כלא נווה תרצה, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

דו"ח: צפיפות בלתי נסבלת, שימוש לא מידתי בכבילה ותנאים היגייניים ירודים במתקני כליאה

הסנגוריה הציבורית חשפה ליקויים חמורים בתנאי המעצר והמאסר במתקני הכליאה של שב"ס בשנים 2020-2019
אמוץ שפירא
09 במאי 2021
06:00

צפיפות בלתי נסבלת, שימוש לא מידתי בכבילה ותנאים היגייניים ותברואתיים ירודים במתקני כליאה הם רק חלק מהליקויים החמורים שעולים מהדו"ח שפרסמה היום (ראשון) הסנגוריה הציבורית על תנאי המעצר והמאסר במתקני הכליאה של שב"ס בשנים 2020-2019.

במהלך הביקורים שערכו אנשי הסנגוריה הציבורית נמצאו ליקויים המהווים הפרות של החוק, התקנות, הפקודות והפסיקה. עם זאת מציינת הסנגוריה  כי בעקבות הביקורים כבר טופלו עשרות ליקויים.

הדו"ח מצביע על כך כי רובם של האסירים אינם זוכים לשטח המחיה המינימלי הקבוע בתקנות, וכי הצפיפות השוררת במתקני הכליאה בישראל היא בעיה כלל ארצית המהווה פגיעה חמורה בזכויותיהם של הכלואים, בכבודם, בפרטיותם ובבריאותם.

ב-17 מתקני כליאה נמצאו תנאים היגייניים תברואתיים ירודים

בדו"ח נכתב: "במתקני השב"ס אותרו מספר הפרות קשות של זכויות הכלואים וכי התמונה המצטיירת בחלק מבתי הסוהר היא עגומה - תנאי הפרדה ובידוד קשים, צפיפות בלתי נסבלת, שימוש לא מידתי בכבילה, תנאים קשים ברכבי ההובלה, תנאים תברואתיים ירודים, מצב היגייני גרוע ובעיית מזיקים,  תנאי אוורור בלתי נאותים, מחסור בציוד בסיסי לאסירים, ליקויים בקשר לאיכות המזון וכמותו, ליקויים במתן טיפול רפואי ועוד".

באשר למתקני המעצר שבבתי המשפט נכתב כי עולה תמונה קשה לגבי תנאי ההחזקה של עצורים ואסירים. בין היתר נמצא כי בחלק מהמתקנים שוררת צפיפות בלתי נסבלת, תנאי תברואה ואוורור ירודים ביותר, ליקויים רבים במצבם של השירותים ובמקומות רבים אין תנאים המאפשרים מפגשים בין עורכי הדין ללקוחות באווירה מכובדת ובטוחה.

תלונות רבות עלו מצד כלואים אודות הימצאותם של פשפשי מיטה, מקקים וחולדות

בין ממצאים הדו"ח:

ב-17 מתקני כליאה שבהם נערכו ביקורים נמצאו תנאים היגייניים ותברואתיים ירודים שחלקם עולים כדי הזנחה של ממש. "מהממצאים עולה כי בחלק ממתקני הכליאה שוררת עזובה קשה הכוללת בעיות רטיבות, טחב ולכלוך רב שמצטבר בתאים. בעיית המזיקים ששבה ועלתה בדוחות קודמים עודנה קיימת במתקנים רבים ומחייבת טיפול יסודי. תלונות רבות עלו מצד הכלואים אודות הימצאותם של פשפשי מיטה, מקקים וחולדות בתאים", נכתב.

בבית המעצר ניצן נמצא כי שינו מדיניות ומאז כל כלוא חדש עובר חיפוש על גופו הכולל הפשטה מלאה , ובסנגוריה הציבורית אומרים כי הפרקטיקה הגורפת הזו מבלי שעולה חשש להחזקת חפץ אסור המצדיק את החיפוש פוגעת בצורה קשה בכבודם של הכלואים, בצנעת גופם ובזכותם לפרטיות. 

בבית המעצר ירושלים התלוננו כמה כלואים על שהחיפוש שנערך להם עם קליטתם הוא פולשני מאוד ומשפיל.

בבית המעצר אוהלי קדר ניכרת בעיית מזיקים משמעותית ומרבית האגפים נמצאים במצב תחזוקתי ירוד ביותר. על אחד התאים נכתב בדו"ח כי תנאיו מחפירים ולא ראויים למגורי אדם. בנוסף נראה כי קיימת בעיית מזיקים, הקירות רטובים ומלאי עובש.

בבית סוהר נווה תרצה עלו תלונות מצד כלואות טרנסג'נדריות כי החיפושים עליהן נערכים על ידי סוהרים גברים באופן שכרוך בפגיעה קשה בכבודן ובזכותן לפרטיות.

בבית הסוהר רימונים עלו תלונות רבות על יחס בלתי הולם מצד הסגל ובפרט מצד מפקד אגף העצורים, ונטען כי מפקד האגף נוהג בהם באופן משפיל ובלתי מכבד.

באשר לבית המשפט המחוזי בירושלים מצאה הסנגוריה כי ברוב המקרים מובלים הכלואים כשהם כבולים בידיהם וברגליהם, בתאי המעצר צפיפות רבה, וניכרת בתאים תחושת מחנק קשה, יש בהם שירותי כריעה מלוכלכים מאוד המופרדים מחלל התא באמצעות קיר בטון נמוך בלבד וכי המים שמסופקים לכלואים אינם ראויים לשתייה .

בדו"ח נכתב עוד כי משבר מגפת הקורונה במהלך 2020 הביא לפגיעה קשה ומתמשכת בזכויות הכלואים, ולהרעה משמעותית של תנאי המחיה במתקני הכליאה. אף בתקופות שבהן חל שיפור במצב התחלואה, ולמעט הקלות נקודתיות, נמצא שאוכלוסיית הכלואים כמעט לא הושפעה מהחלטות שהסירו מעת לעת את המגבלות השונות שהוטלו על הציבור בכללותו, וחלק מההגבלות שהוטלו על הכלואים נותרו על כנן גם כיום.

ביום רביעי שעבר פורסם לראשונה בכאן רשת ב דו"ח של ועדת המבקרים הרשמיים בבתי הסוהר של לשכת עורכי הדין שבו  נכתב שיש אגפים שאינם ראויים למגורי אדם ויש לפנותם באופן מיידי.

משב"ס נמסר בתגובה: "קיבלנו לידנו את דו"ח הדו-שנתי של הסנגוריה הציבורית. שירות בתי הסוהר מקבל בזרועות פתוחות דו"ח זה כמו גם דוחות ביקורת נוספים. שיפור תנאי אחזקת האסירים והעצורים, הינו חלק בלתי נפרד מייעודו של הארגון, ואנו פועלים באופן נחוש ושיטתי לשדרג ולתקן ליקויים, ליישם את המלצות המבקרים, לכשניתן, ועושים זאת בשקיפות מרבית. בהגינותם הרבה מציינים אנשי הסנגוריה 'כי שב"ס מייחס חשיבות רבה לשמירה על זכויות ותנאי הכלואים, כמו גם ללמידת הביקורות הרשמיות ויישומן'. כך פעלנו בעקבות דוחות מבקרים קודמים וכך נפעל גם בעתיד, וזאת את מתוך מטרה לממש את יעוד הארגון לשמירה בטוחה ונאותה, שיקום אסירים ולמען החברה בישראל כולה". תגיות:
שב"ס