שאול אמסטרדמסקי

בכל שנה כשחוגגים את יום איחוד ירושלים - זה בלוף

יותר מ-50 שנה אחרי שהעיר אוחדה אי אפשר להתבלבל. החלק העני זה המזרח, החלק היותר עשיר זה המערב. זה כלכלה, אבל גם הרבה דת, אידאולוגיה ושסעים בין יהודים לערבים
משחקי הכיס
09 במאי 2021
19:52

אני רוצה להראות לכם משהו. זו מפה של העיר ברלין. הכינו אותה לפני כמה שנים כשחגגו שם את איחוד מזרח העיר ומערב העיר. 30 שנה ומשהו שנה אחר כך הפערים הכלכליים בין המזרח והמערב היטשטשו. מתוך חמש השכונות הכי עניות בעיר חלק במזרח אבל חלק במערב. וזה לא קרה במקרה. זה קרה בגלל השקעה של מיליארדים של מארקים לאורך השנים בשביל לקרב בין המזרח לבין המערב. הפערים עדיין קיימים אבל הם מיטשטשים לעומת לפני 30 שנה ויותר.

המפה הזו היא מפה של ירושלים. יותר מ-50 שנה אחרי שהעיר הזו אוחדה אי אפשר להתבלבל. החלק העני זה המזרח, החלק היותר עשיר זה המערב ובחלקים היחידים במזרח שבהם יש מובלעות קצת יותר מבוססות אלה שכונות של יהודים, נקודה.

זו לא טעות, זו מדיניות. מדיניות מכוונת של העירייה ושל הממשלה במשך 50 שנה בערך להשקיע במערב העיר ולא להשקיע במזרח. עכשיו, אני לא טוען שמה שאנחנו רואים היום ברחובות ירושלים זו תוצאה אך ורק של כלכלה. זה הרבה דת וזה הרבה אידאולוגיה ושסעים אמיתיים בין היהודים לבין הערבים.

אבל הכלכלה תורמת לזה. אם היינו משקיעים מיליארדים בצד המזרחי, לא רק בשנים האחרונות אלא לאורך 50 שנה, ייתכן שהיינו יכולים להוריד קצת את גובה הלהבות. אבל לא עשינו את זה. כשבמזרח אין אזרחות אלא רק תושבות, בקושי יש מקומות עבודה ורמת החיים משמעותית יותר נמוכה מאשר במערב, אין מה להתפלא שככה ירושלים נראית.

בכל שנה ביום ירושלים, כשאנחנו חוגגים את איחוד העיר, זה בלוף. ירושלים משוסעת לשלושה חלקים. יש פה ערבים וחרדים ויהודים שאינם חרדים. יום ירושלים הוא לא תעודת ניצחון לאיחוד העיר, זו תעודת עניות ל"לא הצלחנו לאחד אותה".