בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90\

המפקח על הבנקים: שנת הקורונה עברה ללא טלטלות ענק

לאחר שנת המגפה הציבור שב לשלם 86% מההלוואות שהחזרן נדחה בגלל המשבר • את הריביות הגבוהות ביותר משלמים לבנקים העסקים הקטנים והזעירים
שאול אמסטרדמסקי
26 במאי 2021
12:54

מערכת הבנקאות הישראלית עברה את שנת 2020, שנת משבר הקורונה, בלי טלטלות קולוסאליות. זו התמונה הגדולה שעולה מהדוח השנתי של המפקח על הבנקים שפורסם היום (רביעי). את עיקר העניין בדוח מרכז היקף האשראי שהמערכת הבנקאית חילקה בזמן הקורונה, וכמות ההלוואות שהישראלים דחו את החזרן בגלל המשבר הכלכלי.

מהדוח עולה כי נכון להיום, 86% מההלוואות שהחזרן נדחה בגלל המשבר חזרו להיות משולמות. מתוך ה-14% הנותרות שעדיין בדחייה, רובן המוחלט הן משכנתאות. על פי הנתונים מדובר בעיקר במשכנתאות בסיכון גבוה, כאלה שבהן היחס בין גובה המשכנתה לערך הדירה הוא גבוה מ-60%, או שההחזר החודשי עולה על שליש מההכנסה של משק הבית, או שניהם. עוד עולה מן הנתונים כי את הריביות הגבוהות ביותר משלמים לבנקים העסקים הקטנים והזעירים, וכי הריביות שגובות חברות כרטיסי האשראי על הלוואות שהן מחלקות מגיעות עד ל-10% בממוצע במקרה של חברת ויזה-כאל.

המפקח על הבנקים יאיר אבידן, אמר במסיבת העיתונאים על סוגיית דחיית הלוואות בתקופת הקורונה: "מתוך 180 מיליארד מיתרת ההלוואות נדחו כ-11.5 מיליארד שקלים. בסך הכול יש חזרה משמעותית, מתוך סך ההלוואות שנדחו, נותרו 13 אחוזים מהתפלגות החוב של ההלוואות שעדיין נמצאות בדחייה".
אבידן אמר כי סיכון הסייבר המשיך להיות המטריד ביותר במערכת הבנקאית, "ניהול סיכוני הסייבר והטכולוגיה הוא הסיכון מספר אחת במערכת, ללא ספק, הנושא של עבודה מרחוק חשף את המערכת הבנקאית לסיכונים גדולים בסייבר, בעולם בארץ, היקף התקיפות עולה".