מפעל טבע בירושלים. למצולם אין קשר לכתבה
(צילום: פלאש 90)

טבע והשוחד - החגיגה נמשכת

שילמנו כבר חצי מיליארד דולר בגלל השוחד של טבע. אבל אנחנו עשויים לשלם עוד. והרבה
גור מגידו
25 בינואר 2017
10:19


בחודש שעבר דיווחה חברת טבע לציבור שתשלם קנס של 519 מיליון דולר. הקנס מגיע בעקבות הסדר טיעון של טבע מול משרד המשפטים האמריקאי לאחר שהודתה בשלוש פרשות שוחד שהתרחשו במשך כעשור במקסיקו, ברוסיה ובאוקראינה. את הקנס הזה נשלם בפועל אנחנו, הציבור הרחב, בגלל שכל קרנות הפנסיה הישראליות השקיעו במניות החברה. עד כאן החדשות הרעות.

ועכשיו לחדשות הרעות עוד יותר:

התמונה העולה משורה של דיווחים והליכים משפטיים ברחבי העולם מלמדת שסיפורי השוחד בטבע לא מסתכמים בעסקת הטיעון האמריקאית. הנהלת החברה קיבלה דיווחים על מעשי שוחד לכאורה מסוגים שונים בעוד מספר מדינות ביניהן רומניה, ארגנטינה, וונצואלה וצ'ילה . אם אכן יימצאו ראיות מספיקות להוכחת החשדות הנוספים, הדבר יכול להביא להטלת קנסות נוספים, או במילים פשוטות – לפגיעה נוספת, בנו, בעלי המניות, על רקע מעשים שבכירי טבע ביצעו, מבלי שמישהו דרש מהם לשאת בתוצאות.
אז מה אנחנו יודעים על פרשות השוחד, לכאורה, שהחשבון עבורן טרם הוגש לנו?

נרקומן של שוחד

פעם, לא כל כך מזמן, טבע הייתה פרק נוצץ בנרטיב ההצלחה הישראלי. חברת תרופות שהיא סמל ליכולתו של הראש היהודי לפרוץ גבולות ולכבוש את העולם כולו. אבל בחודשים האחרונים, היא עוברת משבר איום. מניית החברה צונחת בצניחה חופשית של עשרות אחוזים מאז אמצע השנה שעברה. לשם ההגינות, נאמר שישנם גורמים משמעותיים לא פחות מפרשת השוחד שאחראים למרבית הצלילה המדאיגה של מניית החברה.

נהוג לייחס את השפל בשער המניה למהלך הרכישה של חברה אחרת, אקטיבס ג'נריקס, עסקת ענק בשווי כ-35 מיליארד דולר, שסיבכה את החברה עם חובות עצומים ובינתיים מצטיירת כהחלטה אסטרטגית לא מוצלחת. גורם נוסף הוא הירידה בהכנסות שמייצרת תרופת הקופקסון לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה. 

הקופקסון הייתה מקור ההכנסה המשמעותי ביותר של טבע בשנים האחרונות. כאן כבר ניתן למצוא קשר, ולו עקיף, בין הירידה בהכנסות לבין הסיום הלא מוצלח של מעט יותר מעשור של שוחד בינלאומי נוסח ענקית התרופות מפתח-תקווה.
הירידה בהכנסות מקופקסון צפויה רק להתגבר. היא נובעת בין היתר מסיבות לגטימיות, כמו פקיעת פטנטים. אבל איש אינו יכול לנתח במדויק עד כמה היו המכירות המרשימות של קופקסון בשנים האחרונות תוצר של שיטת המכירות של טבע שנשענה, כך מתגלה, על שוחד בלתי נגמר. לכבוד אלו שלא קראו את שלוש הכתבות הקודמות בנושא – נזכיר את הפרטים שבהם כבר הודתה החברה בכתב האישום האמריקאי:

· ברוסיה הודתה החברה בשוחד של מעל 60 מיליון דולר. טבע נתנה בידי חברה בבעלות חבר הפרלמנט הרוסי בוריס שפיגל את חוזה האריזה מחדש וההפצה של התרופות שלה. שפיגל בתמורה הפעיל את סמכויותיו לטובת החברה, כחבר בוועדות שהחליטו על רכישת התרופות של טבע מכספי מערכת הבריאות הציבורית ברוסיה.
· באוקראינה טבע נתפסה שוכרת איש ציבור בכיר כ"יועץ" בשכר של 200 אלף יורו לפחות (הסכום שנתפס), כשאותו יועץ עבד בגופים שהיו אמונים על הוצאת רישיונות שנדרשו לחברה כדי לשווק את התרופות לבתי החולים הציבוריים.
· במקסיקו, טבע פשוט שיחדה רופאים כדי שירשמו את תרופות הקופקסון לחולים שלהם.
תכתובות שהופיעו בכתב האישום המוסכם שהוגש בארצות הברית, מראות על מודעות של בכירים בחברה, בפרט של מי שהיה מנהל הפעילות הבינלאומית בטבע, חיים הורביץ, בנו של יו"ר ומנכ"ל החברה המיתולוגי, אלי הורביץ – למעשי השוחד.
התמונה שמתקבלת היא שחברת התרופות הפכה בעצמה לנרקומן, נרקומן שתלוי בשוחד כדי לייצר הכנסות ולשמור על נתוני מכירות גבוהים. הנתונים הגבוהים סייעו לתחזק פסאדה של הצלחה, מה שאפשר להנהלה למשוך בונוסים שמנים על בסיס הכנסות שחלק לא מבוטל מהן נולד בחטא.

