נשר מדברי דרומי שנמצא בתל אביב
צילום: רשות הטבע והגנים

אורח מפתיע ביקר בתל אביב: נשר דרומי נדיר מאפריקה

העוף הדורס נמצא פצוע בקומה ה-43 בבניין בשיפוצים. הוא נלקח לטיפול - ומת לאחר מאמצי הוטרינרים • הייתה זו הפעם השנייה אי פעם שנשר מסוג זה נצפה בארץ
מיכל וסרמן
19 במאי 2021
15:27
עודכן ב 18:52

בפעם השנייה בהיסטוריה נצפה הבוקר (רביעי) נשר דרומי בשמי הארץ ובמקום לא ממש שגרתי - הקומה ה-43 בבניין רב קומות בתל אביב. אנשי רשות הטבע והגנים קיבלו בבוקר שיחת טלפון מעובדים בבניין שנמצא בשיפוץ, שסיפרו על המפגש הלא צפוי עם העוף האורח שמתגורר באפריקה. 

למקום הוזעקו פקחים, שאספו את הנשר התשוש לבדיקה וטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי. לאחר ניסיונות הצלה, הנשר מת. וטירינר בביה"ח, ד"ר ניצן אדם, סיפר: "הנשר הגיע במצב קשה מאוד כשהוא תשוש ועם דופק איטי - מה שמעלה חשד להרעלה. בנוסף, נראה כי הוא קיבל מכה בראש, כנראה מהתנגשות בבניין". 

הפעם הקודמת שנשר מסוג זה נצפה בארץ הייתה ב-9 במאי 2014, אז תיעד פקח רשות הטבע והגנים עזרא חדד את הנשר הדרומי בשמורת גבעת גד, שבשפלת יהודה. הפקח אור מילשטיין סיפר על מצבו של הנשר: ״הגענו לבניין שנמצא בשיפוץ וראינו נשר במצב לא טוב שזקוק לטיפול. אספנו אותו לקבלת טיפול רפואי״.

(נשר מדברי בתל אביב. צילום: רשות הטבע והגנים)

אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים, סיפר על הזן הנדיר של העוף הדורס: ״הנשר המדברי מצוי ומקנן באפריקה ונמצא בסכנת הכחדה חמורה בטבע. מוטת כנפיים שלו עשויה להגיע לשני מטר ו-55 ס"מ. אוכלוסייתו מוערכת בכ-30 אלף פרטים בלבד.

מאז שנות ה-90' תועדו מספר ביקורים של הנשרים הדרומיים בספרד ופורטוגל ועל פי הערכות, ייתכן כי הצטרפו לנדידה של נשרים אירואסיאתיים. כיום אוכלוסיות הנשרים הדרומיים נמצאות בירידה חדה עקב הרעלות נגד טורפים, הרעלות לציד. בישראל מצויים בטבע נשר אירואסיאתי, רחם, עוזניות שחורות ובעבר קיננה בישראל עוזניית הנגב, אך היא נכחדה מהטבע המקומי. העופות הדורסים ניזונים מפגרים ויש להם חשיבות רבה במערכת האקולוגית. הרעלות בלתי חוקיות, התחשמלות וציד גרמו בשנים האחרונות לירידה במספרם בטבע״.

תגיות:
נשר