אש בהר הבית
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

אש פרצה בהר הבית, המשטרה: תוצאה של השלכת בקבוקי תבערה | תיעוד

גורמים במשטרה: פלסטינים השליכו בקבוקי תבערה על עצים כדי לגרום לשריפה • לאחר האיום של חמאס לפנות את הר הבית עד 18:00: אזעקות נשמעו באזור ירושלים, ואחריה בשדרות ובאזור אשקלון • 7 טילים נורו לעבר הבירה, שיגור אחד יורט על ידי כיפת ברזל
כתבי כאן חדשות
10 במאי 2021
07:04
עודכן ב 00:27

תיעוד: אש בהר הבית, המשטרה פינתה מתפללים בכותל המערבי. גורמים במשטרה: פלסטינים השליכו בקבוקי תבערה על עצים כדי לגרום לשריפה.

 

יום ירושלים מתוח: לאחר האיום של חמאס, אזעקות נשמעו הערב (שני) באזור ירושלים. שבעה שיגורים זוהו מרצועת עזה לשטח ישראל. שיגור אחד יורט על ידי כיפת ברזל. כוחות משטרה פינו את מאות הנוכחים ברחבת הכותל למקומות בטוחים.

דריכות מוגברת בשתי חזיתות: כל הפרטים על המתיחות בדרום

אירועים של אלימות התקיימו הבוקר בעיר - עימותים בהר הבית בהם נפצעו 21 שוטרים ולפי הסהר האדום - מאות ערבים. בשעות הבוקר אירעה תקיפת יהודי ליד שער הפרחים. בשל האירועים בירושלים ובדרום הקבינט מתכנס הערב.

18:01 | לאחר האיום של חמאס: אזעקות נשמעו באזור ירושלים

אזעקות נשמעו באזור ירושלים, ואחריהן גם בשדרות ובאזור אשקלון. שבעה שיגורים זוהו מרצועת עזה לשטח ישראל. שיגור אחד יורט על ידי כיפת ברזל. המשטרה ביקשה ממארגני מצעד הדגלים להתפזר, שלוותה בקריאות בוז מהמשתתפים. 

כוחות משטרה פינו את מאות הנוכחים ברחבת הכותל למקומות בטוחים. מליאת הכנסת פוזרה במהלך כינוסה. 

17:25 | המארגנים הודיעו על ביטול, אך הצועדים יצאו לדרך

למרות שעמותת "עם כלביא", המארגנת את "ריקוד הדגלים", הודיעה על ביטול המצעד, על הבמה במתחם ההתאספות טרם נמסרה הודעה כזו למשתתפים. קבוצות עצמאיות של משתתפים במצעד יצאו לדרך ברחובות ירושלים לכיוון שער יפו. 

16:45 | לאחר ההרחקה משער שכם, מארגני ריקוד הדגלים: מבטלים את המצעד

לאחר שהוחלט בדרג המדיני למנוע מצעדת ריקוד הדגלים לעבור בשער שכם וברחוב הגיא שברובע המוסלמי, הודיעו מארגני האירוע שיבטלו את הצעדה: "לא נרקוד רק בשטחי ירושלים המחולקת". לפי שעה מתאספים הצועדים ליד בית הכנסת הגדול במרכז העיר, ולא ברור אם יצעדו או לא. קבוצות קטנות של צועדים החלו לצאת לדרך במסלולים שונים. 

16:42 | אולטימטום של חמאס - הוציאו הכוחות מאל אקצא

דובר הזרוע הצבאית של חמאס פרסם הודעה עם אולטימטום כלפי ישראל: "לישראל יש עד השעה 18:00 להסיג את חייליה ומתנחליה מאל-אקצא ומשייח' ג'ראח ולשחרר את כל עצורי הימים האחרונים, ולא!..אנחנו הזהרנו אתכם".

16:40 | עימותים בין ערבים לשוטרים בשער שכם

בשער שכם בירושלים מתעמתים צעירים ערבים עם שוטרי מג"ב וקוראים קריאות בגנות המשטרה. לפחות שני עצורים במקום. מסתערבים פועלים במקום ועוצרים מתפרעים.  המשטרה משתמשת בכדורי ספוג. צעיר ערבי נעצר לאחד שניסה לתקוף אזרחית.

