מחאת נכי צה"ל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הממשלה אישרה את הרפורמה לטיפול בנכי צה״ל ופגועי הנפש

300 מיליון שקלים יועברו מיידית לאגף השיקום, בדגש על טיפול בנפגעי פוסט-טראומה. כוח האדם באגף השיקום יתוגבר • משפחתו של איציק סעידיאן, שעבר עוד ניתוח: נברך כהשרפורמה תעמוד במבחן התוצאה • היועצים המשפטיים של משרד הביטחון קבעו - ראש צוות רפורמת הטיפול לא יכול לכהן בתפקיד: "מצוי בניגוד עניינים בשל היותו יו"ר אסותא"
איתי בלומנטל
09 במאי 2021
16:08
עודכן ב 16:33

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הרפורמה לטיפול בנכי צה״ל ופגועי הנפש. במסגרת התוכנית "נפש אחת", יועבר באופן מיידי סכום של כ-300 מיליון שקלים לאגף השיקום - בדגש על טיפול בנפגעי פוסט-טראומה. יוקם מנגנון מידי שיסייע לנפגעי פוסט-טראומה ו-60 תקני כוח אדם יתווספו מיידית לאגף השיקום. 

תקציב זה יהיה בבסיס תקציב המדינה. במקביל, הממשלה הנחתה את שר הביטחון בני גנץ לקדם תיקוני חקיקה רלוונטיים שיסייעו לנכי צה"ל, וכן ולהביא לאישור הממשלה את המשאבים הדרושים למימוש תכנית "נפש אחת" במלואה.

משפחתו של נכה צה"ל איציק סעידיאן, שהצית את עצמו במחאה על יחס אגף השיקום, הגיבה: "ביצוע מלא ובפועל הוא שייחשב הישג" ואמרה שתברך אם תעמוד במבחן התוצאה. כמו כן הודיעה המשפחה שסעידיאן עבר ניתוח נוסף להשתלת עור, והם מקווים שהוא יצליח. 

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אמיר אשל, אמר כי הרפורמה היא מהלך מתקן עם משמעות לחברה כולה. "בשנת 2021 נטפל קודם כל בפוסט טראומתיים", הסביר אשל. "יש בתכנית מגוון פעילויות שיתחילו כבר השנה, גם לנכים וגם למשפחות, בנות זוג וילדים. המוקד הטלפוני שלנו יעבור לעבוד 24 שעות ביממה, ונתחיל להקים בית מאזן לפוסט טראומתיים. נכניס כלבי שירות לנכי פוסט טראומה. נעניק טיפול פסיכולוגי לבנות הזוג והילדים".

עוד ציין כי יתוגבר כוח האדם באגף השיקום, וכן יושם טיפול מיידי לנכים המבוגרים: "למעלה מ60% מנכי צה"ל הם אוכלוסייה מבוגרת והצרכים שלהם משתנים ביחס לצעירים. זה דורש שינוי וגם זה יקרה במהלך השנה הזאת".

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע על המהלך בחשבון הטוויטר שלו: "‏רפורמת נפש אחת תתחיל לתקן עוול ארוך שנים. שולח את תפילתי לרפואתו השלמה של איציק סעידיאן, ומקווה שהוא יזכה לראות את הרפורמה שיוצאת לדרך".

בו-בזמן, ראש הצוות המרכזי לבדיקת הרפורמה, פרופסור שוקי שמר, הודיע היום כי לא יוכל למלא את תפקידו. זאת לאחר שהיועצים המשפטיים של משרד הביטחון קבעו שפרופסור שמר, שמבצע את התפקיד בהתנדבות, יכול לעסוק רק בבדיקת הוועדות הרפואיות ולא בנושא הטיפול הרפואי בנכים ואספקת שירותים.

הסיבה לכך, לדבריהם, היא שפרופסור שמר מצוי בניגוד עניינים, בשל היותו יו"ר רשת בתי החולים הפרטית אסותא. בשל כך, פגישת הצוות הראשונה שהייתה אמורה להתקיים היום לא תתרחש.