גלנט וגולדרייך
צילום: תומר נויברג, פלאש 90 / דנה רון

סערת פרס ישראל: גלנט ישיב לבג"ץ אם להעניק את הפרס לפרופ' גולדרייך

לאחרונה שר החינוך צמצם את דרישתו להסברים מפרופסור גולדרייך לשלושה פרסומים שלטענתו קוראים לחרם עם ישראל. ייתכן שהיום הוא ייבקש מבית המשפט דחייה נוספת במתן התשובה שלו
לירן כוג'הינוף
09 במאי 2021
09:57

פרופסור עודד גולדרייך אומנם לא קיבל את פרס ישראל בחקר מדעי המחשב והמתמטיקה ביום העצמאות האחרון, אבל הסאגה בעניינו עדין לא תמה. שר החינוך יואב גלנט צפוי לתת היום (ראשון) את תשובתו לבג"ץ אם להעניק לגולדרייך את הפרס, אך ייתכן שיבקש מבית המשפט דחייה נוספת. לאחרונה שר החינוך צמצם את דרישתו להסברים מפרופסור גולדרייך לשלושה פרסומים שלטענתו קוראים לחרם עם ישראל. 

בשבוע שעבר השר גלנט עוד דרש הסברים – באמצעות יועצו לענייני פרס ישראל במשרד החינוך דוד פלבר – לשש עצומות ופרסומים מ-16 השנים האחרונות עליהם חתם פרופסור גולדרייך, שלטענת השר קוראים לחרם. נוסף לכך, הפרופסור נדרש לפרט על פעילותו בארגון אקדמי בשם "אקדמיה לשוויון" בנושא תנועת החרם על ישראל, ה-BDS.

כאמור, בסוף השבוע האחרון יועצו של השר התרכך ודרש הסברים לשתי עצומות ומכתב בלבד. מדובר בעצומה מחודש מרץ האחרון בעד חרם על אוניבסיטאת אריאל, עצומה מ-2011 שתמכה בהחרמת מוצרים מההתנחלויות ומכתב מ-2005 לעורך עיתון הגרדאין. עורך הדין מיכאל ספרד, המייצג את פרופסור גולדרייך, כתב ליועצו של שר החינוך שמועמד לפרס ישראל לא צריך לתת הסברים על עצומות פוליטיות שעליהן חתם. 

לפני כחודש קיימו תומכיו של פרופסור גולדרייך טקס אלטרנטיבי שבמסגרתו העניק חתן פרס ישראל, הפרופסור דוד הראל, את הפרס שקיבל בשנת 2004 לגולדרייך. באירוע המאולתר אמר פרופסור גולדרייך: "לאלוף גלנט יש את הזכות לא לתת את פרס הליכוד, אבל פרס ישראל הוא לא פרס הליכוד".