לוגו ההסתדרות. בשביל מי?
CC BY-SA 4.0 Dr. Avishai Teicher

ההסתדרות כפי שלא הבנתם

שלי יחימוביץ יצאה אתמול למרוץ להסתדרות, אבל - מה זו בכלל ההסתדרות? איך היא קשורה לחיים שלנו? ולמה זה חשוב מי עומד בראשה?
גור מגידו
06 בפברואר 2017
09:10
עודכן ב 10:10

מה זו בעצם ההסתדרות?
ההסתדרות היא ארגון העובדים הגדול בישראל. היא הוקמה ב-1920 על ידי שורת תנועות סוציאליסטיות שקדמו למפא"י. יש עוד ארגוני עובדים בישראל, כמו כוח לעובדים וההסתדרות הלאומית, אבל ההסתדרות היא הגדולה מכולם. מתוך 800 אלף עובדים מאוגדים בישראל, יותר מחצי מיליון מאוגדים בהסתדרות. ההסתדרות מייצגת את עובדי המדינה, עובדי הבנקים, עובדי חברת החשמל, התעשיות הבטחוניות, הנמלים, ועוד רשימה ארוכה של מגזרים וענפים.

מי בוחר את יו"ר ההסתדרות?
במקומות עבודה שבהם ועד עובדים של ההסתדרות מתקיימות כל חמש שנים בחירות ישירות לתפקיד יו"ר ההסתדרות. נערכות בחירות גם לצירי ועידת ההסתדרות, ונשים בוחרות גם לנעמ"ת. צירי הועידה הנבחרים בוחרים נציגים בבית נבחרי ההסתדרות, בינ"ה, או בכינוי המוכר יותר שלו, "הוועד הפועל". את בינ"ה מרכיבים נציגי סיעות של המפלגות הגדולות, כמו ש"ס, הליכוד, העבודה ומרצ, וכן סיעות עצמאיות שמזוהות עם המועמדים. היו"ר צריך להקים יחד עם הסיעות קואליציה, בדומה לשיטת הממשל הכללית בישראל.

ואיך כל זה זה קשור למערכת הפוליטית?
ההסתדרות עתירה בג'ובים, ולכן קורים בה ניסים, כמו אנשי ש"ס ומרצ, שיושבים בה יחד, באותה קואליציה. בבחירות הקרובות, שיערכו במאי, שני המתמודדים לתפקיד היו"ר הם אנשי מפלגת העבודה - היו"ר הנוכחי אבי ניסנקורן, וח"כ שלי יחימוביץ.

ניסנקורן זכה לתמיכתה הרשמית של מפלגת העבודה לאחר שהודיע על הצטרפותו הרשמית למפלגה לפני שנה בדיוק. הוא רץ במסגרת סיעת "עוגן" המזוהה עם היו"ר הקודם של ההסתדרות, עופר עיני, שבמידה רבה המליך את ניסנקורן כיו"ר הסתדרות במקומו, עם פרישתו ב-2014. עיני משמש היום רשמית כיו"ר ההתאחדות לכדורגל וכאיש עסקים פרטי, אך עדיין נחשב לבעל השפעה בהסתדרות. זאת בשל קשריו עם ניסנקורן ובין היתר על רקע העובדה שנאמניו עדיין מחזיקים בעמדות מפתח בהסתדרות. לדוגמה – אחיו של עופר, בני עיני משמש מנכ"ל סיעת "עוגן" בהתסדרות.

של יחימוביץ תרוץ דרך הסיעה שהקים של איתן כבל כשהתמודד במירוץ הקודם לתפקיד יו"ר הסתדרות מול עיני ב-2012, "הבית החברתי". המהלך של יחימוביץ עמד בספק עד לרגע האחרון, לאחר שהסיעה הצטרפה לאחרונה לקואליציה של ניסנקורן בהסתדרות.

ניסנקורן. (צילום: פלאש 90)

מה מקור ההכנסה של ההסתדרות?
עובדים המאוגדים בהסתדרות משלמים לה כל חודש דמי חבר של עד 0.95% מהמשכורת שלהם. דמי החבר יורדים מהמשכורת באופן אוטומטי. אגב, ניכוי דמי החבר מהמשכורת נעשה גם במקרה שהעובד לא הצטרף להסתדרות. כל עוד יש ועד עובדים המאוגד בהסתדרות במקום העבודה ונחתם הסכם קיבוצי (כלומר, הסכם להסדרת תנאי העבודה מול המעסיק), כל עובד יפריש סכום של 0.8% ממשכורתו להסתדרות אם לא יירשם בהסתדרות, ואם יירשם הסכום יעלה ל-0.95%.

כמה אנשים עובדים בהסתדרות?
כ-1,000 עובדים, במשכורת ממוצעת של 21,500 שקל לחודש.

איך ההסתדרות קשורה לחיים שלי?
גם אם אתם לא חברי ההסתדרות בעצמכם - ויש סיכוי טוב שאתם או בני משפחתכם כן - ההסתדרות משפיעה על תנאי העבודה של כמעט כל בעל מקצוע שאתם באים במגע איתו: נהגי האוטובוס, הפקידים בדואר, אחיות בקופת חולים ואפילו האנשים שמייצרים את החשמל שאתם משתמשים בו - מה שאומר שההסתדרות משפיעה גם על גובה חשבון החשמל שלכם. ההסתדרות היא גורם מכריע בקביעת התנאים הסוציאליים של העובדים בכלל המשק, דרך מאבקים להעלאת שכר המינימום למשל; והיא משפיעה גם על תנאיהם של עובדים שלא מאוגדים דרכה, דרך צווי הרחבה, שמרחיבים את התנאים שהיא משיגה עבור עובדיה לכלל עובדי המדינה, לעובדי ענף מסוים, או לכל המשק – תלוי במקרה. ההסתדרות יכולה לגעת בחיים שלכם גם דרך הגופים שהיא מחזיקה, כמו רשת בתי הספר "עמל" ותנועת הנוער העובד והלומד.

יחימוביץ. (צילום: פלאש 90)

האם ההסתדרות שקופה? כפופה למבקר המדינה?
לא. תקציב ההסתדרות הוא כ-600 מיליון שקל בשנה, מקורו בדמי החבר שנגבים מהעובדים, וחלקים גדולים ממנו אינם שקופים לציבור, ומוצגים בתקציב תחת סעיפים שלא ברור מה פשרם. הסיבה היא שההסתדרות הוקמה לפני קום המדינה ולפני שחוקק חוק העמותות, וכמו עוד כמה ארגונים כאלה, יש לה מעמד מיוחד: היא אגודה עותמנית. ככזו, היא לא חייבת בדיווח לרשם העמותות ולא כפופה לביקורת של מבקר המדינה. ההוצאה הגדולה ביותר שלה היא על משכורות – כ-270 מיליון שקל לפי תקציב 2017. שאר ההוצאות נעשות כראות עיניה של ההסתדרות ולמעשה היא חופשית לנהל את התקציב שלה כמעט ללא בקרה וללא שקיפות.

האם אחד מהמועמדים לראשות ההסתדרות מבטיח להפוך אותה לשקופה?
בינתיים לא, אבל רק התחלנו. הצהרה כזו של אחד המועמדים יכולה להיות ניעור רציני למערכת הבחירות הזו, ולהסתדרות בכלל.