משפחת בירן, ארכיון; זירת האסון באיטליה, אתמול
צילום: באדיבות המשפחה, אי-פי

אסון הרכבל באיטליה: הותרו לפרסום שמות 5 הישראלים שנהרגו - כולם בני משפחה אחת

ההרוגים הם עמית בירן וטל פלג-בירן - זוג ישראלים הלומדים ועובדים באיטליה, בנם בן השנתיים תום וברברה ויצחק כהן, סבא וסבתא של טל שהגיעו לביקור • בסך הכול נהרגו באסון 14 בני אדם; אחותו של עמית: "גיליתי על הטרגדיה בהודעת סמס" • בעקבות האסון ועל רקע המשבר הקשה שחוותה המדינה במהלך משבר קורונה, הרשתות בארץ המגף גועשות: "אי אפשר למות ככה ב-2021" • חברת המשפחה: "אבידה בלתי נתפסת, לא חלמתי שהם יהיו שם"
ורד פלמן
24 במאי 2021
07:43
עודכן ב 09:32

בתאונת הרכבל מעל הרי האלפים בצפון איטליה נהרגו אתמול (ראשון) 14 בני אדם, מתוכם חמישה ישראלים. ההרוגים הם עמית בירן (30) וטל פלג-בירן (26) - זוג ישראלים הלומדים ועובדים באיטליה, בנם בן השנתיים תום וכן סבה וסבתה של טל, יצחק כהן (81) וברברה כהן (71) שהגיעו לביקור. בנם הבכור של עמית וטל, איתן בן החמש, מאושפז באיטליה במצב קשה מאוד. אחותו של עמית סיפרה: "גיליתי על הטרגדיה ב-סמס".

עמית בירן ושני בניו, תום ואיתן-משה

יצחק וברברה כהן, תושבי תל אביב, הגיעו כאמור לביקור באיטליה לפני חמישה ימים. קונסול ישראל ברומא, איתן אברהם, אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי עמית עבד באבטחה בעוד שאשתו טל שימשה כפסיכולוגית.

שליח חב"ד בבית הספר היהודי במילאנו, הרב שמואל חזקיה, אמר הבוקר לאסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי עמית היה "אדם מאוד אהוב, תמיד עם חיוך. אנחנו מתפללים על איתן בן ה-5 שיהיה חזק ויצליח לשרוד. הוא סבל ממכה חזקה ברגליים, הוא מורדם והמצב שלו עדיין קריטי".

האזינו לריאיון שליח חב"ד במילאנו הרב שמואל חזקיה 

הרב חזקיה אמר גם כי הציבור באיטליה המום מהאסון. "מדובר באתר מאוד תיירותי שמנוהל דרך חברה פרטית. כל הרשויות, גם נשיא המדינה וראש הממשלה מתעניינים - איך יכול להיות שעד שאפשר לפתוח ולהביא תיירים בחזרה - קרה האסון". הוא הוסיף כי חברי הקהילה היהודית במדינה המומים ומעוניינים לסייע לקרובי המשפחה של ההרוגים.

מירי פולישוק, חברתם של בני הזוג בירן, אמרה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "הם היו זוג צעיר, אנשים משכמם ומעלה. זאת אבידה בלתי נתפסת. עמית היה אבא ובעל מסור, טל הייתה אישה למופת". פולישוק הוסיפה כי את בני הזוג בפעם האחרונה ביום שישי. "זה פשוט הזוי. לא חלמתי שהם יהיו שם, דווקא הם", הוסיפה.

הקרון של הרכבל לאחר ההתרסקות, צילום: אי-פי

בעקבות האסון ועל רקע המשבר הקשה שחוותה המדינה במהלך משבר קורונה, הרשתות בארץ המגף גועשות. "אי אפשר למות ככה ב-2021", הייתה בין התגובות הנפוצות. "אבסורד שדבר כזה קורה. לא סיימו לשפץ שם ולבנות מחדש רק ב-2016? כמה אנשים צריכים למות?" שאל גולש בטוויטר. היו גם גולשים שציינו ש"הדבר הנורא, זה שדברים יהיו עכשיו תחת חקירה במשך עשור, ולא יאשימו אף אחד כי יתחיל משחק ההאשמות".

אתמול סביב השעה 15:00 (שעון ישראל) התנתק והתרסק קרון רכבל שהוביל מטיילים מאגם מאג'ורה בצפון איטליה לעבר הר סמוך. המקרה אירע באתר תיירות פופולרי בקרב ישראלים - הרכבל שעולה לפסגת הר מוטרונה, אחד מהרי האלפים, בגובה של כמעט 1,400 מטר. מדובר בנסיעה שאורכת כ-20 דקות.

התאונה נגרמה בשל כשל בכבל, והקרון צנח מגובה של כ-20 מטרים, במרחק של 300 מטר מפסגת ההר. אחרי שהתרסק על הקרקע, הקרון הידרדר במורד ההר עד שנעצר במקום שאליו התקשו מאוד צוותי החילוץ להגיע. שר התשתיות האיטלקי, אנריקו ג'ובאניני, הודיע על פתיחת חקירה. על פי דיווחים באיטליה, מסלול הרכבל היה מושבת במשך כשנתיים ונפתח לאחר שחודש לחלוטין ב-2016.

שגריר איטליה בישראל, ג'אנלואיג'י בנדטי, אמר אמש לכאן חדשות: "אנחנו חסרי מילים ושבורים מהאסון. כל כך מצטערים ומשתתפים בצער העם בישראל על ההרוגים. אנו מתפללים עבורם ועבור משפחותיהם. יהי זכרם ברוך".

עמית בירן ובנו תום

מטיילים איטלקים שעלו על אותו רכבל כשעה לפני האסון סיפרו לטלוויזיה האיטלקית כי לא נראו סימנים מוקדמים לאסון שהתרחש מאוחר יותר. "כשעלינו הרכבל לא נתן סימנים מוזרים כלשהם", אמרו. "הכול היה בסדר. היינו המומים כששמענו את החדשות". עדת ראייה נוספת סיפרה: "שמעתי בום מטורף ואז רעש של משהו מתגלגל".

מרצ'לה סברינו, ראש מועצת סטרסה, שם התרחשה התאונה, אמרה כי "זה רגע נוראי, בדיוק כשהתחלנו מחדש ועודדנו את כולם לצאת כדי להחלים מהתקופה הנוראה שעברנו. האנשים האלה חשבו שהם יוצאים לטייל ביום יפה".

עמית וטל בירן