חלוקת הכסף הקטרי בעזה

ישראל צפויה לשנות את אופן העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה

דיונים בנושא מתקיימים בימים האחרונים בדרג המדיני, כדי לבחון את המנגנונים המתאימים, ובהמשך יתקיימו דיונים גם אצל רה"מ נתניהו ושר הביטחון גנץ, שאמר: "לא נחזור למה שקרה קודם" • ביקור שתכנן השליח הקטרי בעזה - עשוי להידחות
גילי כהן וגל ברגר
23 במאי 2021
19:54

ישראל צפויה לשנות את אופן העברת הכסף הקטרי לרצועה לאחר מבצע "שומר החומות". דיונים בנושא מתקיימים בימים האחרונים בדרג המדיני, כדי לבחון את המנגנונים המתאימים, וזאת מתוך רצון לחזק את הרשות הפלסטינית על חשבון חמאס בתום המבצע.

מחר (שני) יתקיים דיון בסוגיה אצל שר הביטחון בני גנץ, דיון דומה צפוי להיות גם אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתשובה לשאלת כאן חדשות בנושא, אמר גנץ במהלך תדרוך לעיתונאים כי הם "בוחנים את אופן העברת הכסף הקטרי. אנחנו רוצים להציע שיטה טובה יותר להעברת הכסף, לפיקוח על פרויקטים. אנחנו בשעות אלה עובדים על המנגנונים וההצעות הרלוונטיות. לא נחזור למה שקרה קודם".

מה ישראל רוצה להשיג מ"שומר החומות" | האזינו להסכת "עוד יום"

עוד אמר גנץ בנושא כי "ננהיג מדיניות מחזקת הרשות הפלסטינית ומשלבת את כלל השחקנים הבין-לאומיים, מארצות הברית, דרך מדינות אירופה, עבור דרך מדינות האזור, יותר רחוקות כמו מדינות המפרץ ויותר קרובות כמו ירדן ומצרים. אני חושב שצריך לתת תפקיד גובר לרשות הפלסטינית, לחזק אותה ביהודה ושומרון ולהשתמש בה ברצועת עזה".

על רקע הדיונים בישראל בנוגע למנגנון העברת הכסף הקטרי לעזה, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי ביקור שתכנן לקיים כאן כבר בהמשך השבוע השליח הקטרי - עשוי להידחות. השליח תכנן עוד לפני המבצע בעזה להגיע לרצועה ביום רביעי הקרוב לביקור בן עשרה ימים. המענק הקטרי האחרון נכנס לעזה ערב המבצע, לפני שבועיים וחצי, והפעימה הבאה צפויה ביוני.

השעות האחרונות שלפני הפסקת האש - מהכיוון של חמאס

עוד פורסם הערב פרטים מהשעות האחרונות במאמצים להשגת הפסקת אש - הפעם מהכיוון של חמאס. מפרטים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי בביתו של מנהיג הארגון איסמעיל הנייה בדוחא שבקטר הוקם חמ"ל, והתקיימו שיחות טלפון תכופות בין קטר לעזה.

בתוך כך, בימים שלפני הפסקת האש התחולל קרב של הרגע האחרון בין ישראל לחמאס, כשחמאס איים לירות לחיפה ואילת, ובתגובה ישראל איימה למוטט שלושה בניינים בעזה. כמו כן, בלחץ חמאס ישראל אפשרה לתושבי אחד הבניינים שהתבקשו להתפנות – לחזור אליו.