מוחמד דיף

מה אנחנו יודעים על מוחמד דיף?

במבצע "שומר החומות", חזר צה"ל למדיניות הסיכולים הממוקדים ובראש רשימת המבוקשים ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דיף, ששרד בימים האחרונים שני ניסיונות חיסול. פגיעה באדם דוגמת דיף היא תמונה שאין ויכוח שהיא הישג מלחמה או מה שמכונה - תמונת ניצחון
מערכת כאן חדשות
20 במאי 2021
07:55
עודכן ב 11:31

במהלך מבצע "שומר החומות", חזר צה"ל למדיניות הסיכולים הממוקדים וחיסולי הבכירים ובראש רשימת המבוקשים מוחמד דיף - ראש הזרוע הצבאית של חמאס. דיף, ששרד בימים האחרונים שני ניסיונות חיסול, מבוקש כבר משנות ה-90 על פיגועים רבים. בשנת 1994 היה דיף אחראי על הפעלת החוליות שחטפו ורצחו את החיילים נחשון וקסמן, אריה פרנקנטל ושחר סימני. 

שמו המלא הוא מוחמד דיאב "דיף" אבראהים אל-מצרי. הכינוי דיף, "אורח", ניתן לו ככל הנראה משום שנהג להחליף את מיקומו פעמים רבות. כשהיה נער בשנות ה-70 הוא הצטרף לתנועת "האחים המוסלמים" ובתחילת האינתיפאדה הראשונה בסוף שנת 1987, הצטרף לחמאס, ואף נעצר ונידון ל-16 חודשי מאסר בשנת 1989.

מה ישראל רוצה להשיג ממבצע שומר החומות? | האזינו לפרק של "עוד יום"

דיף היה תלמידו של יחיא עיאש, ממקימי הזרוע הצבאית של חמאס ומי שכונה "המהנדס". עיאש היה אחראי להתחלת השימוש בפיגועי ההתאבדות בשנות ה-90 והוא חוסל בשנת 1996 באמצעות טלפון סלולארי ממלוכד. בעקבות חיסולו של בכיר נוסף, עימאד עקל בשנת 1993, הפך דיף למפקד הזרוע הצבאית של ארגון הטרור ברצועת עזה.

ראשי ארגון הטרור מתחלפים, אבל המקרה של מוחמד דיף אחר. מדובר באדם שנמצא בתפקידו שנים רבות, וכבר הפך סמל גם בעבור הישראלים ובוודאי שבעבור גורמי המודיעין. פגיעה באדם דוגמת דיף או בדומים לו כמו יחיא סינוואר, היא תמונה שאין ויכוח שהיא הישג מלחמה או מה שמכונה - תמונת ניצחון.

אדם כמו דיף מתנהג גם בשגרה כמבוקש וקשה מאוד להגיע אליו, אם כי הדבר אפשרי אם מחליטים עליו כעל פעולת מנע. בעת חירום הוא משנה לגמרי את שגרת הפעילות שלו, את אופן ההתנהלות שלו ואת הסביבה הקרובה שלו. מה שהופך את הפגיעה בו לאתגר הרבה יותר קשה.

מה רוצה חמאס? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

צה"ל פרסם אתמול שחיל האוויר, ביחד עם שב"כ, ניסו לחסל אותו פעמיים במהלך המבצע. זה מעסיק רבות את מפקדות צה"ל ושב"כ בימים האחרונים. אולי זה אחד הדברים שלהם מחכים - עוד הישג אחד. זה בוודאי אתגר מודיעני מהמדרגה הראשונה.