אור עקיבא, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

מ"מ ראש העירייה לעובדיו: הגשת תלונות למשטרה - באישורי

שמחה יוסיפוב דרש במכתב למנהלי מחלקות ואגפים בעיריית אור עקיבא שלא לחרוג מההוראה • המשטרה: לכל אזרח שמורה הזכות להגיש תלונה בכל נושא
אורלי אלקלעי, הבוקר הזה
25 במאי 2021
07:43

מכתב קצר שהגיע לידי כאן חדשות שפורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, החתום על ידי ממלא מקום ראש עיריית אור עקיבא שמחה יוסיפוב, נראה תחילה כבלתי יאומן ואולי אפילו מזויף, ושיש מי שמנסה לפגוע ביוסיפוב. אלא שמבדיקה שבוצעה עולה כי המכתב אכן יצא מלשכתו של ממלא מקום ראש העירייה.

המכתב המדובר, החתום על ידי ממלא מקום ראש עיריית אור עקיבא שמחה יוסיפוב

במכתב הממוען למנהלי מחלקות ואגפים בעירייה נכתב שהגשת תלונה במשטרה מחייבת אישור מראש של ממלא מקום ראש העירייה. וכך נכתב: "ברצוני להבהיר כי הגשת תלונה במשטרה חייבת אישור שלי מראש. הסכמתי תינתן לאחר בחינה והתייעצות עם הגורמים המוסמכים. תלונות נגד עובדים לא יוגשו על ידי מנהלים בעירייה. תלונה נגד עובד או עובדת יש להעביר אליי, למנכ"ל, למנהלת אגף משאבי אנוש וליועץ המשפטי. תלונה תוגש רק לאחר שנגיע למסקנה כי הדבר נכון והכרחי. ליועץ המשפטי סמכות ייחודית בכל הנוגע בנושאים". יוסיפוב חתם את המכתב במילים "אבקש הקפדתכם שלא לחרוג מההוראה הזו".

עובדים בעירייה וחברי מועצה נדהמו מהמכתב - כיצד דורש איש ציבור למנוע מאזרח במדינת ישראל להגיש תלונה במשטרה, דבר שהוא זכות בסיסית. יש מי שאמר - "כיצד יועץ משפטי מאשר מכתב שכזה? האם הוא אינו יודע שמדובר בשיבוש אם אכן נעשתה עבירה ויש טעם בהגשת התלונה? הרי לשם כך יש משטרה שתחקור ולא בעלי תפקידים כאלו ואחרים בעיריית אור עקיבא".

ממשטרת ישראל נמסר: "המכתב אינו מוכר במשטרה, נדגיש כי לכל אזרח במדינת ישראל שמורה הזכות להגיע לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה בכל נושא".