הלינץ' בבת ים

הלינץ' בבת ים: כתבי אישום נגד שלושה מעורבים

הנאשמים הם נתנאל בנימין בן 25, להב אוחנינה בן 18 ונער בן 16. בכתב האישום נכתב: "לא היה לקורבן סיכוי להיחלץ". בנימין נאשם במעשה טרור של ניסיון לרצח. לשלושתם סעיפי מניע גזעני. כתב האישום מגולל את ההתארגנות לפגיעה בערבים בעיר ואת ניסיון הלינץ' שנמשך דקות ארוכות
יואב בורוביץ'
24 במאי 2021
10:35

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד נתנאל בנימין (25), להב אוחנינה (18) ונער בן 16 בגין מעשה טרור של ניסיון רצח, מעשה טרור של חבלה, ושורת עבירות ממניע גזעני – כל אחד על פי חלקו, בניסיון הלינץ' שאירע בבת ים.

"יצאנו לרחובות לריב עם ערבים": הריאיון לדניאל אלעזר בשידור חי שנכנס לכתב האישום

בנימין הואשם במעשה טרור של ניסיון לרצח, חבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני. הקטין הואשם במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, הסתה לטרור, הסתה לגזענות, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני. אוחנינה הואשם בהסתה לאלימות, הסתה לגזענות, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני, חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני.

מכתב האישום עולה כי ב-12 במאי, בסביבות השעה 21:30, הגיע תושב רמלה סעיד מוסא עם רכבו לטיילת בעיר ועצר את רכבו בפקק תנועה. אחד הפורעים ניגש אליו ושאל אותו אם הוא ערבי. מוסא השיב בחיוב ובתגובה הוטח בו אגרוף, תוך שהתוקף צועק "הנה ערבי". מוסא ניסה לברוח ונסע ברכבו לאחור, בעת שעשרות פורעים רודפים אחריו וצועקים "ערבי, ערבי", אך התנגש ברכב שעמד מאחוריו. לא הייתה לו דרך מילוט.

בהמשך לכך, תקפו את מוסא עשרות פורעים, בהם בנימין והנער. הם הוציאו אותו בכוח מהרכב, חשמלו אותו בשוקר, הפילו אותו לרצפה והיכו אותו באגרופים, בבעיטות ובאלה טלסקופית. מוסא ניסה לקום והופל שוב, תוך שהתוקפים מכים אותו בעוצמה באגרופים, במקלות, באלות ובבעיטות.

בנוסף, הוטח בפניו קורקינט חשמלי. על פי כתב האישום, בנימין תקף את המתלונן בכעשר מכות אגרוף בפניו, בעוד הוא שוכב על הקרקע, וכן בעט בצווארו בעוצמה. התקיפה הופסקה על ידי עוברי אורח, אשר הגנו עליו והרחיקו את התוקפים, שעזבו את המתלונן כאשר הוא שרוע על הקרקע חבול קשות. בנימין התרחק מהמקום, ולאחר מכן חזר שוב, בעט בראשו של מוסא וזרק על פניו בקבוק, עד שהורחק בכוח על ידי אחד הנוכחים.

לאחר התקיפה, שכב מוסא על גבו כשפניו חבולות והוא שותת דם. במצב זה, צילם אותו הקטין תוך שהוא צועק: "זיינו אותו", "אני בידיים שלי זיינתי אותו", וזאת בכוונה לפרסם את הסרטון ולבזות את המתלונן.

במקביל לתקיפת האזרח הערבי ואחריה, הפורעים ובהם בנימין ואוחנינה חיבלו ברכבו, ניפצו את שמשות הרכב, שברו את המראות וניסו לעקור את דלתות המכונית. הפורעים גם גנבו רכוש מהרכב. בכתב האישום מוזכר אף שלאחר האירוע התראיין אוחנינה לכתב כאן חדשות דניאל אלעזר ואיים לפגוע בערבים: "אנחנו יצאנו היום לרחוב כדי לריב עם ערבים כדי שאנחנו נראה להם שהם לא יכולים לשלוח לפה טילים, אנחנו כבר לא ילדים אנחנו נזיין אותם, אנחנו נרביץ להם, אם צריך גם נהרוג אותם ואם צריך גם נרצח אותם".

בבקשת המעצר עד תום ההליכים נכתב: "ההתקהלות וההתפרעות בטיילת בבת ים הייתה מאורגנת ומתוכננת לצורך פגיעה בערבים. המשיבים הגיעו למקום מתוך כוונה להשתתף באירוע האלים, והם לא נקלעו למקום במקרה. שלושת המשיבים לקחו חלק דומיננטי באירוע, בהלהטת ההמון, בהרס והביזה וכן באלימות, כל אחד על פי חלקו. באווירה רוויית האלימות, התוקפנות והגזענות, לא היה לקורבן כל סיכוי להיחלץ מההמון ללא פגע".

כתב האישום מגולל את ההתארגנות שקדמה לניסיון הלינץ'. באותו היום לפני התקיפה התפרסמה ברשתות החברתיות התארגנות לפגוע בערבים ובעסקים בבעלות ערבים בטיילת בעיר. בנימין והנער לקחו חלק פעיל בקבוצות וואטסאפ שהסיתו לפגיעה בערבים. בשעות הערב, הגיע אוחנינה ועשרות אנשים נוספים אל הטיילת בעקבות הפרסומים. בסמוך לכך, בנימין שלח הודעה בקבוצת הוואטסאפ: "אם כבר התחלנו, לא צריך לפחד לסיים את זה".

כמה דקות לאחר מכן, הנער ופורעים נוספים שברו חלונות של מסעדה בבעלות אזרח ערבי, נכנסו אליה וחילקו בקבוקי שתייה לפורעים. בנוסף, הם זרקו כיסאות ובקבוקי שתייה לעבר חלונות המסעדה וקראו "מוות לערבים".

סעיד מוסא שוחרר בשבוע שעבר מבית החולים איכילוב לאחר שאושפז במצב קשה במשך שבוע. בסוף השבוע האחרון המשטרה עצרה עוד חשוד במעורבות באירוע.