תמונות ההרוגים באסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

משפחות קורבנות האסון במירון יפוצו ב-100 אלף שקל לכל הרוג

אם שני בני משפחה נספו ישולמו 130 אלף שקל לכל הרוג • כספי הפיצוי יינתנו בתשלום אחד חד פעמי, או בסכום חודשי שיחולק ל-25 שנים אך לא כקצבה חודשית שוטפת
אוריה אלקיים
25 במאי 2021
16:48

הביטוח הלאומי הציג היום (שלישי) את המתווה לפיצוי משפחות קורבנות אסון מירון: 100 אלף שקלים לכל הרוג, ו-130 אלף שקלים לכל נספה אם שני בני משפחה נספו באסון. המתווה הוכן לבקשת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, והוא התבסס על עקרונות ההסדר שגובש בוועדה ציבורית מכוח חוק סיוע לנפגעי קריסת הרצפה באולמי ורסאי שקבעה קריטריונים לפיצויים.

בהמלצות המתווה נכתב כי כספי הפיצוי יינתנו בתשלום אחד חד פעמי ולא כקצבה חודשית שוטפת. פיצוי נוסף יחושב לפי קצבה חודשית בסך 1,800 שקלים בהתאם למספר השארים, למשך 25 שנה. בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכספים היום, טענו נציגי משרד האוצר כי אסון וורסאי היה חריג ויש לבחון אם יש מקום להבדיל את אסון מירון מיתר האסונות בישראל לאורך השנים. בנוסף, באוצר טענו כי הליך כזה ככל שיוחלט לבחור בו, ראוי שיעבור דרך חקיקה ראשית. 

יו"ר הוועדה גפני הודיע כי יפנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת לקדם את הליכי הפיצוי: "יש קשר בין המדינה לאסון במירון, לא נרפא מהעניין עד שיפתר". מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, טען בדיון כי ההליך ניתן לביצוע בלי חקיקה ראשית אך עם התייעצות עם ועדת העבודה והרווחה.

פורום משפחות הרוגי מירון הגיב על החלטת ועדת הכספים היום: "צעד מבורך אך אנו מצפים לוועדת החקירה שתדאג להפיק את הלקחים ולמנוע את האסון הבא ולהסדרה של מתחם מירון".

בועז סטורוקובסקי שאיבד את בנו באסון אמר בדיון בוועדה: "מדובר באסון לאומי, עד היום עוד טרם פנה אלינו אף נציג רשמי מטעם המדינה, אפילו לא לצורך סיוע ראשוני, זה חלק מאחריות הממשלה. הבן שלי מצא את עצמו הולך כצאן לטבח במקום שהוא תת רמה מבחינה בטיחותית, אנחנו מקווים שיחול שינוי מיידי וסיוע למשפחה".