לפיד בנט ביבי

לפיד: "חושב שבנט טעה כשהפסיק את המשא ומתן. נפעל שיחזור בו"

יו"ר יש עתיד: "הסיכוי להקמת ממשלה לא גבוה אבל נפעל לכך" • סער: "לא נשב בממשלה בראשות נתניהו מי שמקלקל לא יוכל לתקן" • הוועדה המסדרת אישרה לקדם את החקיקה נגד נתניהו: רע"מ תמכה, ימינה התנגדה • כחול לבן ויש עתיד הודיעו: התקדמות משמעותית במגעים • לפיד וסער נפגשו אתמול - צוותי המשא ומתן מתוכננים להיפגש בהמשך השבוע
יערה שפירא
24 במאי 2021
10:01
עודכן ב 14:33

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר היום (שני) בפתח ישיבת סיעתו כי הוא סבור שנפתלי בנט עשה טעות כשהפסיק את המשא ומתן להקמת קואליציה עם יש עתיד וציין כי יפעל שיחזור בו. "אני מקווה שהוא יחזור בו. זה דבר שלפעמים קורה בחיים פוליטיים. יכול להיות שלפעמים זה גם משנה את תנאי הפתיחה", אמר לפיד.

הוא הוסיף כי הסיכוי להקמת ממשלה לא גבוה אבל יפעל לכך וכי כל מי שרוצה לבוא ולדבר, דלתו פתוחה בפניו. "בעודנו פה, צוותי המשא ומתן שלנו בכפר המכביה. כל עוד יש סיכוי, נהפוך כל אבן להקים ממשלה. ממשלת השינוי שאנחנו מנסים להקים היא לא פשרה. היא המטרה. היא הדבר שמדינת ישראל זקוקה לו היום כאוויר לנשימה. אנחנו צריכים ממשלה שבה ימין ושמאל ומרכז משתפים פעולה כדרך חיים. בימים הקרובים נעשה הכול כדי להקים ממשלה כזו. כל מי שרוצה לבוא לדבר, דלתי פתוחה. נשב, נדבר, נחשוב יחד איך בונים את הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל ולאזרחי ישראל".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, שב ושלל היום את האפשרות שייכנס לממשלה בראשות נתניהו. בפתח ישיבת סיעתו אמר סער: "אני חוזר ואומר: לא נשב בממשלה בראשות נתניהו. מי שמכהן יותר מ-12 שנה ברציפות אחראי לתהליכים של אובדן משילות. מי שמקלקל לא יוכל לתקן", הדגיש סער.

צוות המשא ומתן של יש עתיד נפגש היום עם אנשי כחול לבן, ישראל ביתנו והעבודה. בסיום כל פגישה הודיעו הצדדים כי חלה התקדמות משמעותית והושגו הסכמות בין המפלגות השונות. במסגרת המפגשים להקמת ממשלה נפגש אתמול לפיד גם עם יו״ר תקווה חדשה גדעון סער צוותי המשא ומתן הודיעו כי מתוכננות פגישות בהמשך השבוע.

יו"ר העבודה, מרב מיכאלי, אמרה בפתח ישיבת סיתה כי היא ממשיכה לעשות מאמץ להרכיב ממשלת שינוי בכל הרכב שאפשר יהיה להעלות על הדעת. "נפגשתי בחמישי עם גדעון סער, אתמול עם לפיד. אמשיך להפגש גם עם אלה שנחשבים בגוש השינוי וגם על אלה שלא. 

"לפיד יכול להיות ראש ממשלה הרבה יותר טוב מנתניהו. כל קונסטלציה אפשרית שתחליף את השלטון לגיטימית", אמרה יו"ר ועדת החוץ והביטחון אורנה ברביבאי מיש עתיד לאסף ליברמן בכאן רשת ב. היא קראה לבנט ועבאס "להתעשת" ולהקים ממשלה.

האזינו לריאיון עם ח"כ אורנה ברביבאי

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף את הפרקליטות בעקבות אירועי מבצע שומר החומות ואמר כי אבדה המשילות בכמה מגזרים: "הדבר החמור ביותר זה אותה חזית פנימית שחמאס יצר בתוך ישראל. ההשלכות הכי מטרידות זה מה שקורה בתוך הארץ. כשאתה מסתכל על הלינץ' ביהודי שנעשה רק לפני שבועיים ביפו, וכל השריפות בעכו, ומצד שני אתה קורא את כתב האישום שהגישה הפרקליטות על תקיפה וגניבת טלפון - זה יותר מזעזע מתמונות הלינץ' עצמו, על רקע ההאשמות של הפורעים בבת ים בטרור. תחושה של השפלה ובושה מדיניות היען של הפרקליטות היא כמו לשפוך דלק במדורה. זה גורם אובדן הרתעה ומשילות. רואים את זה בשלושה מגזרים: בדואים בדרום, ערבים בצפון ובמגזר החרדי".

