שקי חול באשקלון

אין לאן לברוח: ממלאים שקי חול, ישנים במקלטים ציבוריים ומסתתרים בחדרי מדרגות

בעלי מוגבלויות שנתקעים בדירה, קשישים שלא מצליחים להגיע בזמן למקלט ואזרחים שממגנים את הבניין בעצמם • מדוע אלו שחשופים לאש נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים למצב? • לפני שנתיים הבטיח נתניהו לשדרג את המיגון באשקלון אבל גם בסבב הלחימה הנוכחי - כ-40 אלף תושבים חיים ללא מרחבים מוגנים
תמר אלמוג, נופר משה פרדו ואיתי שיקמן
19 במאי 2021
23:53

למרות כל ההבטחות, לכ-25% מתושבי אשקלון, כ-40 אלף איש, אין מיגון ראוי. ב-2019 ראש הממשלה הבטיח מול המצלמות כי הוא מקדם את המיגון באשקלון, אך היום הבאנו דוגמאות מרחבי העיר לאנשים שנמצאים בטווח האש ללא כל מיגון מינימלי רלוונטי.

ב-2020 חזר מבקר המדינה על דוח קודם שמזהיר כי ליותר משניים וחצי מיליון תושבים בישראל אין מיגון תקני, בסמוך וכמעט 850 אלף מתוכם מתגוררים בטווח עד 40 ק"מ מגבול עזה או הצפון. בר, צעיר עם שיתוק מוחין, אינו יכול להגיע למקלט. המרחב המוגן רחוק מדי, ובעיקר אינו נגיש לו בגלל כיסא הגלגלים. כך גם לאה, שעברה לגור במקלט הציבורי, שכן אין לה זמן להגיע אליו. בשכונת הוותיקים באשקלון התושבים ממלאים שקי חול שכן אין מרחבים מוגנים שחלק מהתושבים הקשישים יכולים להגיע אליהם.

ממשרד רה"מ נמסר בתגובה: "במסגרת החלטת ממשלה שאותה הוביל משרד ראש הממשלה הוקצו 1.25 מיליארד ש"ח למיגון של יותר מ-10,000 יחידות דיור בטווח של עד 7 ק"מ מהרצועה. בנוסף, אתמול הנחה ראש הממשלה לגבש ולקדם תוכנית סיוע לצמצום פערי המיגון באשקלון ובעוטף עזה. בשנה וחצי האחרונות עברו שתי החלטות ממשלה שמטרתן סיוע לאשקלון, בתקציב של למעלה מ-200 מיליון ש"ח. כמו כן מקודמת תוכנית התחדשות עירונית שבמסגרתה ינתן מענה לבעיות המיגון בשכונות הותיקות".

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "מצוקת פערי המיגון בשכונות הוותיקות ידועה ומוכרת מזה שנים לכל מקבלי ההחלטות בממשלה וראש העיר הוא זה שמעלה זאת לסדר היום, כדי שהממשלה תפעל בנושא אחת ולתמיד. לאחרונה, במסגרת החלטת ממשלה, קיבלה העיר הישג משמעותי לקידום קרקע משלימה שתעודד יזמים ומשקיעים לבצע התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות ובכך לתת מענה למיגון".

חשופים: הקשישים שנאלצים להסתתר בחדר המדרגות | איתי דודי

הפגיעה הישירה בבניין מגורים ברמת גן העלתה שוב את סוגיית המיגון בעיר. מרבית הבניינים בשכונות הוותיקות שם לא ממוגנים, והאוכלוסייה המבוגרת מתקשה להגיע תוך דקה וחצי למרחב המוגן.