t
-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ישראל שינתה את המשוואה (?)

הבקשה של ישראל מארה"ב, הניצחון של מצרים, הכישלונות, ההישגים וההמתנה המייאשת לסבב הבא – כתבי כאן חדשות מסכמים את 11 ימי הלחימה של מבצע שומר החומות
כתבי כאן חדשות
21 במאי 2021
21:57
עודכן ב 13:01

ישראל ביקשה עוד כמה ימים מארה"ב: נוצרה הזדמנות לחיסול דיף

ארצות הברית רצתה לסיים את הסבב הנוכחי כבר ביום שלישי, והפעילה לחץ הולך וגובר על ישראל לסיים את הלחימה. בארץ ביקשו מהאמריקנים עוד כמה ימים, מתוך הערכה שנוצרה הזדמנות לחסל את מוחמד דיף. בוושינגטון נעתרו לבקשה, אך לבסוף הלחץ הבין לאומי הכריע את הכף. 

למה ישראל לא מוטטה את חמאס? 

גם אחרי צוק איתן, לפני שבע שנים, נתניהו הבטיח שלא יהיו טפטופים של ירי – למה זה בעצם לא קרה? בישראל המדיניות היא לשמור את חמאס בחיים ולתת לו אחת לכמה שנים מכה, בשאיפה שהיא תדחה את הסבב הבא. יש הבנה שהמבצע הבא עוד יגיע, אבל לא אומרים את זה לציבור. 

והעניין מתקשר להשקפה מדינית של נתניהו, לפיה השימור של חמאס מסכל את האפשרות של הקמת מדינה פלסטינית. בישיבה סגורה של סיעת הליכוד במרץ 2019, נתניהו אמר: "מי שרוצה לסכל הקמת מדינה פלסטינית צריך לתמוך בחיזוק חמאס והעברת הכסף אליו. זה חלק מהאסטרטגיה שלנו לבודד בין הפלסטינים בעזה וביהודה ושומרון". 

גורמים במצרים: חמאס מותש 

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר רצה מאוד להמשיך בלחימה, אך גורמים אחרים בארגון הטרור רצו לסיים את הסבב. במטחים האחרונים חמאס לא השתתף, מי שהכתיב את הקצה היה הג'יהאד האסלאמי ופלגים קטנים. גורמים מצריים אמרו לכאן חדשות שהם מתרשמים שבחמאס מותשים מהסבב הנוכחי. לגבי ישראל הם טוענים שהיא איבדה את הלגיטימציה הבין לאומית להמשיך בלחימה, ולכן הם סבורים שלא תחדש את התקיפות. 

 

מצרים מבטיחה להשקיע 500 מיליון דולר בשיקום הרצועה. ההשקעה תעבור לא באמצעות כסף מזומן – כמו במקרה של קטר – אלא דרך חברות מצריות. מצרים מצטיירת כמנצחת הגדולה של האירוע – היא הצליחה לשדרג את מעמדה האזורי והראתה שאין לה תחליף בזירה הזו. גם זירה הבין לאומית היא קיבלה הכרה מהנשיא ביידן.

בד בבד, מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שוחח הערב עם מפקד משמרות המהפכה של איראן חוסיין סלאמי וקיבל את ברכת הדרך שלו. איראן סייעה לחמאס בעיקר בידע, אבל ניסתה גם להסיט את האש לחזיתות אחרות, כמו הצפון, וסביר להניח שידה הייתה בעוד כמה דברים.  

שומר החומות - כישלונות והישגים 

הכישלון המשמעותי ביותר של צה"ל קשור למערך הרקטי של החמאס והג'יהאד האסלאמי. לארגוני הטרור ברצועה נותרו עוד אלפי רקטות שהם יכולים לשגר בכל זמן נתון. מוקדם יותר היום הושמעה ביקורת בתוך צה"ל לפיה הפגיעה במערך זה לא הייתה מספקת. 

ויש גם הצלחות - לפי הערכות לפחות שליש ממנהרות "המטרו" של חמאס נהרסו בתקיפה בסבב הנוכחי. אומנם בצה"ל קיוו שהתוצאה של ההפצצה תהיה מספר גבוה יותר של מחבלים הרוגים, אך עדיין מבצע זה נחשב הישג. פגיעות משמעותיות נוספות בוצעו גם במערך הימי של חמאס ובמערך ייצור הכטב"מים - שנכשל לחלוטין. 

ועכשיו מספרים

ב-11 ימי הלחימה נורו לישראל 4,070 רקטות, 1,400 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. במערכה הזו ראינו שההגדרה לעוטף עזה מתרחבת, וכמה ערים גדולות בדרום הפכו להיות גם הן מוקד הרקטות. 960 רקטות נורו לעבר העיר אשקלון, יותר מכל יישוב אחר, 75 פגעו, ושתי נשים נהרגו שם. אשקלון היא גם העיר שבה נרשמו הכי הרבה פניות למס רכוש בעקבות נזק שנגרם שם למבנים.

היום שבו רצנו לממ"ד הכי הרבה היה היום השלישי למבצע, שבו נשמעו 1,269 אזעקות בכל רחבי הארץ. ומה לגבי תקיפות צה"ל? 200 פעילי טרור של חמאס וג'יהאד אסלאמי נהרגו במבצע הזה, מהם חמישה בדרג גבוה – המקבילה למפקד חטיבה ומעלה אצלנו – וכ-20 בדרג בכיר ובינוני. לפי דובר צה"ל, יותר מ-100 ק"מ של מנהרות, מה שקרוי "המטרו" של חמאס, הושמדו במבצע הזה, וכך הושמדו גם 340 רקטות לירי תלול מסלול, 230 רקטות קרקע קרקע, 35 פצצות מרגמה, וכ-70 משגרים רב קניים.


מהצד הפלסטיני, המבצע הזה הסתיים ב-232 הרוגים, רובם בצפון הרצועה, בעיר עזה ובבית חאנון. על פי משרד הבריאות העזתי, 65 מההרוגים הם קטינים, 39 נשים ו-17 מבוגרים. לא ברור אם המספרים האלה כוללים גם פעילי טרור. בעזה היו גם כמעט 2,000 פצועים במהלך המבצע, 1,335 בתים שנהרסו לחלוטין או נפגעו בצורה קשה והנזק הכלכלי שם נאמד בשלב הזה ב-322 מיליון דולרים.

בהכנת הידיעה השתתפו מואב ורדי, רועי קייס, איתי בלומנטל, מיכל רשף ואילאיל שחר