנטיז. הסאונד החד והקר מפנה את מקומו לטובת זרימה ושחרור. השיר החדש Melting Of The Sun, הוא בו זמנית מחווה מוזיקלית וויזואלית לשנות השבעים (שווה לבדוק את הקליפ) וגם מחווה לכמה מהגיבורות המוזיקליות של סנט וינסנט. היא מזכירה בשיר בין היתר את ג'וני מיטשל, נינה סימון וטורי איימוס. התוצאה, אפילו בלי להעמיק יותר מדי, היא פשוט שיר קיץ עם גרוב עצלני בקטע טוב, שעושה נעים בגוף.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים