רכב שנשרף בהתפרעויות בלוד
צילום: מדברים תקשורת

חברו של החשוד בירי בלוד: "היריות באוויר לא הרתיעו"

גבר בן 34 נעצר בחשד למעורבות באירוע שבו נורה למוות תושב לוד • תושב העיר שהיה עד לאירוע: "היו שם עשרות רבות של המון משולהב זועם, שהתקרבו אלינו בריצה עם בקבוקי תבערה וסלעים" • בעקבות אירועי האלימות: 8 פלוגות מג"ב במילואים גוייסו כדי לתגבור המשטרה • תושב העיר בשיחה עם המשטרה: "יש פה נשקים ואנשים יפעלו עוד מעט. תשלחו לפה אנשים"
איתי שיקמן ודניאל אלעזר
11 במאי 2021
08:58
עודכן ב 12:19

בעקבות אירועי האלימות ברחבי הארץ הוחלט הבוקר (שלישי) לגייס שמונה פלוגות מילואים של מג"ב באופן מיידי. הלילה נורה למוות תושב לוד בן 25 בהתפרעות אלימה של קבוצת צעירים בעיר. המתפרעים הערבים יידו אבנים והציתו פחים, ובתגובה נפתחה לעברם אש. המשטרה עצרה גבר בן 34 תושב העיר בחשד למעורבות בירי. שניים נוספים נפצעו מהירי, אחד פונה לבית החולים אסף הרופא במצב קשה והשני בינוני. בני משפחה של הפצועים באירועים בעיר התפרעו מחוץ לבית החולים והשליכו רימוני עשן. 


מוסא חסונה שנורה הלילה למוות בלוד

חברו של היורה שהיה אתמול בזמן האירוע משחזר בשיחה עם כאן חדשות: "הם התקרבו אלינו, היה מלחיץ ומפחיד. באה מסה גדולה של אנשים, רובם עם רעולי פנים, עם אבנים גדולות והמשטרה לא מגיעה. לא יכולנו לאפשר להם להיכנס לשכונה. אני ראיתי את זה כסכנת חיים. פעם ראשונה שאני חווה כזה דבר. אתה חסר אונים ואתה בתוך השכונה שלך, זה מלחיץ מאוד.

"הירי באוויר התחיל 10 דקות לפני שהבן אדם נפגע. היה ירי פה, ירי שם, הרתיע טיפה אבל בתכלס דחקו אותנו אחורה. ואז היה את הירי המסיבי יותר. שמעתי צעקות להזמין מד"א", סיפר. "היו שם שישה-שבעה שירו. אין לי מושג איך החליטו שזה הוא שפגע בו". 

החבר הוסיף: "בהתחלה זה היה קומץ, זרקו אבנים ונעלמו וזה נגמר, אחרי 10 דקות הגיעו שוב, ואז בשלב מסוים הגיעה קבוצה של 50 שזרקו אבנים והתחילו להתקרב אלינו. הם התנקזו בכיכר ובמסות התחילו לזרוק עלינו אבנים. אנחנו נסוגנו 50 מטר. עד שעמדנו ממש בכניסה לרחוב של השכונה, היה ירי באוויר בודד אחד כאן אחד שם, אבל שהבנו ששום דבר לא עוצר, והמשטרה לא מגיעה". 

תושבי העיר סיפרו כי התקשרו במשך 45 דקות למשטרה ודיווחו להם על האירוע, אך לא קיבלו מענה ונאמר להם שהשוטרים מטפלים במקרים אחרים בעיר. אחד מהתושבים, מכבי, אמר בשיחתו עם מוקד המשטרה: "יש פה קרב אבנים, הרבה ערבים קופצים עלינו עם אבנים בכיכר הפרחים. יש פה נשקים ואנשים יפעלו עוד מעט. תשלחו לפה אנשים". בהתכתבות אחרת בין תושבת העיר למוקד העירוני נאמר כי האירוע ידוע למשטרה, אך טרם הגיעה ניידת. 

