-

שב"כ עצר ערבים ממזרח י-ם בחשד לתקיפות יהודים שתועדו ברשת

שיפור במצבו של החייל שהותקף אתמול ביפו, מצבו בינוני. חייל נוסף, שהיה על אזרחי, הותקף הלילה על ידי ערבים בעיר • מח"ש בודקת תיעוד שבו נראים שוטרי מג"ב יורים על רכב באום אל-פחם
כרמל דנגור ודקלה אהרן שפרן
14 במאי 2021
09:08
עודכן ב 14:47

טרור הטיקטוק | היום (שישי) הותר לפרסום כי שישה חשודים נעצרו בפעילות משותפת של שב"כ והמשטרה. השישה חשודים בשתי תקיפות על רקע לאומני של יהודים בירושלים, וכן בצילום האירועים והפצה שלהם ברשתות החברתיות. התקיפה הראשונה, ב-22 באפריל, הייתה נגד יחיא ג'רדי. הוא הותקף באבנים כשנסע ברכבו במזרח ירושלים. שמשות רכבו נופצו והוא ניסה להימלט מהמקום, אך צעירים ערבים תפסו אותו והיכו אותו כשהוא שוכב על הקרקע, ואז הציתו את רכבו.

התקיפה השנייה אירעה כיממה לאחר מכן. אלי רוזן טייל באזור שייח ג'ראח עם כלבו, וכשזוהה כיהודי הוא הותקף באלימות קשה על ידי המון זועם והוכה. ג'רדי ורוזן נפצעו שניהם וטופלו בבית חולים.

מחקירת תושבי ג'בל מוכבר מחמד סורי ווסים סרור עלה כי הם היו מעורבים בהכאה. שניהם ללא רקע ביטחוני קודם. מחקירת אסמעיל בדווי, תושב שכונת א-טור, עלה כי היה מעורב בצילום סרטון ופרסומו ברשתות.

מחקירת מחמד סעידה ומוחמד גראב, תושבי ואדי ג'וז, עלה כי היו מעורבים בפגיעה ברכב של אזרח ושבירת חלונותיו. חסאם סעידה, גם הוא תושב ואדי ג'וז, היה מעורב בהצתת הרכב, כך לפי ממצאי החקירה. לסעידה רקע ביטחוני קודם. שב"כ מסר כי מתוכננים מעצרים נוספים בהמשך.

בתוך כך, שיפור חל במצבו של החייל בן ה-19 שהותקף אתמול ביפו. הוא שב להכרה ומצבו מוגדר כעת בינוני ויציב. בבית החולים מסרו כי "לאחר ניתוח מורכב, מצבו כעת משתפר והוא חזר להכרה מלאה". החייל, שמשרת בפרקליטות הצבאית והיה על מדים, הותקף באבנים בעיר ואושפז במצב קשה עם דימום מוחי ושברים. חייל נוסף, שהיה על אזרחי, הותקף הלילה על ידי ערבים בעיר, ביציאה ממסעדת אבולעפיה. לדבריו, רכב חסם אותו, פורעים הפילו אותו לרצפה והכו אותו. מצבו קל.

בתוך כך, הבוקר פורסם תיעוד בו נראים לוחמי מג"ב שנכנסו באום אל-פחם כדי לבצע מעצרים יורים לעבר רכב. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בבדיקת האירוע. מהמשטרה נמסר כי "האירוע לא מוכר והוא יבדק". עוד נמסר: "למרות השעות הארוכות והתנאים הקשים בהם פועלים השוטרים, תוך סיכון חיים ממשי, לא נאפשר חריגה מהנהלים ואלה יבדקו על ידי הגורמים המוסמכים לכך".

אתמול הותקפה משפחה יהודית בניסיון לינץ' אחרי שנכנסה בטעות לאום אל-פחם. ההורים נפצעו ונרגמו להם שברים בידיים ובאף. אחד מהילדים, בן ארבע, נפגע במצחו. "הם התכוונו לנסוע להורים שלו והווייז כנראה כיוון אותם דרך שם", סיפרה סבת המשפחה. "הבת שלי התקשרה אליי ואמרה לי 'אמא עושים לנו לינץ'. בתוך האוטו היו ילדה בת שלושה חודשים, ילד בן שלוש והילד בן הארבע. היא לא ידעה איפה היא. קרעו את האוטו והכלבה נעלמה. הווייז הטעה אותם והוביל אותם לשם. אנשים מהכפר חסו עליהם ושמרו עליהם כדי שיפסיקו להרביץ להם".

במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה טופלו במהלך אמש חמישה בני אדם שנפצעו בהפרות סדר במוקדים שונים. כולם במצב קל.