השלכת בקבוק התבערה ביפו

"פנו אליי בעברית, ידעו שאני יהודי": תיעוד הלינץ' שבוצע בתושב יפו

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד התוקפים - ללא ייחוס של מניע גזעני. המותקף זעם על ההחלטה בשיחה לכאן חדשות: "אין סיכוי שחשבו שאני תייר" • הפרקליטות הגישה למעלה מ-140 כתבי אישום נגד כ-230 נאשמים במהומות בערים המעורבות • שליחת בקבוק התבערה לבית בן ה-12 בעג'מי יפו: הותר לפרסום - העצור השני חשוד בניסיון רצח והצתה של הילד
דניאל אלעזר ושלי טפיירו
23 במאי 2021
14:57
עודכן ב 20:43

תיעוד חדש שפורסם הערב (ראשון) חושף את רגעי הלינץ' שביצעו חבורת ערבים ביהודי ברחובות יפו לפני כשבועיים. כתבי אישום הוגשו נגד התוקפים, אך כפי שפורסם בחדשות הערב - הפרקליטות החליטה שלא לייחס לנאשמים מניע לאומי למעשה.

בשיחה עם כאן חדשות מוחה דרור, היהודי שהותקף, על החלטת הפרקליטות ומשחזר: "עפתי אחורה על קיר פח. גררו אותי לכביש והתחילו עם בעיטות ומכות וכיסא. מה זה סממנים יהודיים? כולם פנו אלי בעברית. אין סיכוי שחשבו שאני תייר. היה לי ברור שהפרקליטות זו החולייה החלשה פה".

מהפרקליטות נמסר כי מחומר הראיות עלה שהקורבן לא לבש סממנים יהודיים כלשהם, הוא פנה לתוקפים באנגלית ולא בעברית, ואלה ככל הנראה כעסו על שצילם אותם ותקפו אותו בשל כך. "לכן הוחלט כי אין די ראיות להוכיח מעבר לכל ספק סביר כי המעשים בוצעו על רקע גזעני. אין בכך כדי להפחית מחומרת העבירות או האישומים", נכתב.

הגפרור שהצית את האש | האזינו להסכת "עוד יום"

"פרקליטות המדינה פועלת להביא למיצוי הדין עם מפרי חוק אלימים", נמסר בהודעת הפרקליטות. "עד כה הוגשו בכל המחוזות למעלה מ-140 כתבי אישום נגד כ-230 נאשמים, ערבים ויהודים, חלקם קטינים, בגין עבירות שונות ובהן תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, השתתפות בהתפרעויות, יידוי אבנים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הצתה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. במקרים בהם היו ראיות מעבר לכל ספק סביר, יוחס לנאשמים מניע גזעני לביצוע המעשים. נגד רוב הנאשמים הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים.

הפרקליטות על המהומות האלימות בערים: עד כה הוגשו בכל המחוזות למעלה מ-140 כתבי אישום נגד כ-230 נאשמים, ערבים ויהודים, חלקם קטינים, בגין עבירות שונות. במקרים בהם היו ראיות מעבר לכל ספק סביר, יוחס לנאשמים מניע גזעני

בד בבד, מתנהלות חקירות סביב אירועי אלימות נוספים שאירעו בערים המעורבות. בית משפט השלום בתל אביב התיר היום לפרסם את סעיפי העבירות בהן נחשד העצור השני בתיק החקירה של זריקת בקבוק התבערה ביפו ופציעת בן ה-12. סעיף העבירה הראשון הוא ניסיון רצח והצתה, עבירה נוספת לא הותרה לפרסום. זאת לבקשת מספר כלי תקשורת לצמצמם את צו איסור הפרסום גם סביב מעצרו של החשוד הנוסף, אחיו של החשוד הראשון. מעצרו הוארך ב-8 ימים עד ליום ראשון.

השופט יגאל נמרודי אמר בדיון: "ימים קשים עוברים על מוסד הערבות ההדדית. ימים קשים עוברים גם על הדמוקרטיה הישראלית. בשעה שאזרחי ישראל ספונים בערבים בבתיהם, מתגוננים מפני מטחי הטילים ובשעה שכוחות הביטחון פועלים למגר את האויב מבחוץ, יש מי מאלה שבקרבנו בוחרים ליטול את החוק לידיים״.

 

בשבוע שעבר, פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי לאחר שהחשוד הראשון נעצר בחשד שהשליך בקבוק תבערה לעבר בית בעיר, נמנע ממנו מפגש עם עורך דין. זהו צעד חריג שמבוצע לעיתים בתיקים במעורבות שב"כ כשהרקע לאומני. אירוע השלכת בקבוק התבערה התרחש בליל שבועות, וגרם לפציעתו הקשה של הנער מוחמד ג'ינטזי בן ה-12.