חיסון נוער

באיזה מגזר ההורים ימהרו לחסן את בני ה-15-12?

הסקר בדק גם את הסיבות לחשש מפני חיסון בני הנוער בקרב ההורים שהשיבו כי הם חושבים או בטוחים שלא יחסנו את ילדיהם. לפי סקר, ההיענות הנמוכה היא בקרב הערבים והחרדים
נוב ראובני
26 במאי 2021
10:43

לקראת חיסון בני ה-12 עד 15, פורסם הבוקר (רביעי) סקר חדש בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב שבדק באילו מגזרים ימהרו לחסן את הנערים ובאילו לא. מהסקר, שערך צוות חוקרים בהובלת מלי קושא, האחות הראשית במאוחדת ומנהלת אגף הסיעוד, עלה כי ההיענות הנמוכה ביותר צפויה להיות במגזר החרדי, שבו רק כ-38% מההורים בטוחים שיחסנו את ילדיהם.

במגזר הערבי - 39% מההורים השיבו כי הם בטוחים שיחסנו את ילדיהם. במגזר הכללי, שבו צפויה על פי הסקר ההיענות הגבוהה ביותר - 49% מההורים אמרו כי יחסנו את ילדיהם. בעוד שבמגזר הכללי ובמגזר החרדי שיעור ההורים שהצהירו כי הם בטוחים שלא יחסנו את ילדיהם עומד על 14-13% (בהתאמה), במגזר הערבי שיעור ההורים שהצהירו כך עומד על 3% בלבד.

קורונה 2.0: איך נערכים לתרחיש האימה של חזרת הנגיף? | האזינו להסכת "עוד יום"

הסקר בדק גם את הסיבות לחשש מפני חיסון בני הנוער בקרב ההורים שהשיבו כי הם חושבים או בטוחים שלא יחסנו את ילדיהם. בקרב המשיבים מהמגזר הכללי והחרדי עלה כי הסיבה המרכזית היא חשש מפני פגיעה עתידית בבריאות הילדים בעקבות החיסון.

בקרב המשיבים מהמגזר הערבי עולה כי הסיבה העיקרית לבחירה שלא לחסן היא הרצון שילדיהם לא יהיו הראשונים לעשות זאת. על פי תוצאות הסקר, מידע על הסכנות האפשריות של תחלואת קורונה בילדים והימנעות מחיסון לא יסייע לשכנע את ההורים במגזר החרדי והכללי, אך כן יוכל לסייע לשכנע את ההורים מהמגזר הערבי. לעומת זאת, מחקרים על בטיחות החיסון יוכלו לסייע לשכנע את ההורים מכל המגזרים ובעיקר מהמגזר הכללי.

שלשום הבהיר ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות כי בני ה-15-12 לא מחוסנים ויכולים להידבק. "בכל העולם יש קורונה ואין לצפות שהיא תיעלם", אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב.

לפני כשבועיים אישרה רשות התרופות והמזון של ארצות הברית (ה-FDA) את השימוש בחיסון של פייזר וביונטק נגד נגיף קורונה בקרב בני 12 עד 16. עד היום אישר ה-FDA את השימוש בחיסון לבוגרים בני 16 ומעלה. החיסון יינתן לבני נוער בשתי מנות, בהפרש של שלושה שבועות. ב-12 החודשים האחרונים אובחנו בעולם כמיליון וחצי ילדים ונערים בגילי 17-11 שנדבקו בנגיף. רובם לא חוו תסמינים קשים.

משרד הבריאות בירך על האישור המיוחל של ה-FDA וכעת נערך להרחבת מבצע החיסונים הישראלי לגילאי 12-16. מטעם המשרד נמסר כי המנכ"ל פרופסור חזי לוי מקיים דיונים בנושא בהשתתפות גורמי המקצוע הרלוונטים, ואלה יגישו את המלצותיהם בנושא למשרד. במקביל להתייעצויות, משרד הבריאות ייערך יחד עם קופות החולים למתן החיסונים.