הוועדה המסדרת אישרה: פטור להצעת החוק להגבלת כהונת רה"מ

בתוך כך, אישרה הוועדה המסדרת להעניק פטור מחובת הנחה להצעת החוק המגבילה את כהונת ראש הממשלה לשתיים ולהצעה שתאסור על הטלת מנדט על נאשם. סיעת רע"ם בהצעת החוק להגבלת הקדנציות, בעוד שימינה התנגדה. בימינה הסבירו כי עשו זאת בשל סירובה של יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ קארין אלהרר, לבקשתו של ח"כ מתן כהנא להעלות את חוק שלילת אזרחות ממחבלים ישראלים ואת העברת הצעת חוק המאחזים לדיון בוועדת הכספים. בימינה התנגדו גם להצעה המונעת את הרכבת הממשלה ממי שהוגש נגדו כתב אישום. בימינה הסבירו כי זו עמדתה העקבית של הסיעה.

עם זאת, למרות האישור במסדרת, החקיקה נגד נתניהו לא צפויה לעלות למליאה לפני הבחירות לנשיאות המדינה שיתקיימו ברביעי הבא, ה-2 ביוני. זאת בשל הבנות שהושגו בישיבת נשיאות הכנסת שלא יעלו חקיקה פרטית בשבועיים הקרובים.

להחלטות קדם דיון סוער בוועדה. סיעת "יש עתיד" תעלה הצעות חוק להגביל את כהונת ראש הממשלה ולאסור את הטלת המנדט להרכיב ממשלה על נאשם. עוד תעלה הסיעה בקשה לקדם בהליך מזורז הצעת חוק להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון.

במהלך הדיון, שהיה רווי בוויכוחים ובצעקות, הוצאו מהישיבה חברי הכנסת שמחה רוטמן ואורית סטרוק מהציונות הדתית וחבר הכנסת יעקב אשר מ"יהדות התורה". יו"ר הוועדה, קארין אלהרר מ"יש עתיד", טוענת כי נציגי "הציונות הדתית" החליטו מראש לסכל את הדיון בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון.

חבר הכנסת יעקב אשר אמר לאלהרר כי אינה יכולה לקדם רק יוזמות של סיעתה ולבלום הצעות אחרות. "לא הכל פוליטיקה", אמר. ב"יהדות התורה" מבקשים להקים ועדת-חקירה ציבורית לבדיקת האסון במירון ולקדם הצעת-חוק למתן סיוע כלכלי למשפחות הנפגעים.

נפתלי בנט - משוואה עם נעלם | הזווית

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי צוותי הליכוד וימינה נפגשו בסוף השבוע. בפגישה הועברה הצעה מראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ימינה נפתלי בנט הכוללת את תיק הביטחון לבנט ותיק בכיר נוסף לאיילת שקד. נוסף על כך, במידה שנצא לבחירות חמישיות, נתניהו מציע לבנט חמישה או שישה שריונים ריאליים ברשימת הליכוד.

בד בבד העביר בנט ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד מסר ולפיו אם ישוב לשולחן המשא ומתן זה ״כדי לסגור״, לדברי בנט, שהוסיף גם כי ״אין טעם בשיחות סרק״. זאת הסיבה שבגללה ימינה לא תשתתף מחר בשיחות המשא ומתן שיתקיימו בין יש עתיד והסיעות החברות בגוש מתנגדי נתניהו.

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו לעוד יום 

חבר הכנסת אביר קארה מימינה מוביל באחרונה קמפיין משמעותי לחזרה למתווה הקמת ממשלת שינוי. קארה משכנע ח״כים ופעילים במפלגה שיסכימו לתמוך בהקמת ממשלה עם גוש מתנגדי נתניהו. גורם שבקי בפרטים אמר שרוב מוחלט של חברי ימינה יתנו גיבוי לבנט אם יחליט להקים ממשלה עם לפיד. בימינה הנחו הערב פעילים במפלגה התומכים בהקמת ממשלת שינוי שלא להתראיין בתקשורת ולא לדבר עם אף אחד בלי אישורים.

עשרה ימים לסיום המנדט של לפיד, מפלגת "יש עתיד" הודיעה אתמול כי תחזור לסבב השיחות במסגרת המו"מ הקואליציוני, במטרה להקים "ממשלת אחדות ישראלית", כלשון ההודעה. השיחות עם נציגי המפלגות השונות יתקיימו היום.

כיפת הזכוכית של בנט | האזינו ל"עוד יום"