זירת הפיגוע

הפיגוע בכפר סבא: המדינה מתנגדת להריסת בית מחבל שפצע קשה אישה בדקירות

בפיגוע שאירע באפריל 2020 נפצעה קשה בתיה לבל, שעתרה בדרישה להרוס את בית המחבל. המדינה כתבה כי עקב הזמן שחלף ממועד ביצוע הפיגוע - ההרתעה הגלומה בהריסת הבית נחלשה
כרמל דנגור
26 במאי 2021
15:56

המדינה מתנגדת להריסת בית המחבל מוחמד עלאא ג'מיל רישה, שפצע קשה בדקירות סכין את בתיה לבל בת ה-62 בפיגוע בכפר סבא ביום הזיכרון באפריל בשנה שעברה. בתגובה לעתירה שהגישה לבל, בדרישה להרוס את בית המחבל בטול כרם, הגיבה המדינה כי עקב הזמן שחלף מאז הפיגוע, ההרתעה שאמורה להיווצר כתוצאה מהריסת בית המחבל נחלשה.

"בעת הנוכחית אין מקום להפעלת הסמכות (סמכות ההריסה) ביחס לבית המחבל, וזאת בראש ובראשונה נוכח חלוף הזמן ממועד ביצוע הפיגוע וממועד הגשת כתב האישום, וההשלכה שיש לדבר על התכלית ההרתעתית", נכתב בתגובת המדינה.

יש לציין כי המדיניות הנהוגה כיום בישראל היא להרוס רק בתים של מחבלים פלסטינים שרצחו ישראלים, ולא בתים של מחבלים שפצעו, אך לא גרמו למותם של ישראלים. יחד עם זאת, המדינה הבהירה כי המעשים המיוחסים למחבל הם מעשים חמורים, נפשעים ומתועבים. "העבירות המיוחסות לו הן מהחמורות ביותר הקיימות בספר החוקים, והמעשים המיוחסים למחבל מעידים על אכזריותו ועל רצונו ונחישותו לגרום למותו של אדם חף מפשע", נכתב.

עורך הדין חיים בלייכר שמייצג את לבל מטעם ארגון חוננו מסר: "אי הריסת בית המחבל הנתעב מהווה מחדל חמור מהרגע הראשון. המדינה התעכבה במתן תשובתה, ופעלה כדי למסמס את הריסת הבית. אנו דורשים מהצבא לא לחמוק מהאחריות לביטחוננו ולהטילה על שופטי בג"ץ".