אילן ישועה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישועה על מעורבות נתניהו בבחירות לנשיאות ב-2014: "שאול הסביר שזה רגיש, יש מועמדים ש'המלך' חפץ ביקרם"

ישועה דיבר עם מנכ"ל ערוץ 10 לשעבר על מערכת וואלה: עשו לי פוזות, מגוחכים, כל האמת בתחת שלהם • לאחר שההגנה קיבלה תכתובות אישיות של ישועה - הוסכם: חומרים יימחקו. ההגנה תקבל חלק מהתיעוד שישועה כתב בפגישה בפרקליטות • פרקליטו של נתניהו: מבקש להנחות את ישועה שלא לעקוב ברשתות אחר הדיונים • מדובר ביום ה-10 לחקירה הנגדית של ישועה והיום ה-17 לעדותו
תמר אלמוג
26 במאי 2021
09:27
עודכן ב 13:05

בבית המשפט המחוזי בירושלים נמשכת היום (רביעי) עדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה - שנחקר על ידי פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורך הדין בן צור. מדובר ביום העשירי לחקירה הנגדית של ישועה והיום ה-17 לעדותו. בחומר החקירה החדש שהתגלה בדיון אמש, עלו שמות של אנשי עסקים ופוליטיקאים רבים, בהם גדעון סער, משה כחלון, לימור לבנת ונפתלי בנט - חלק מהם צפויים להיות במוקד החקירה בימים הקרובים. בהגנה שוקלים את צעדיהם בעקבות החומר.

לחקירה הנגדית של עורך הדין בן צור קדמו החקירות של פרקליטי הזוג אלוביץ' - שלושתם עורכי הדין של הנאשמים. עד כה, ניסו באי כוחם של בני הזוג לערער על האמינות והעקביות של כל מה שאמר ישועה בחלק הקודם של החקירה בניסיון להוכיח שהיו לו אינטרסים אישיים בדרך הסיקור וכי נהג כך במקרים נוספים.

האינטרסים והשקרים: מה עדות ישועה מלמדת אותנו על עולם העיתונות?

החקירה הנגדית נפתחה עם פרקליטו של שאול אלוביץ', עורך הדין ז'ק חן, שניסה להוכיח שההנחיות שנבעו מאינטרסים הגיעו מישועה עצמו. מנכ"ל וואלה לשעבר אמר מצידו שרוב השיקולים נבעו מלחצים פוליטיים והודה כי לא היה נהוג לכתוב נגד בזק. הוא הוסיף כי: "ההתנהלות של שרה נתניהו ואנשיה הזויה".

האזינו לפרק השני של "משפט נתניהו: יומן צפייה"

שלב ההוכחות במשפט רה"מ מתקיים, ומה עכשיו?

אתמול חקרה את ישועה גם פרקליטתה של איריס אלוביץ', עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר. היא הציגה התכתבות בין ישועה ליצחק הרצוג אחרי הניצחון שלו בפריימריז במפלגת העבודה ב-2013, בה ישועה הציע עזרה להרצוג. עוד הציגה באת כוחה של אלוביץ' שיחה בין ישועה להרצוג כשהאחרון נחקר במשטרה וכן המשיכה בקו לפיו אלוביץ' רצתה להביא את אתר וואלה לאיזון. כמו כן, על פי קו ההגנה של בני הזוג אלוביץ', בניגוד לעדותו, ישועה פעל גם על דעת עצמו בעריכה ובהעלאה והסרה של תכנים מאתר וואלה מאינטרסים אישיים, ולא רק בהוראתם.

האזינו לפרק הראשון של "משפט נתניהו: יומן צפייה"

אז מה היה פה בחלק הקודם? תקציר 7 ימי החקירה הראשית של ישועה

ביום העדות הראשון תיאר ישועה כיצד היה על מערכת וואלה פיקוח מדויק על עריכה באתר. ביום השני הוא סיפר שנשאל על ידי בני הזוג אלוביץ' אם הוא מוחק תכתובות ביניהם וכשהשיב בשלילה הם אמרו לו שהוא צריך למחוק.

האם עדותו של אילן ישועה סיפקה אקדח מעשן | פרשנות

ביום העדות השלישי דיבר ישועה על בזק, ששאול אלוביץ' היה מבעלי השליטה בה. הוא אמר כי מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, נזפה בו שייגרם נזק של מיליארדים לחברה אם יהיה סיקור עוין על נתניהו ובני משפחתו. ישועה המשיך לדבר גם על הסיקור באתר, שלדבריו, הושפע מבני הזוג אלוביץ' ומאנשיו ומשפחתו של ראש הממשלה.

חלק גדול מעדותו ביום הרביעי עסק באירועים סביב בחירות 2015. הוא סיפר על הריאיון שנערך עם ראש הממשלה נתניהו ונגנז: "ראש הממשלה כעס שלא נתנו לו לסיים תשובות בריאיון ונתנו לו לערוך את החומר בעצמו".

ביום החמישי הובאו התכתבויות שונות בין ישועה ובין שאול אלוביץ' ובהן ציין אלוביץ' כיצד נתניהו פעל לטובתו ועל כן נדרשים ישועה ואתר וואלה להיענות לבקשותיו ולסייע לו. בהתכתבות ביקש אלוביץ' לתת לשרה נתניהו כל מה שניתן, כי ראש הממשלה "מתאבד" בשבילו.

ביום השביעי של עדותו של ישועה השמיעה התביעה בבית המשפט הקלטה של שיחה בין איריס אלוביץ' לאילן ישועה ובה נשמעת אלוביץ' אומרת כי רה"מ נתניהו יישאר בתפקידו זמן רב והיא מוכנה "למכור את נשמתה לשטן" בעבור העסק. בקטע אחר של השיחה, אלוביץ' אומרת כי כאשר אתה זקוק לראש הממשלה לקידום ענייניך, אתה מבין שיש לך בעיה למתוח עליו ביקורת באתר החדשות.