הפגנה נגד שוהים בלתי חוקיים
צילום: טלי מאייר, פלאש 90

ראש עיריית פתח תקוה: ״המדינה הפקירה אותנו״

לאחר שאזרח סודני תקף מינית בת 12 תושבת העיר, יוצא איציק ברוורמן נגד כניסת פועלים זרים ושוהים בלתי חוקיים לעירו: "אין לנו כלים להתמודד איתם״
מערכת כאן | מקומי
31 בינואר 2017
13:00

היחסים המתוחים ממילא בין אוכלוסיית מבקשי המקלט והעובדים הזרים לבין תושבי פתח תקווה הגיעו בשבוע שעבר לכדי פיצוץ, כאשר אזרח סודני, בעל אשרת עבודה, נעצר בחשד לתקיפה מינית של בת 12 בזמן ששהתה בביתה.

בעקבות העלייה במספר מבקשי המקלט והעובדים הזרים שהגיעו לעירו, שלח ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, מכתב זועם לשר לביטחון פנים, לשרת המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה. במכתבו טוען ברוורמן כי רשויות החוק אינן עוזרות לו בטיפול בעובדים הזרים ובמבקשי המקלט שנכנסים לעירו.

"המדינה הפקירה אותנו", אמר ברוורמן בתכנית כאן | מקומי. "אנחנו צריכים להתמודד עם סוגיה של עובדים זרים שמעמדם לא הוסדר על ידי המדינה, רשות ההגירה עצמה לא מסוגלת להתמודד איתם ולהרחיק אותם מפה. מצד אחד מעמדם של העובדים הוא אינו 'לא חוקי' ומצד שני אסור להם לעבוד. המצב הזה דוחף אותם לקבץ נדבות או להתחיל לגנוב".

ברוורמן מבין שהוא לא יוכל לחסום את כניסת העובדים הזרים לעירו, אך הוא מתכוון לפעול על מנת שחייהם יהיו קשים יותר: " אנחנו מתחילים לפעול בעוצמה רבה נגד דירות מחולקות (בהן מתגוררים העובדים הזרים), בעקבות המכתב שלי מאפשרים לנו להעסיק משרדי עורכי דין פרטיים שיעזרו לנו לתבוע את בעלי הדירות".

אך למרות הפתרונות הנקודתיים, מבין ברוורמן שלמדינה עצמה אין פתרון לבעיה: "הוציאו הנחיה שהעובדים הזרים ממתקן חולות לא יוכלו להגיע לתל אביב ואילת, זרקו את הבעיה לפתח תקווה ושכנותיה. זאת התמודדות של מדינת ישראל? המדינה מפקירה את פתח תקווה ולא נותנת לנו כלים להתמודד עם שוהים בלתי חוקיים".

טענות לזיהום אוויר? ״סתם אנשים שרוצים להתנגח״

בחודשים האחרונים עקבנו אחרי טענותם של תושבי שכונת אם המושבות בפתח תקווה, הסובלים מזיהום אוויר חמור. במשדר הגיב על כך ברוורמן לראשונה: "צר לי, אני לא נתקלתי בזה. אני חושב שמדובר באנשים בודדים שיש להם רגישויות מיוחדות או שביום ספציפי נתקלו בבעיה. אני חושב שהם, מטעמים שלהם, מתנגחים סתם ללא קשר. יש ריחות רעים בגלל משרפות שנמצאות מחוץ לפתח תקווה, אבל אין בעיה של זיהום אוויר".

כאמור, כבר תקופה ממושכת מתלוננים תושבי השכונה על זיהום אוויר חמור שגורם לתופעות לוואי גופניות: "יש מקרים נוראיים של דימום מהאף אצל ילדים, אי אפשר לעמוד בחוץ ואנחנו נאלצים להיכנס הביתה ולסגור את כל החלונות" כך סיפר לנו לירון פדר, תושב השכונה. סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק איכות הסביבה עו"ד אורנה דוידאי אמרה בתכניתנו כי הבעיה מוכרת, ציינה שמדי יום הם מתעסקים בפתרונה, אך לא הצליחה להתחייב לזמן משוער בה ימצא הפתרון לתופעות הלוואי.

לתוכנית המלאה