קריסת הטריבונה בגבעת זאב
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

אסון קריסת היציע: חוקרי המשטרה פשטו לפני זמן קצר על מועצת גבעת זאב

האדמו"ר מקרלין לחסידיו: "הגיע הזמן שנהיה בני אדם, הגיע הזמן שניקח אחריות" • בחסידות אומרים שהכשל היה נקודתי, בטריבונות
משה שטיינמץ וסולימאן מסוודה
18 במאי 2021
08:31
עודכן ב 15:32

אסון קריסת היציע בגבעת זאב: חוקרי המשטרה פשטו בצוהריים (שלישי) על מועצת גבעת זאב כחלק מחקירת האירוע. בד בבד נשמעו אתמול והיום ביקורת וקריאה לחשבון נפש בחברה החרדית לאחר האסון. בליל החג לאחר קריסת היציע, האדמו"ר מקרלין, הרב ברוך שוחט, שוחח עם חסידיו ואמר: "הגיע הזמן שנהיה בני אדם, הגיע הזמן שניקח אחריות". עוד הוסיף האדמו"ר: "עברנו את השנה האחרונה, הקורונה, ללא נפגעים לאחר שנזהרנו כל העת, ועברנו את האסון במירון למרות שהגזירה היתה על כלל ישראל אבל 'אנה מפניך אברח', אי אפשר לברוח מהגזירה. אי אפשר להיסתר. הגזירה היתה עלינו גם".

בשיחה עם חסידיו הוסיף האדמו"ר ואמר: "כל אחד צריך לבדוק את עצמו ולעשות תשובה. כעת צריך שתדאג כל החבורה כולה, אנחנו במצב קשה מבית ומחוץ. יורים בארץ ישראל, אנשים חיים בפחד צריך לעשות חשבון הנפש ולהיות יהודי יראי שמים אמיתי".

החסידות, בה אלפי חסידים, פרשה לפני 40 שנה מהעדה החרדית הקיצונית בירושלים והיא נחשבת חסידות ישראלית, עם עמדות ימניות, וידועה בפתיחותה. המשמעת והקשר האישי של האדמו"ר עם חסידיו יוצאת דופן, עד כדי התכתבויות בוואטסאפ. העיסוק בבטיחות בחסידות נחשב יוצא דופן. בתקופת הקורונה האדמור הוביל קו נוקשה לשמור על ההנחיות באופן הדוק, וגם לאחר אסון מירון מתח ביקורת פנים חרדית בזמן שכל המגזר שתק.

באסון, שהתרחש בערב שבועות נהרגו מאיר גלויברמן, בן ה-13, והרב מרדכי בנימין רובינשטיין, בן ה-23 שהובאו הלילה למנוחות. מלבד שני ההרוגים, באסון נפצעו כ-220 בני אדם. החקירה הועברה למשטרת מחוז תל אביב, עקב מעורבות משטרת מחוז ירושלים. בחסידות אומרים שלאירוע ולפנים המבנה היו האישורים הנדרשים, וכי הכשל היה נקודתי, בטריבונות.

שער העיתון החרדי יתד נאמן, הבוקר

במגזר החרדי והחסידי קיימים מאות אולמות ללא תו תקן, שמאכלסים מאות ואלפים, וההערכה כעת היא כי המגזר החרדי יאפשר כעת כניסה של גורמים חיצוניים לטיפול בנושאי בטיחות.