פרץ, הרצוג וגאון, ארכיון
צילום: הדס פרוש ויונתן זינדל, פלאש 90

המרוץ לבית הנשיא: אלו המועמדים המסתמנים

יצחק הרצוג השיג את 10 החתימות • מרים פרץ מנסה להשיג חתימות נוספות לגיבוי • יהודה גליק ויהורם גאון צפויים גם הם להגיש מועמדות • בליכוד ובתקווה חדשה הודיעו על חופש הצבעה
יערה שפירא
18 במאי 2021
21:40

המרוץ לנשיאות מגיע אל הישורת האחרונה, ורשימת המועמדים לקראת הבחירות בעוד כשבועיים הולכת ומתבהרת. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (שלישי) כי המועמדים המסתמנים הם יצחק (בוז'י) הרצוג, מרים פרץ, יהורם גאון ויהודה גליק.

הרצוג השיג כבר את 10 החתימות שאותן יידרשו המועמדים להגיש עד מחר בחצות, פרץ מנסה להשיג עוד כמה חתימות למקרה שחותמים יחזרו בהם. גליק וגאון קרובים להשגת מכסת החתימות ולדברי מקורביהם צפויים בסבירות גבוהה להשיגן.

בימינה ובציונות הדתית חילקו את חתימותיהם במודע בין פרץ להרצוג. על פי ההערכה, במפלגות החרדיות יתמכו בהרצוג. בליכוד ובתקווה חדשה הודיעו על "חופש הצבעה", אך גורם בליכוד אמר הערב כי לקראת ההצבעה נתניהו צפוי לתדרך את אנשיו באשר למועמד מועדף. חלק מהמועמדים שקלו לתת הצהרות וביטלו אותן בעקבות המצב הבטחוני.

המדריך לנשיא | האזינו להסכת "עוד יום"

ביום ראשון הודיע נתניהו לח"כים בליכוד כי המפלגה לא תתמוך רשמית באף מועמד. כמו כן, נתניהו שוקל לתמוך בזמר יהורם גאון לתפקיד. 

בשבוע שעבר קבעה נשיאות הכנסת, בראשות יו"ר הכנסת יריב לוין, שהבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו ב-2 ביוני, בעוד 15 ימים. המעוניינים להתמודד על התפקיד התבקשו להגיש את חתימותיהם של לפחות עשרה חברי כנסת עד ל-19 במאי בחצות. יו"ר הכנסת מסר: "אני מקווה שבימים מורכבים אלה הנשיא שייבחר יהיה מקובל על כל חלקי העם".