עד עכשיו דיברנו על העוול לבעלי המניות. אך קשה להתעלם מהפגם המוסרי המזעזע של שוחד דווקא בנושאים רפואיים. נסו לדמיין איך תרגישו אם תגלו שהרופא שלכם רשם לכם טיפול מסוים בגלל שהחברה פשוט שילמה לו על זה כסף, או שלחה אותו לחופשה חלומית בחו"ל בתמורה.

מפעל טבע בירושלים. למצולם אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

התעריף: 80 דולר לראש

פרשה אחת שהעסיקה את החברה בשנים האחרונות, ושלפי מסמכים שבידי "כאן" הובאה לידיעת צמרת החברה, נוגעת לפעילות של שוחד שיטתי ששילמה החברה לכאורה בארגנטינה. השיטה פשוטה למדי, לפי הטענות החברה שילמה שוחד לפי תעריף קבוע מראש של 80 דולר לחולה לחודש לכל מטופל שרופא רושם לו טיפול בקופקסון. למה דווקא 80 דולר? מקור בחברה טוען שהדבר נעשה משום שמדיניות מניעת-השוחד של החברה, קבעה כי זהו גובה ה"מתנה" שמותר היה לעובדי החברה להעניק מבלי להידרש לאישור בכתב ממחלקת הציות (Compliance) של החברה. מחלקת הציות היא מחלקה שהוקמה כדי לוודא עמידה בחובות החוקיים למניעת שוחד בינלאומי.

חלק אחר בשיטה נוגע למימון נסיעות לכנסים מקצועיים לרופאים ארגנטינאים ברחבי העולם וגם בתוך המדינה, בעלות של עד אלפי דולרים לרופא לכנס. הכנסים ה"מקצועיים" לטענת גורמים בחברה, היוו רק תירוץ כשבפועל מדובר במתנה שמהותה מימון חופשה, כולל טיסה, מלון, ושאר מנעמים.

"היו מספר חקירות שחיתות פנימיות, בנוסף לשלוש הפרשות שנכללו בהסדר מול משרד המשפטים האמריקאי. בעיקר בדרום אמריקה, ובמיוחד בארגנטינה", מספרת קישה הול, עובדת לשעבר במערך הציות של טבע שהייתה חלק מהצוות שתפקידו היה לפקח על הנעשה באזור אמריקה הלטינית.

הול, אזרחית ארצות הברית ותושבת פלורידה, מספרת בשיחה עם הדסק הכלכלי של "כאן", כי רבות מהחשדות שצפו בשנים 2008 עד 2012, דווחו להנהלה הבכירה של טבע והיו ידועות לה. ואולם לדבריה, "היו לא מעט רגעים שהיה קשה לנו (במערך הציות – ג"מ) לקבל את התמיכה של ההנהלה הבכירה לאכיפה של תהליכי הבקרה".

לדבריה, "תשלומים קבועים לרופאים כדי להבטיח שירשמו לחולים שלהם תרופות של החברה היו דבר שבשגרה. התרענו על כך, וגם על התופעה של מימון נסיעות יוקרתיות לרופאים. לנו מעבר לדיווח, היה קשה להמשיך בטיפול משום שבמשך תקופה ארוכה מאוד, לא קיבלנו הנחיות כיצד עלינו לפעול".
הול פוטרה מעבודתה בטבע בשנת 2014, ולטענתה פיטוריה באו על רקע התעקשותה לאכוף את החוק ולמגר את תופעת השוחד ששילמה טבע בדרום אמריקה. לדבריה, פיטוריה באו לאחר שהיא, וכמה מחבריה במערך הציות, התריעו שוב ושוב על מה שהצטייר כהפרה בוטה של החוק. בתגובה, המתריעים הועברו לתפקידים אחרים, התבקשו להמתין להוראות שלעולם לא הגיעו – ועוד תופעות שמציירות תמונה של מסמוס, של מריחה.

