30 שנה למבצע שלמה
צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, הרצל כונסארי

"זו הייתה יציאת מצרים": 30 שנה למבצע שלמה - הסרטונים, ההקלטות והפרוטוקולים נחשפים

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף חומרי ארכיון נדירים מהמבצע להעלאתם של 15 אלף יהודי אתיופיה, ובהם צילומים משיא המבצע - במחנות המעבר והעלייה למטוסים, מסמכים שהיו חסויים עד היום והקלטה של מפקד שלדג דאז, בני גנץ: תוך כדי המבצע אין זמן להתרגש ואתה עובד בלחץ
איתי בלומנטל
24 במאי 2021
16:00

30 שנה למבצע שלמה: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שני) חומרי ארכיון נדירים מהמבצע להעלאתם של 15 אלף יהודי אתיופיה לישראל, שהתקיים ב-1991. בין החומרים שנחשפו - צילומי וידיאו ותמונות מהמבצע, תיק המבצע, וגם הקלטת תחקיר המבצע של מפקד שלדג דאז, בני גנץ, שבה הוא נשמע מספר על הקשיים האופרטיביים ועל התחושות האישיות שלאחר העלאת יהודי אתיופיה.

30 שנה למבצע שלמה: קטעי וידיאו נדירים משיא המבצע

בסרטון שפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון נראים קטעי וידיאו שצילמו אנשי חיל האוויר ובהם לוחמי שלדג, בפיקודו של גנץ, שאבטחו את המטוסים הישראליים. בין השאר ניתן לראות בחומרים את ההכנות להמראה, הנחיתה באדיס אבבה והרגע שבו התבשר סגן הרמטכ"ל דאז ומפקד מבצע שלמה, אמנון ליפקין שחק, שראשוני העולים הגיעו לשדה התעופה ומתחילים לעלות על המטוסים. חומרי הווידאו הנדירים אותרו לאחרונה במסגרת פרויקט הדיגיטציה שמבצע ארכיון צה"ל במשרד הביטחון.

התמונות ממבצע שלמה

בהקלטה מתחקיר המבצע של מפקד יחידת שלדג דאז, בני גנץ, הוא מספר על הקשיים האופרטיביים, בעיית המים ואתגרי התקשורת. בסיכום התחקיר מספר גנץ: "זו יציאת מצרים. פעם אחת יצאו מאפריקה וזו הפעם השנייה. תוך כדי המבצע אין זמן להתרגש ואתה עובד בלחץ, אבל במטוס, אתה מסתכל בעיקר על הזקנים והילדים. הזקנים - אתה יודע שהם מגשימים חלום, והילדים - אתה יודע שברור שזה ייקח 40-30 שנה לקליטה, אבל אחרי יהיה בסדר.

האזינו להקלטה מתחקיר מפקד שלדג בזמן המבצע, בני גנץ

"אחרי שהגעתי הביתה וזה רץ בתקשורת, אמא שלי, שהיא ניצולת שואה מברגן בלזן אמרה לי - 'אתה יודע איזה כבוד יש לך?'. זה לא משהו שאתה חושב עליו תוך כדי המבצע ואתה מבין שעשית משהו היסטורי. לעדה האתיופית צפויים עשרות שנים של קליטה קשה, אבל אנחנו ביחידה עשינו את ה-24 שעות הראשונות הכי טוב שיכולנו".

אחרי 30 שנה | האזינו להסכת "עוד יום"

רכבת אווירית של 14 אלף עולים ב-36 שעות | צפו בסדרת הכתבות

בנוסף חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון את "תיק מבצע שלמה", הכולל את: פקודת המבצע, תחקיר המבצע בהשתתפות נציגי צה"ל, המוסד והשב"כ, ההערכות לקליטת העולים בשדה התעופה והעברתם למרכזי קליטה, סקירת מודיעין על בריחתו של השליט האתיופי מנגיסטו, שבעקבותיה החליטה ישראל לצאת למבצע להעלאת כ-15 אלף יהודי אתיופיה.

תיק המבצע