השוטר שירה כדור ספוג בשייח' ג'ראח

חשיפת כאן חדשות: נגד השוטר שירה בנערה בשייח ג'ראח הוגשו בעבר תלונות על אלימות

תלונות נגד השוטר הגיעו בין השאר ממפגינים שהשתתפו במחאה בבלפור. 7 שוטרים סך הכול נחקרו אתמול באזהרה במח"ש בקשר לאירוע, 5 מהם חשודים בשיבוש חקירה
סולימאן מסוודה ומשה שטיינמץ
26 במאי 2021
21:12
עודכן ב 09:42

חשיפת כאן חדשות: שבעה שוטרים נחקרו אתמול (רביעי) באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים בנוגע לאירוע הירי בשייח ג'ראח בשבוע שעבר, בהם השוטר שתועד יורה בבת ה-16. שניים נחקרו בגין ביצוע ירי וחמישה נחקרו בחשד לשיבוש מהלכי חקירה. בסיום החקירה שוחררו השוטרים החשודים, שניים הורחקו לשבוע מתחנות המשטרה, החשוד המרכזי שתועד יורה הורחק לשבועיים.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נגד השוטר שתועד יורה כדור ספוג בנערה בת 16 הוגשו בעבר תלונות על שימוש מופרז באלימות, בהפגנות בבלפור ובמקומות אחרים בארץ. 

במח"ש גבו אתמול עדות ראשונית ממשפחת הנערה ג'נא כיסוואני. החוקרים יצרו קשר עם מוחמד, אביה של בת ה-16, שמסר עדות טלפונית ושטח את גרסתו לאירוע בפני החוקרים. בהמשך הגיעו האב ובתו למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים.

בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב אמר אתמול בבוקר מוחמד כיסוואני כי בתו ג'נא עמדה על מדרגה של הבית וכי ההפגנה במקום כבר הסתיימה. כיסוואני תיאר: "היינו רגועים, לא הייתה שום בעיה בחוץ ופתאום הוא נתן כדור בגב שלה ממרחק קטן. כשהתחלנו לצעוק, הוא נתן עוד כדור. אחרי שנפלנו על הרצפה, הוא נתן רימון הלם לתוך הבית".

האב ציין כי חבר שלו ביקש מהשוטר להפסיק בעברית, ולא נענה. "לא יודע למה הוא עשה את זה. יש לג'נא שבר בחוליה ופגיעה בראייה, היא מתקשה ללכת", הוסיף כיסוואני.

האזינו לריאיון עם מוחמד כיסוואני

בעקבות הפרסום בכאן חדשות, מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי הורה להשעות מפעילות מבצעית את השוטר שירה את כדור הספוג בגבה של הנערה עד לבירור פרטי המקרה בחקירה. בסביבת המפכ"ל אמרו: "בתקופה מורכבת זו המפכ"ל מעניק גיבוי מלא לשוטרים, אך לא יאפשר שום חריגה מנהלי המשטרה".

שלשום פורסם לראשונה בכאן חדשות התיעוד של המקרה שאירע ביום שלישי בשבוע שעבר בשכונת שייח' ג'ראח בירושלים. כיסוואני ובני משפחתה נראים במצלמות האבטחה של הבית יוצאים מביתם למשמע הפגנה שנערכת בקרבת מקום. הם רואים כוח משטרה ליד ביתם שמורה להם להיכנס חזרה אל המבנה. 

כשכיסוואני בת ה-16 סובבה את גבה כדי להיכנס הביתה, ירה אחד השוטרים כדור ספוג - אמצעי אל-הרג לפיזור הפגנות שיכול לגרום לנזקים כבדים אם נורה מטווח קרוב, הישר לגבה. בסרטון נראית כיסוואני נופלת ובסרטון אחר נשמעת צורחת מכאב. מיד לאחר מכן ירה השוטר גם רימון הלם לתוך הבית. 

מאז נמצאת כיסוואני בטיפולים עבור שברים בחוליות גבה, וכן היא סובלת מקשיי נשימה. "אני בטיפול בבית חולים אצל נוירולוג ומנתח ועוד כמה חודשים אתחיל פיזיותרפיה", אמרה לכאן חדשות. "הוא רצה לעשות רצח", אמר מוחמד, אביה של ג'נא.