לאחרונה הול הגישה תביעה כנגד החברה, בטענה שפוטרה על רקע היותה חושפת שחיתויות. התביעה אמנם נדחתה על ידי בית המשפט במדינת פלורידה, שקיבל את גרסת טבע לפיה הול, בתקופה האחרונה לעבודתה, עסקה בעיסוקים אחרים מעבודתה וכי זוהי הסיבה לפיטוריה. ואולם – את רוב הטענות של הול לגבי השוחד ובעיקר עצימת העיניים של צמרת החברה בקשר לטיב הפעילות שלה באמריקה הלטינית, החברה לא הכחישה ובית המשפט לא דחה. בימים אלו מתכוונת הול להגיש ערעור על החלטת בית המשפט.

מפעל טבע בירושלים (צילום: פלאש 90)

צ'ילה תחילה

בתביעתה מספרת הול על תשלומים ששולמו ישירות לרופאים לא רק בארגנטינה, אלא גם בצ'ילה – בשיטה דומה למדי למה שנחשף בארגנטינה. עוד מפרטת הול, כי במהלך עבודתה נחשפה לתלונות על תשלומי שוחד לכאורה, לפקידי שלטון בונצואלה.

אחת מהטענות שמעלה הול בתביעה נוגע לפורטל תשלומים חדש שנדרשה החברה להטמיע בתהליכי העבודה שלה במדינות אמריקה הלטינית במהלך 2011. מדובר במערכת שמטרתה לתעד תשלומים שמבצעת החברה במדינות דרום-אמריקה, כדי שיתאפשרו פיקוח ובקרה על התשלומים. המערכת נועדה, בפשטות, להקשות על תשלום שוחד.

לטענת הול, הממונים עליה דחו במכוון את הטמעת המערכת במשך תקופה של כ-8 חודשים במהלך 2011, בתירוצים שונים, כדי שתשלומים ימשיכו להיות מתועדים באופן ידני. המערכת הופעלה רק בסוף 2011.

התביעה שהגישה הול מתארת שכל הפרטים הללו ועוד נמסרו לרשות ני"ע האמריקאית ול-FBI במסגרת החקירה כנגד טבע בארה"ב. ואולם, מבין הפרטים שמסרה הול לרשויות נכללו בהסדר רק האישומים הנוגעים לשוחד שנחשף במקסיקו.

בנוסף לטענות הקשות שעולות בקשר להתנהלותה של טבע בצ'ילה, ונצואלה וארגנטינה – טבע חוקרת בחודשים האחרונים גם טענות למעשי שחיתות שהתרחשו ברומניה. לפי פרסום של סוכנות הידיעות רויטרס, טבע אישרה כי היא בודקת טענות לשוחד ששולם ברומניה. גם כאן מדובר לכאורה בשוחד לרופאים, בתמורה לרישום של תרופות של טבע. לפי הפרסום, המידע בנושא הובא אף הוא לידיעת רשות ני"ע האמריקאית.

לשון ההסדר בין טבע לבין הרשויות בארצות הברית מעידה שאם יאושר הסדר הטיעון, הוא ישים סוף לטענות בפרשות השחיתות במקסיקו, רוסיה ואוקראינה. ההסדר שותק לגבי כל מה שהתרחש במדינות אחרות דוגמת ארגנטינה, צ'ילה, ונצואלה או רומניה – כלומר, מותיר לכאורה מקום, לכתב אישום חדש נגד החברה ולקנס נוסף שיושת בסופו של דבר על בעלי המניות.


תגובת חברת טבע: "המעשים, נשואי ההסדר עם הרשויות האמריקאיות, התרחשו בעבר, בתקופה שהסתיימה בשנת 2012, ואף אחד מהעובדים הקשורים לתשלומים הבעייתיים איננו מועסק היום בטבע. מיד עם היוודע לחברה אודות ההפרות ב-2012, האיצה את קצב הטמעת השינויים המהותיים הנדרשים על ידי מינוי מנהל ציות גלובלי ויישום תכנית ציות ואכיפה יסודית בחברה כולה. הפעולות שננקטו כללו את סיום הקשרים העסקיים הבעייתיים עם גורמים חיצוניים, סיום העסקה של עובדים רלוונטיים בחברה, החלפת ההנהלה במספר חברות בנות והפסקת הפעילות במספר מדינות.
"צ׳ילה, ארגנטינה וונצואלה היו חלק מהמדינות שנכללו בביקורת הגלובאלית שערכה טבע בנוגע לציות ובקרה (קומפלאינס). החברה חשפה את ממצאי בדיקתה בפני משרד המשפטים האמריקאי והרשות לניירות ערך האמריקאית, ונקטה פעולות מתקנות – ככל שאלה נדרשו. הביקורת הפנימית בקשר למדינות אלה נסתיימה זה מכבר.
"עוד יצוין, כי תביעתה של גב׳ הול כנגד החברה, המתייחסת לשנים 2008-2014, נדחתה לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי שבדרום-פלורידה".