הפגנה באירופה
צילום: אי-פי

מה מרגיש יהודי בארה"ב שמרביצים לו בגלל הסלמה בעזה?

בכל פעם שישראל מנהלת מבצע או מלחמה, יהודים בכל העולם נתקלים בעוינות. עצם קיומה של ישראל מסבך את חייהם ומקשה עליהם לנהל יחסים תקינים עם שכניהם. ישראל – תרצו או לא תרצו – גוררת אותם לעימות שלא ביקשו להשתתף בו. והבעיה היום היא לא שיש יותר אנטישמים, היא שהם לא צריכים יותר להסתתר
שמואל רוזנר | המדד
20 במאי 2021
12:16

סקר חדש על הקהילה היהודית באמריקה מוכרח לכלול גם פרק על אנטישמיות. במקרה הסקר יצא ממש עם תחילתה של מערכה בין ישראל לעזה, מה שמעלה את שאלת ההתנכלות ליהודים על הפרק. בימים האחרונים היו כמה תקריות נגד יהודים באמריקה בגלל המלחמה. אז הנה, כמה נתונים ותובנות על אמריקה, ישראל ואנטישמיות. לא בהכרח בסדר הזה.

הולכים לבחירות? ממשלת סער-נתניהו? ממשלת מיעוט? מחכים לתחזית שלכם, לחצו כאן

יהדות אמריקה: שבעה וחצי מיליון יהודים, אבל לא בדיוק כמוכם

1. החשש גובר
לא צריך להגזים. רוב היהודים באמריקה קמים בבוקר לעבודתם כרגיל, אולי קצת מודאגים, אולי אפילו זה לא. הם יוצאים לרחוב. הם הולכים לעבודה. הכל בסדר. אם תשאלו, הם יאמרו לכם שיש באמריקה יותר אנטישמיות היום מכפי שהייתה לפני חמש שנים. חצי מהם מרגישים פחות בטוחים. הם מעריכים שהסיבה לכך היא שאנטישמים מרגישים חופשיים יותר היום מאשר בעבר לבטא את עמדותיהם בגלוי.

כלומר, זה לא שיש יותר אנטישמים, זה שהאנטישמים לא צריכים יותר להסתתר. ובכל מקרה, כאשר מבקשים מהיהודים להשוות את מצבם למצבן של קבוצות מיעוט אחרות, הם סבורים שמצב היהודים יותר טוב. מי סובל יותר? מוסלמים אמריקנים. 62% מהיהודים אומרים שמוסלמים סובלים מאפליה ממשית. רק 43% אומרים כך על היהודים עצמם.

2. החשש ממי
יש קשר מובהק בין עמדות היהודים על אנטישמים לבין עמדותיהם הפוליטיות. יהודים הסבורים שהנשיא הקודם, דונלד טראמפ, היה ״לא ידידותי״ ליהודים, הם גם מי שסבורים בשיעור גבוה שהאנטישמיות עלתה, וגם מי שסבורים בשיעור גבוה שסיבת העלייה היא התחושה של אנטישמים שלגיטימי להיות אנטישמי. במילים אחרות - רוב היהודים באמריקה כורכים את האנטישמיות בעיקר בתופעות הבאות מהימין הקיצוני. רובם מזהים את העלייה באנטישמיות עם קבוצות של גזענות לבנה.

3. הקשר לישראל
בכל פעם שישראל מנהלת מבצע או מלחמה, יהודים בכל העולם נתקלים בעוינות. העובדה הזאת מכעיסה אותם – ובצדק. הם סופגים עלבונות, התנכלות, לעתים מכות, בגלל משהו שאין להם קשר אליו או השפעה עליו. מדינה זרה יוצאת לקרב, והם חוטפים. כמובן, הם כועסים על התוקפים שלא יודעים לעשות הבחנה בין "ישראל" לבין ״יהודים״. וגם, הם קצת כועסים על ישראל, לפעמים במודע ולפעמים שלא במודע. עצם קיומה של ישראל מסבך את חייהם ומקשה עליהם לנהל יחסים תקינים עם שכניהם. ישראל – תרצו או לא תרצו – גוררת אותם לעימות שלא ביקשו להשתתף בו.

4. מי תוקף
כשישראל תוקפת בעזה, מי שמתנכל ליהודים באמריקה אלה לא אנטישמים של הימין הגזעני, אלה בעיקר פעילים של השמאל הרדיקלי. הנה עוד בעיה: לא רק שישראל מסבכת את היהודים, היא מסבכת אותם עם קבוצות בתוך המחנה שלהם (רוב היהודים שייכים למחנה הליברלי-דמוקרטי). פתאום, מתערבבת הידיעה שהאנטישמיות עולה עם המציאות שהיא עולה דווקא במחנה שהיהודים פחות מסתכלים עליו.

5. אשמת ישראל
באופן כללי, יהודים באמריקה תומכים בישראל. הם מבינים שישראל לא יכולה לשבת תחת מטח רקטות ולשתוק. ובכל זאת, מתגנבת אצלם תחושת אי נוחות. כן – רקטות זה רע, אבל למה יש רקטות? במחקר החדש של פיו, כמו בכמה מקודמיו, שוב מתגלה שהיהודים באמריקה לא נותנים לישראל ציון גבוה על חתירה לשלום. רק שליש מהם סבורים שישראל עושה מאמץ כן להגיע לשלום (33%). מקרב היהודים הדמוקרטים, שהם הרוב, רק אחד מחמישה סבור שישראל חותרת בכנות לשלום. כלומר – ישראל לא מתאמצת, ואז מסתבכת בסכסוך מזוין, ואז הם – האמריקנים – סובלים. הנה עוד סיבה לתחושת כעס.

6. אז מה עושים?
התשובה היא כנראה שום דבר. ישראל לא יכולה לנהל את מדיניות הביטחון שלה כך שתתאים לסנטימנטים של יהודי אמריקה. היא גם לא יכולה לספוג רקטות בלי תגובה, כדי שיהודי בלוס אנג׳לס לא יספוג מכות. אבל שווה להתעכב רגע ולהבין את מצבם של היהודים הללו, שצריכים לחשוש בגלל קטטה שאיננה שלהם, שמרגישים לעתים איך מסתכלים עליהם בעין עקומה בגלל מעשים שאינם שלהם. ישראל כבר מבוגרת מספיק בכדי לזכור שבצד כל מה שנתנה ליהודים, היא גם הפכה אותם למשתפי פעולה. לעתים קרובות, בעל כורחם.