-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוזרים לשגרה מלאה - בקבינט המומחים תוקפים

חבר בצוות המומחים של הקורונה התייחס לביטול המגבלות בתחילת יוני: הדבר תמוה ומעלה סימני שאלה לגבי המניעים. סגן שר הבריאות קיש ציין שההחלטה נלקחה על ידי כל צמרת משרד הבריאות, כולל בכירי המשרד וממונה הקורונה אש
דקלה אהרן שפרן וקטי דור
24 במאי 2021
09:24

בקבינט המומחים של "מגן ישראל", התוכנית הלאומית למאבק בקורונה, אמרו הבוקר (שני) כי לא התקיימו דיונים עם צוות המומחים לפני שהודיע שר הבריאות יולי אדלשטיין על הסרת מרבית המגבלות בישראל ב-1 ביוני. אחד החברים בצוות אמר כי הדבר תמוה ביותר ומעלה סימני שאלה לגבי המניעים שעומדים מאחורי הסרת המגבלות בשלב הזה.

סגן שר הבריאות יואב קיש השיב על הטענות בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב ואמר כי ההחלטה נלקחה על ידי כל צמרת משרד הבריאות, כולל בכירי המשרד וכולל ראש מגן ישראל, פרופסור נחמן אש. קיש הוסיף כי לפני כחודש התקיים דיון עם קבינט המומחים ונאמר כי אם לאחר חודש יהיו נתוני תחלואה נמוכים, ייעשה מהלך זה.

סגן השר הבהיר כי האחריות היא של מובילי משרד הבריאות וכי הם היו תמימי דעים בנושא. הוא ציין כי הם חשבו שההחלטה הייתה צריכה להיות דיסקרטית, ולכן העדיפו לעשות זאת כך ולא לפתח ציפיות שאולי יגרמו לאחר מכן לאכזבה.

אתמול הודיע השר אדלשטיין כי לאור נתוני התחלואה הנמוכים והיציבים על אף פתיחה רחבה מאוד של המשק ומערכת החינוך, שלא יבקש להאריך את המגבלות שיפקעו ביום שלישי הבא. המשמעות היא שהחל מאותו יום יבוטל הצורך בתו ירוק ויבוטלו מגבלות התו הסגול.

על פי הודעת השר אדלשטיין, בשבועיים הקרובים יקיימו אנשי המקצוע דיונים בנוגע לחובת עטיית מסכות בחללים סגורים. עד להחלטה אחרת תימשך חובה זו. בנוסף, המגבלות על הכניסה והיציאה לישראל יוותרו ובמידת הצורך אף יוחמרו. החלטת השר אדלשטיין נעשתה לאחר התייעצות עם בכירי משרד הבריאות.

בתוך כך, בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב דווח הבוקר כי ההערכה היא שמשרד הבריאות ימליץ המלצה "רכה" על חיסון ילדים בגילאי 15-12. בכירים במשרד הבריאות העריכו שהחיסון יהיה כבר בשבוע הראשון של חודש יוני, ומי שיחסנו את הילדים הן קופות החולים.

במשרד הבריאות עדיין לא נקבעה המלצה רשמית משום שהם מחכים לתוצאות נתונים שביקשו מכל בתי החולים בארץ על הקשר בין החיסון לבין תחלואה בדלקת שריר הלב בצעירים. במשרד הבריאות יבצעו סקר בימים הקרובים בקרב משפחות של ילדים שחלו לבירור אם יש השפעות ארוכות טווח על ילדים שחלו בקורונה כמו: כאבי שרירים, מפרקים, חוסר ריכוז ועייפות - כפי שהתגלה במחקרים בבריטניה.