האסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

האסון במירון: שני בכירים במרכז לפיתוח מקומות קדושים נחקרו

המנכ"ל יוסי שוינגר ומנהל מחוז צפון עוכבו, נחקרו באזהרה ושוחררו בתנאים מגבילים
משה שטיינמץ
18 במאי 2021
15:47

האסון במירון: המשטרה עיכבה לחקירה באזהרה את מנכ"ל המקומות הקדושים, יוסי שוינגר, ומנהל מחוז צפון במרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, ישראל דרעי במסגרת חקירת האסון שבו נהרגו 45 אנשים. בתום החקירה שוחררו השניים בתנאים מגבילים. החקירה מתנהלת ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית.

שעתיים לפני האסון הכבד בליל ל"ג בעומר במירון, מנכ"ל מנהלת המקומות הקדושים, יוסי שוינגר, סיפר על ההתרחשות במקום בשידור חי ואמר: "ילדים כמעט נמחצו, מחזה לא נעים". שוינגר התראיין במשדר של משרד הדתות מההילולה ואמר: "אנשים חושבים שאם היה דחק - המקומות הקדושים לא התארגנו כמו שצריך. גם אותנו דחפו, והשוטר ידע מי אנחנו ולא כל כך הזיז לו. לידינו עמד חבר כנסת מכובד, וגם אותו דחפו כמו שצריך".

את האחריות לבטיחות הבאים להילולה הטיל מנכ"ל המנהלת על המשטרה עוד קודם. "כל היום אומרים שצריכים מפיק אחראי", הוא טען. "המפיק האחראי האמיתי בשטח זה משטרת ישראל, ואסור לתת לה לברוח מהעניין הזה. אנחנו מתכללים ומתקציבים את הכול, אבל בפועל - בעל הבית פה בשטח, ברמה של בטיחות, זה משטרת ישראל".

לפני כשבוע עוכבו לחקירה גם מנהל ויועץ בטיחות במירון שהיו מעורבים בתכנון ההילולה והיו לראשונים שנחקרו בפרשה. כמה ימים לפני כן אמר מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" כי בשום שלב לא ראה סיבה להתפטר והדגיש: "במקרה הספציפי יש פה נושא שצריך להיבדק על ידי גורמים חיצוניים. אני שלם עם עצמי שעשיתי את כל מה שרק ואפשר בכלים שהיו לרשותי כדי לעשות את הטוב ביותר. אם יימצא גורם ממלכתי ניטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שתהיה".