עבאס ונתניהו
צילום: נעם רבקין פנטון, דוד כהן, פלאש 90

מדוע הרב טאו מעדיף את רע"ם על פני השמאל?

מה עומד מאחורי הקו שמובילה ישיבת הר המור, המזוהה עם מפלגת נעם, שמעדיף את רע"מ על פני השמאל הליברלי? עקיבא נוביק ויאיר אטינגר צללו אל תוך שיעור מתוך הישיבה, שמלמד על המהלך שהתחולל אצל הרב טאו שכבר נתן אותותיו במערכת הפוליטית. האזינו להסכת
עקיבא נוביק ויאיר אטינגר | עוד יום
25 במאי 2021
07:20

ישיבת הר המור, בהובלתו של הרב צבי טאו, היא מהטהרניות והשמרניות ביותר בציונות הדתית ומבית מדרשה מגיעה סיעת נעם, חלק ממפלגת הציונות הדתית. בשבועות האחרונים יצאה מהישיבה בשורה: אפשר להקים ממשלה בהישענות על רע"ם, ויותר מכך, היא עדיפה בהרבה על על ממשלה עם השמאל החילוני-ליברלי, שמהווה לשיטתו של הרב טאו איום על מדינת ישראל. 

האזינו להסכת "עוד יום"

כיצד בשורה כזו יצאה מפיו של אדם ששבועות ספורים לפניה בכלל חתם על מכתב המתנגד להקמת ממשלה בתמיכתה של התנועה האסלאמית? עקיבא נוביק ויאיר אטינגר צוללים לעומק השאלה, לאחר שהאזינו לשיעור שמעביר אחד מרבני הישיבה לתלמידיה, שמסביר מדוע החליט טאו להכשיר ממשלה עם מנסור עבאס, ומנסים להבין מה מלמדת העמדה הזו על המצב הפוליטי של היום והאם היא יכולה לבשר על היתכנות של ממשלת שינוי בהשתתפות בנט. 

הרב טאו עבר שינוי בשנים האחרונות, שינוי שסימן דווקא אדם בצד הימין של המפה הפוליטית - נפתלי בנט. בנט, שהביא רוח חדשה, ליברלית יותר, לפוליטיקה של הציונות הדתית, הביא למרירות הולכת וגוברת מצד טאו ודומיו, שרואים עצמם יותר קרובים לסדר היום של העולם החרדי. הרפורמיות המסוימת שהביא בנט לשולחן, המתינות כלפי הקהילה הלהט"בית ושירות נשים בצבא למשל, היוותה קו אדום. גם החבירה ללפיד והניסיון להעביר חוק גיוס, עוררה את זעמו של טאו, שישיבתו והזרם שאליה היא משתייכת לקחו על עצמם להגן על עולם התורה החרדית. 

משם טאו וישיבתו משרטטים קו חדש שנראה במצעה של מפלגת נעם - האיום הגדול על ארץ ישראל הוא לאו דווקא הערבים, והסיפור הלאומי, שתמיד העסיק את הימין הדתי, נדחק הצידה. האיום החדש הוא הסכנה לערכי המשפחה והליברליזם של השמאל. זכויות ללהט"ב ולטרנסג'נדרים, מחשבה מחודשת על מבנה המשפחה ונשים בצה"ל הם אלה שמאיימים על החוסן של המדינה מבחינתו של טאו. כשמביטים על הקו החדש שאימצה הישיבה, פחות מפתיע שדווקא מרצ והעבודה, מהווות איום הרבה יותר גדול מבחינתה מאשר עבאס והתנועה האסלאמית שמחזיקים בערכים שמרניים.