כלי רכב שהוצתו בלוד, 12.05.21
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

דו-קיום בלוד? "רופא המשפחה שלי הסית נגד יהודים"; "יש הרבה שקרים וליבוי שנאה"

בוטלו לימודים מחר במוסדות יהודיים פרטיים בשכונת רמת אשכול בגלל מחסור שנוצר במאבטחים חמושים בשל אילוצים בירוקרטיים
סדר יום
23 במאי 2021
11:35

הבוקר התראיינו בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב, שתי תושבות לוד - אחת יהודיה ואחת ערביה - ושיתפו בתחושות הקשות בעקבות אירועי האלימות בשבועות האחרונים. הדר מילר סיפרה: "החיים התהפכו עלינו ביום שני שעבר כשירו עלינו וכשהרגשנו שמפקירים אותנו, שלא הגיעו להגן עלינו ממשטרת ישראל. ירו עליי ברחובות רמלה ולא הצלחתי להגיע הביתה מהעבודה – פחד אימים". 

האזינו לריאיון המלא עם שתי תושבות לוד, בכאן רשת ב

בתשובה לשאלה אם האמון יחזור למה שהיה בין התושבים הערבים לתושבים היהודים בעיר, אמרה מילר: "זה מורכב. הלוואי ויכולתי להגיד שכן. רופא המשפחה שלי הסית נגד יהודים. החנות שאנחנו תמיד קונים בה כלי בית, היו חלק מהמתפרעים. אנשים שהרגשנו שאנחנו בקשרים טובים איתם – דברים פתאום התהפכו. כדי שיהיה דו-קיום צריך שקודם יהיה קיום. צריך להגן ולשמור על התושבים".

מהא נאכיב שעלתה לדבר אחרי מילר, אמרה: "אחרי ששמעתי את הדר, קשה לי לדבר על חזרה לשגרה, כי כנראה שזה לא יהיה. יש הרבה שקרים, ליבוי שנאה וניפוח של המציאות. לכולם היה נוח שמי שנרצח מהנשק הלא חוקי היו מהחברה הערבית. עכשיו כשהנשק הלא חוקי הזה שימש מתוך הבתים וירו על נערי גבעות שבאו לתקוף אנשים בתוך הבתים, ושרפו בתים – אלה תמונות שלא יראו בתקשורת הישראלית".

נאכיב הוסיפה כי "גם ערבים היו תחת איום נוראי. צריך לשים את היד על מה שהוביל אותנו למצב הזה – זריעת השנאה שהחלה מהגרעין התורני שנכנס לשכונות לא כדי לחיות ביחד בשלום אלא כדי לעקור את הערבים מהשכונות, להציק להם ולקת את המשאבים. אני רוצה שיהיו לי שכנים יהודים, אבל כאלה שרוצים לחיות יחד בכבוד".

האזינו לפרק: "לוד, סרט מלחמה" בהסכת "עוד יום"

בוטלו לימודים בשכונה מעורבת בלוד בגלל היעדר מאבטחים חמושים

הלימודים מחר בוטלו במוסדות היהודיים הפרטיים בשכונת רמת אשכול בלוד. זאת לאחר שבשל אילוצים בירוקרטיים, חברת האבטחה הפרטית שלקחו המוסדות לא תוכל לאבטח את המוסדות במאבטחים חמושים.

בד בבד, בשבוע שעבר מערכת החינוך פנתה בדרישה דחופה לקצין המשטרה הממונה על האבטחה במוסדות החינוך לתגבור מיידי של מאבטחים חמושים בשורה של בתי ספר בערים מעורבות, בדגש על לוד ורמלה, באזורי החיכוך. מדובר בבתי ספר מעורבים, דתיים וממלכתיים. במכתב לקצין הממונה נכתב בין השאר: "חלה פגיעה משמעותית בתחושת המוגנות של התלמידים ושל עובדי ההוראה".