16:15 | בהנחיית הדרג המדיני - מצעד הדגלים לא יעבור בשער שכם

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב עם שר הביטחון גנץ, השר לביטחון הפנים אוחנה, הרמטכ״ל, ראש השב״כ, המפכ״ל, ראש המל״ל ובכירים נוספים בה הוחלט לשנות את מתווה צעדת ריקוד הדגלים, כך שלא תעבור בשער שכם וברחוב הגיא שברובע המוסלמי. 

כל הצמרת הבטחונית המליצה לא לעבור בשער שכם. השר אוחנה, המפכ"ל ומפקד מחוז ירושלים התנגדו לשינוי התוואי. גורם מדיני לכאן חדשות: ראש הממשלה הנחה שהריקוד דגלים לא יעבור בשער שכם כיוון ש"בסוף זו ההחלטה האחראית. הוא מסתכל על התמונה הרחבה".

בהנחיית הדרג המדיני: מצעד הדגלים בירושלים לא יעבור בשער שכם@carmeldangor @moyshis pic.twitter.com/wsVVgagUDC

לאחר קבלת ההחלטה על שינוי מתווה המצעד, פרסו שוטרים מחסומים בכיכר צה"ל, כדי למנוע מעבר של צועדים מהכיכר לכיוון שער שכם. המארגנים של ריקוד הדגלים אמרו על הבמה מול הצועדים המתאספים שהם עדיין רוצים לעבור בשער שכם אבל ישמעו להנחיות המשטרה.

15:00 | בית המשפט המחוזי בירושלים נסגר "לאור הערכות מצב"

הנהלת בתי המשפט הודיעה שבית המשפט המחוזי בירושלים נסגר והדיונים בו יידחו, לאור "הערכת מצב ולמען הזהירות". בית המשפט ממוקם ברחוב צלאח א-דין במזרח ירושלים. 

14:50 | עימות מילולי במעורבות ח"כים בשייח' ג'ראח 

שני סיורים לשכונת שייח' ג'ראח - אחד של חברי הרשימה המשותפת ואחד של חברי הציונות הדתית, נפגשו בשכונה והפכו לזירת ויכוחים. הסיורים, שחפפו אחד את השני, גררו עימותים מילוליים בין תושבי השכונה שליוו את הח"כים מהמשותפת, עם ח"כ איתמר בן גביר מהציונות הדתית. 

13:10 | "מצעד הפרחים" יצא מכיכר ספרא לעיר העתיקה

כ-300 איש השתתפו היום באירוע "מצעד הפרחים" של ארגון "תג מאיר" המתקיים זו השנה השביעית. באירוע חולקן אלפי פרחים לסוחרי העיר העתיקה, שעות ספורות לפני מצעד "ריקוד הדגלים" העובר ברובע המוסלמי.

10:00 | ניסיון לינץ' בנהג יהודי ליד שער האריות

ליד שער האריות נרגם באבנים רכב ישראלי, וקבוצת פורעים ניסתה לעשות בו לינץ'. הנהג איבד את השליטה ברכבו, ובמנוסתו התנגש במדרכה, ופגע באחד מהם. שוטר שהיה במקום ירה באוויר והרחיק את הפורעים. שני צעירים יהודים שישבו ברכב נפצעו קל ופונו לבית חולים. 

חסימות הכבישים היום בירושלים

המשטרה פרסמה את היערכותה לקראת אירועי יום ירושלים. לקראת צעדת "ריקוד הדגלים" ייחסמו רחובות רבים בעיר. בין השעות 19:00-14:00 יחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים וכן הצירים המובילים אליהם: בצלאל, המלך ג'ורג', אגרון. הצירים יפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

בין השעות 22:00-14:00 יחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים והצירים המובילים אליהם: יצחק קריב, שלמה המלך, חטיבת ירושלים, צנחנים, הנדסה, חיים בר לב לכיוון דרום. תנועת הרכבת הקלה תופסק בזמן "ריקוד הדגלים", בתחנות שסמוכות לכיכר צה״ל משני הכיוונים.

"המשטרה קוראת למשתתפי צעדת 'ריקוד הדגלים' להישמע להוראות המארגנים, להימנע מכל גילוי של אלימות פיזית ומילולית ולאפשר לאירוע להתקיים כחוויה וחגיגה משמעותית תוך הקפדה על שמירת הסדר והחוק", נכתב בהודעת המשטרה.

בהכנת הידיעה השתתפו: ורד פלמן, סולימאן מסוודה, משה שטיינמץ ואוריה אלקיים