-
צילום: גטי אימג'ס

חוקרים פרטיים פרצו ל"אזור האישי" של עשרות ישראלים באתרי ביטוח

חקירה של הרשות להגנת הפרטיות חשפה שיטה - חוקרים פרטיים השתמשו בפרטים שהושגו במרמה כדי לגשת למידע אישי של אזרחים באתר הביטוח הלאומי ובאתרי חברות ביטוח - ולעשות בו שימוש לצרכיהם. הרשות: איסוף וסחר במידע המשמש לזיהוי של אדם במערכות מידע המכילות מידע אודות אנשים עלול להוביל לפגיעה חמורה בפרטיות
דנה ירקצי ואמוץ שפירא
23 במאי 2021
11:24

פריצה למידע אישי של ישראלים: חוקרים פרטיים נכנסו ל"אזור אישי" של יותר ממאה אזרחים באתרי אינטרנט של חברות ביטוח וביטוח לאומי, תוך התחזות - ודלו מידע אישי. היום (ראשון) הודיעה הרשות להגנת הפרטיות כי היא מנהלת חקירה פלילית נרחבת, בעקבות תלונות של אזרחים אודות הפריצה. 

החקירה העלתה כי החשודים, שעבדו במשרד חקירות, הצליחו להשיג מידע אישי השייך לאנשים עליהם הם הוזמנו לייצר דוח, וזאת באמצעות גישה ישירה למאגרי המידע של חברות הביטוח השונות, המוסד לביטוח לאומי ומוסדות אחרים.

החקירה המסועפת הובילה גם לחשיפת האופן בו השיגו אותם עובדי משרד חקירות את המידע שאיפשר להם להתחזות. על פי ממצאי החקירה, רכשו החוקרים את אותו מידע מחוקר אחר, אשר הצליח להוציא את המידע במרמה מידי עובדי בנק, שהיו חשופים לאותו מידע. הכניסה למאגרי המידע נעשתה תוך הטעיית העובדים באותם גופים, על ידי שימוש במידע מזהה שהושג במרמה והתחזות לאחר. תיק החקירה הועבר לפרקליטות מחוז מרכז פלילי לצורך עיון והחלטה.

מהרשות להגנת הפרטיות נמסר: "בחקירה זו נחשפה שיטה לאיסוף מידע כלכלי אישי ורגיש ממאגרי מידע, תוך התחזות לאנשים להם המידע שייך. העבירות הפליליות במקרה זה חשפו מקרים מתמשכים על פני שנים בין החשודים לאנשים מהם הצליחו להוציא את המידע.

"על הציבור לדעת כי בנושא זה, חלים על חוקרים פרטיים אותם חוקים והוראות החלים על שאר אזרחי המדינה והם אינם רשאים להחזיק או לסחור במידע אודות אדם אשר הושג בדרכים לא חוקיות. חשוב לזכור שאיסוף וסחר במידע המשמש לזיהוי של אדם במערכות מידע המכילות מידע אודות אנשים עלול להוביל לחשיפה של המידע ולפגיעה קשה בפרטיות ומהווה עבירה פלילית".