-
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש90

"באמצע הלילה התחלתי לפקפק בעצמי. אולי צה"ל באמת נכנס לעזה?"

בלילה השלישי ללחימה, הכותרות של אתרי החדשות בעולם גרסו: "צה"ל נכנס קרקעית לעזה". דובר צה"ל שמר על שתיקה, שהצליחה לבלבל אפילו את הכתבים הצבאיים כאן. ואז נחשפה התרמית. מיכל רשף ורועי שרון על ליל ההונאה הגדול, והאם התרגיל הצליח?
עוד יום
20 במאי 2021
07:20

בלילה השלישי למבצע "שומר החומות" שמעו תושבי עוטף עזה רעשי מטחים שכמותם עוד לא נשמעו בסבב הזה. כשעה לאחר מכן, הכותרות של אתרי החדשות בעולם גרסו: "צה"ל נכנס קרקעית לעזה". דובר צה"ל שמר על שתיקה, שהצליחה לבלבל אפילו את הכתבים הצבאיים כאן. ואז נחשפה התרמית. מיכל רשף ורועי שרון על ליל ההונאה הגדול, והאם התרגיל הצליח?

התקשורת הישראלית גילתה את הדיווח הזה מכלי תקשורת זרים. במהרה התברר שמקורו בהודעת דובר צה"ל באנגלית, שהתייחסה כנראה לתקיפה באמצעות ארטילריה יבשתית, אך יכולה הייתה להשתמע גם כמתקפה קרקעית. במהרה פתרו זאת הכתבים הצבאיים כטעות, אלא שאז התברר שדובר צה"ל בעצמו תידרך כתבים זרים וסיפר על פעילות קרקעית של צה"ל.

באותו זמן ישב רועי שרון באולפן המשדר המיוחד, והיה צריך לנפק תשוב לשאלה פשוטה - האם התחילה כניסה קרקעית. כבר אז הוא הזכיר שם שהכתבים הצבאיים לא שוכחים - "אביבים". לפני שנתיים תקף חיזבאללה סיור צה"לי ליד אביבים בגבול לבנון, מה שהוביל למצבע הטעייה מפואר של צה"ל.

אז האם ליל הפלישה שלא הייתה היה גם כן תרגיל הטעייה? לדעתו של רועי שרון התשובה היא חיובית. המטרה הייתה לנסות לנער את פעילי החמאס, לגרום להם לצאת מהמסתור או להיכנס אליו ולייצר הזדמנויות. האם התרגיל פגע באמינות של דובר צה"ל?