בעקבות המקרה ישנה היערכות מוגברת לקראת יום מתוח מאוד בעיר ולקראת הלווייתו של הצעיר. בעיריית לוד מעדכנים הבוקר על נזקים כבדים למבני ציבור כתוצאה מאירועי הלילה: בית העירייה החדש, שנחנך רק לפני שבוע, נפגע כששמשות הבניין נופצו. כמו כן גם תלמוד תורה בעיר שנזרקו לעברו בקבוקי תעברה, ומכינה קדם צבאית שהפורעים ניסו להצית.


יואל פרנקנבורג, תושב לוד שהיה בזירת הירי בעיר הלילה, סיפר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "התקשרנו למשטרה במשך 45 דקות וענו לנו שהם עסוקים בבעיות אחרות. היו שם עשרות רבות של המון משולהב זועם, שהתקרבו אלינו בריצה עם בקבוקי תבערה וסלעים. היינו בערך 15 אנשים מפוזרים. כמה תושבים ירו באוויר כי הם רצו אלינו. 

"לא יכול להיות שלא עוצרים את כל האנשים שהיו שם. מחבלים שניסו לפגוע באנשים שחיים עם משפחותיהם. היה שם המון משולהב שמנסים לפגוע", הוסיף פרנקנבורג. "זיהינו שאחד מהם נפל, ישר ברחנו לכיוון הבתים. בדיוק אז הגיעה ניידת והגיע חובש. הגישו להם עזרה והמשטרה פינתה אותם לבתים. לא היה שם אף אחד שאמר תירו בהם כדי לפגוע. אתה קולט אנשים רצים לעברך ויש לך שניות לקבל החלטה". 

האזינו לריאיון עם יואל פרנקנבורג

מהמשטרה נמסר בתגובה: "עם קבלת הדיווח במוקד 100 של המשטרה אודות ידויי אבנים, הגיעו כוחות משטרה למקום והחלו בטיפול באירוע. זמן קצר לאחר מכן הגיע דיווח נוסף על ירי במקום, במסגרתו נעצרו שני חשודים במעשה ונסיבותיו נחקרות.

"נציין כי כוחות משטרה רבים פעלו אתמול בעיר לוד ב-80 אירועים במקביל שכללו יידוי אבנים ובקבוקי תבערה, הצתת עשרות פחים, פגיעה ברמזורים ובתשתיות וניסיונות חוזרים לפגוע בסמלי שלטון לרבות נקודת משטרה ובניין עירייה. במסגרת פעילות זו, נעצרו 22 חשודים בהפרות הסדר ובהתפרעויות. משטרת ישראל תמשיך לפעול לשמירת הסדר תוך שימוש בכל האמצעים והיכולות העומדים לרשותה, מעצרם של המעורבים ומיצוי הדין עימם". 

התפרעויות בנגב: "ראיתי את כל הכביש בוער"

בצפון הנגב פרצו הלילה התפרעויות במגזר הבדואי בעקבות מהומות בהר הבית. בתל שבע המונים הסתערו לעבר תחנת המשטרה. ברהט ושגב שלום גם הבעירו צמיגים. בשעה 03:00 בלילה נהגת הוצאה מרכבה בצומת שוקת שבנגב והוא הוצת. נהג משאית שעבר במקום סייע לה והעלה אותה לרכבו. שעה לאחר מכן נפצע באזור נהג נוסף כשרכבו נרגם באבנים ליד לקייה. המשטרה פתחה בחקירה. בכביש 65, ליד אום אל-פחם רגמו מתפרעים רכב ובו שני גברים בשנות העשרים לחייהם. שמשות הרכב נופצו והשניים נפצעו קל ופונו לבית חולים.

ארז כהן, צלם מכאן, שנסע על הכביש שבין עומר למיתר נפגע מאבן שנזרקה לעבר רכבו. הוא סיפר אחרי האירוע: "ראיתי את כל הכביש בוער, סלעים, 20 רעולי פנים עם סלעים ולומים ביד שנייה. הבן שלי היה לידי, אמרתי לו – תוריד את הראש, לא משנה מה. נעלתי את הדלת. נתתי גז כשהיה פנוי. ניסו לפתוח את הדלת. אם היו מצליחים זה היה לינץ'. הילד כולו רועד, בחרדה. מפחיד מאוד, מקומם. לא רואה את עצמי חוזר לשם. מנסים לתאר כמחאה. זה לא מחאה, זה להרוג".