לוד, אתמול
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אובדן שליטה בלוד: הסיוט של תושבי העיר המעורבת

חמאס הנחית תופת מלמעלה, בעוד העיר בוערת מלמטה. מג"ב נשלחו להשיב את הסדר - אבל האם התושבים יוכלו לחיות ביחד אחרי כן?
יאיר אטינגר
13 במאי 2021
05:07

03:00 לפנות בוקר בלוד. אזעקות ואחריהן גשם של רקטות שנופלות על העיר. חמאס הנחית תופת מלמעלה, בעוד העיר בוערת מלמטה. כבר כמה ימים ולילות שצעירים ערבים יוצאים לפגוע בכל מה שיקר לשכניהם היהודים, קורעים לגזרים את העיר המעורבת.

כל הלילה דברים נשברו ונשרפו. רכוש פרטי, סמלי שלטון, סמלים של קדושה. לוד סופגת רקטות כחלק ממדינת ישראל, אבל כבר שבוע הריבונות הישראלית מוטלת כאן בספק. "התחושה עכשיו זו תחושה שהיא מפחידה", אומרת אביגיל כהן. "כששורפים לי רכב מתחת לחלון, מחר זה יכול להיות הרכב שלי. כשדופקים לי על הדלת ואומרים לי 'עוד מעט יבוא היום שלכם"'. "15 פורעים ערבים רעולי פנים זרקו אבנים ובלוקים על הבית הזה", מספר שי זייד, תושב העיר.

בלילה שעבר הוכרז מצב חירום בעיר, וראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע והצהיר: "מה שראינו כאן זו אנרכיה... צריך קודם כל להחזיר את המשילות". לא הרחק משם, ניצב אוהל אבלים על מוסא חסונה, שנהרג באחד מרגעי ההסלמה בידי שכן יהודי שחש מאוים. כל הלילה ההוא צעירים מוסלמים שמרו על המסגד בעיר העתיקה, לדבריהם מחשש שיהודים יפגעו בו. אבל ב-03:45 הם עצמם יצאו לשרוף מכוניות של תושבים בשכונת רמת אשכול. יהודים. איש לא מנע מהם, וחלפה כמעט שעה עד שמישהו בא לכבות את האש.

וכאילו לא די בתבערה, אל העיר הוזרם גם בנזין מבחוץ בדמותם של צעירים מיצהר, בנצי גופשטיין וחבר הכנסת איתמר בן גביר. בסוף נמנו כאן, דווקא כאן, שני הרוגים מפגיעת רקטה – ח'ליל ונאדין עוואד, אב ובתו, אזרחים, ערבים, בלתי מעורבים.

הבוקר לא הביא איתו שום סימני פיוס, לא בבית המשפט שהאריך את מעצר היורים היהודים, ולא בדירה שתושביה היהודים עזבו אותה זמנית וניזוקה בידי אלמונים. סגן ראש העיר נתנאל איזק סיפר: "בזזו להם את הבתים, שרפו להם את הבתים. ניפצו חלונות. מה זה, ליל הבדולח? פרעות קישינב? מאורעות תרפ"ט? מאורעות תשפ"א". מג"ב הוקפץ לעיר ואמור להחזיר את השקט ללוד, אבל האם תושביה יצליחו לחיות שוב ביחד?