נתניהו בטקס

רה"מ נגד שר החוץ הצרפתי: טענתו שאנו עלולים להפוך למדינת אפרטהייד מחוצפת

נתניהו בנאומו בטקס לזכר חללי האלטלנה: "המאבק לא תם. כל האתגרים - מבית ומחוץ - מחייבים להקים ממשלה לאומית ומלוכדת"
הדס גרינברג
26 במאי 2021
18:01

עדכון (27.5.2021): שר החוץ אשכנזי זימן לשיחת נזיפה את שגריר צרפת בעקבות דברי שר החוץ הצרפתי כי ישראל "עלולה להפוך למדינת אפרטהייד". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם היום (רביעי) בטקס לזכר חללי האלטלנה בבית העלמין נחלת יצחק בגבעתיים. "המאבק עדיין לא תם, עדיין מנסים להשמידנו", אמר נתניהו פחות משבוע אחרי סיום מבצע "שומר החומות". "על הפרעות התגברנו והחזרנו שקט וביטחון, אבל גם כאן נצטרך להבטיח בפעולות תקיפות נגד פרעות עתידיות ולהשיב מרקם חיים בין יהודים וערבים בארצנו".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "היו מתקפות גם באירופה ובארה"ב, שכאילו מסתתרות מאחורי ביקורת. זו מהות האנטישמיות. יש חזית מדינית, רוב מדינות אירופה תמכו בזכותנו להגן על עצמנו, אבל גם כאן היו צלילים חורגים". נתניהו תקף את שר החוץ הצרפתי "שאמר שאנחנו עלולים להפוך למדינת אפרטהייד - טענה מחוצפת שאין לה שום יסוד". 

לדבריו, "מול ארגוני הטרור מעזה פעלנו בשיקול דעת, לא בפזיזות - כי פעולה פזיזה יכולה לעלות בחיי אדם של לוחמים ואזרחים". עוד משתתפים בטקס השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ושר החינוך יואב גלנט.

באשר למציאות הפוליטית הוסיף נתניהו: "יש לקח חשוב לשעה הזו, אנשי אלטלנה ידעו מה עומד על ראשה של המדינה. אנחנו גם נדרשים להתמודד עם מלחמה מבית ומחוץ. האיום האיראני, האתגר לעצור מדינה ששואפת להשמיד אותנו. כל האתגרים מחייבים להקים ממשלה לאומית ומלוכדת שתפעל למען כל אזרחי ישראל. בשעות מבחן אני מתבונן אחורה על הדרך המופלאה שעשינו בשנות הציונות, ואני תמיד שואב כוחות מכם, ותיקי המחתרת".

במקביל, נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר הביטחון בני גנץ משתתפים בטקס האזכרה לחללי מלחמת שלום הגליל.