תקיפה בעזה
צילום: רויטרס

גורם ביטחוני: התקיפה הרחבה בעזה מקרבת הפסקת אש בעוד כמה ימים

בישראל מבהירים כי אין הצעה כרגע שנשקלת, אך גורם ביטחוני המעורה בנושא אומר לכאן חדשות: חמאס סופג עוד ועוד מחירים שמקרבים את ישראל לנקודה שבה יהיה ניתן להתחיל ולדבר
גילי כהן
14 במאי 2021
23:18

מבצע "שומר החומות": גורם ביטחוני אמר הערב (שישי) לכאן חדשות כי התקיפה הרחבה הלילה ברצועת עזה מקרבת את ישראל להפסקת אש בעוד כמה ימים. עם זאת, בישראל מעריכים שנכונו עוד מספר ימי הסלמה.

לפי אותו גורם ביטחוני, בישראל צופים המשך ירי וניסיונות לבצע פיגועים, כמו ירי הנ"ט ושליחת כלי טיס בלתי מאוישים, בין היתר על רקע התקיפה המורחבת בעזה. בנוגע להפסקת האש, מבהירים בישראל כי אין הצעה כרגע שנשקלת, אך גורם ביטחוני המעורה בנושא אומר לכאן חדשות: זה עוד לא העת לדבר על הפסקת אש, אבל חמאס סופג עוד ועוד מחירים שמקרבים את ישראל לנקודה שבה יהיה ניתן להתחיל ולדבר.

מה רוצה חמאס? | האזינו להסכת "עוד יום"

התקיפה המסיבית הלילה ברצועת עזה היתה מבצע הונאה של צה"ל. כך, ירי כוחות הקרקע נועד לבלבל את חמאס בזמן ההתמודות עם הירי מחיל האוויר, ועיקר הנזק - בפגיעה במנהרות ה"מטרו" ובהרג פעילי חמאס.

צה"ל פגע במערך הייצור הרקטי של חמאס והג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה ופגע משמעותית בתוואי התת קרקעי שנבנה שנים. היום הותר לפרסום כי ארגוני הטרור נערכים ללחימה של עד 60 יום עם ארסנל המונה 14 אלף רקטות. במהלך מבצע "שומר החומות" ניסו בצה"ל לחסל בכירים נוספים בארגוני הטרור ברצועה.

מהערכות המודיעין לפני המבצע עלה כי חמישה ימים אחרי תחילת המבצע ברצועת עזה למערכת הביטחון ברור שהטריגר החל כבר בחודש שעבר בעקבות המתיחות בירושלים. הנרטיב, שקיבל זיקה דתית-לאומית, החל בגלל שורת אירועים שהתרחשו במקביל: ביטול הבחירות ברשות הפלסטינית והמתיחות בשער שכם.

ביום שני האחרון הגיעה המתיחות לשיא בגלל שורת אירועים נוספים שהתרחשו במקביל: יום ירושלים, צעדת הדגלים ברובע המוסלמי, החלטה בעניין שייח' ג'ארח והמהומות בהר הבית. תחילה, העריכה הצמרת הביטחונית שחמאס לא ירצה להיכנס לעימות עם ישראל,  אלא רק להצית אירועים נקודתיים של התקוממות עממית כדוגמת הפרות סדר על הגדר והפרחה של בלוני תבערה, אולם חמאס ומנהיג ארגון הטרור ברצועה יחיא סינוואר בחרו להיכנס למערכה כדי להפגין מנהיגות וסולידריות עם ירושלים ובכך לגזור רווח פוליטי.