יעקב ליצמן
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש החליט: כתב אישום כפוף לשימוע נגד השר ליצמן

מדובר בשתי פרשות בהן ניצל לכאורה ליצמן את מעמדו ואת כוחו השלטוני כדי לקדם אינטרסים של אנשים פרטיים
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
27 במאי 2021
17:50

החשדות נגד ליצמן יהפכו לאישומים: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (חמישי) עלהגשת כתב אישום כפוף לשימוע נגד השר יעקב ליצמן, בחשדות להפרת אימונים ושיבוש. טיוטת כתב האישום נוגעת לשתי פרשות - מלכה לייפר ומסעדת גולדי'ס

בנוגע לפרשת לייפר, לפי החשד ליצמן פעל באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי שישנהחוות דעתו ויקבע שאינה בת הסגרה מבחינת מצבה הנפשי. בכך, לפי כתב החשדות, ניצל את תפקידו ומשרתו ופעל בניגוד לאינטרס הציבורי.

הפרשה השניה נוגעת לעסק שירותי הסעדה. לפי החשד, ליצמן, לקוח של מסעדת "גולדי'ס בית ישראל", ניצל את מעמדו וכוחו השלטוני, בשרירות ושיקולים זרים, לשנות החלטה של משרד הבריאות נגד העסק בגלל ליקויי תברואה שהביאו למחלות של הסועדים. על פי החשד, ליצמן התערב בהחלטה לסגור את העסק, בו נהג לאכול ולבקר רבות, בעקבות בדיקה של משרד הבריאות שהעלתה חשש להימצאות חיידקי סלמונלה וליסטריה במזון שנמכר בה. פרקליטות מיסוי וכלכלה אימצה את המלצות המשטרה. 

ניצל כוחו לעזרה למקורבים - הפרשות של ליצמן

פרשה לייפר נוגעת להליך משפטי בו עתר היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט המחוזי בירושלים להכריז על מלכה לייפר כבת הסגרה לאוסטרליה בגין עבירות מין שביצעה שם לכאורה בקטינות בבית הספר אותו ניהלה בעיר מלבורן. לכל אורך ההליך טענו באי כוחה של לייפר כי היא אינה כשירה לעמוד לדין ועל כן יש להפסיק את הליך ההסגרה נגדה.

לפי כתב החשדות, בעקבות פניות מטעמה של לייפר ב-2015, פעל השר ליצמן באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים באותה תקופה ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה.

בשלב מאוחר יותר בהליך המשפטי, בפברואר 2018, עת ביקשה המדינה לחדש את הליכי ההסגרה, התבקש הפסיכיאטר המחוזי ע"י בית המשפט להגיש את התייחסותו העדכנית בסוגיה. כמה ימים לאחר מכן, זימן השר ליצמן את הפסיכיאטר המחוזי ללשכתו פעם נוספת וביקש שוב להשפיע באופן פסול על חוות הדעת בעניין מצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה כשירה לעמוד לדין ומשכך היא איננה בת הסגרה.

בפעולות אלה, לצד פעולות נוספות המתוארות בכתב החשדות, ניצל לכאורה השר ליצמן את תפקידו הציבורי ואת משרתו הרמה כדי להניע עובד ציבור הכפוף לו במטרה שיחזור בו מחוות דעתו המקצועית שנתן כמומחה בתחום בריאות הנפש, על פי סמכותו ובהתאם להחלטת בית המשפט בהליך שיפוטי. בכך, פעל לכאורה בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לעיוות דין. השר ליצמן פעל בשרירות, מתוך שיקולים זרים, בניגוד לדין ובניגוד לאינטרס הציבור שעל קידומו הוא היה מופקד כסגן שר הבריאות; בכך לכאורה עשה בתפקידו כעובד הציבור מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור.

פרשה שנייה נוגעת לסיוע לבית העסק "בית ישראל", המספק שירותי הסעדה. ב-2015 קבעה מחלקת המזון המחוזית במשרד הבריאות, אחרי שימוע שערכה בעניין, כי על בית העסק להפסיק את ייצור הסלטים ומכירתם, נאסר עליו למכור מוצרי מזון נוספים בשל ליקויים תברואתיים חמורים שנתגלו ומקרי תחלואה של סועדים, והומלץ על ביטול רישיון היצרן למפעל בשל הפרות תנאי הרישיון.

על-פי החשד, השר ליצמן, שנהג לקנות מוצרים מידי שבוע ב"בית ישראל" וקיים קשרי ידידות עם בעליו של בית העסק נעתר לבקשתו של האחרון וניסה לסייע לו להפעיל את העסק ללא ההגבלות שהוטלו עליו.
לצורך כך הורה השר ליצמן לזמן את הדרג המקצועי הרלוונטי בשירות המזון לפגישה בבית העסק; זאת, כדי להשפיע על עובדי מחלקת המזון המחוזית לשנות את החלטתם ולהסיר את ההגבלות שהוטלו על בית העסק במסגרת ההחלטה בשימוע.

במסגרת הפגישה, וחרף העובדה שגורמי המקצוע המוסמכים בכל הקשור לפיקוח על המזון, הבהירו כי הסרת המגבלות שהוטלו על בית העסק מהווה סכנה של ממש לציבור עקב תנאי תברואה ירודים ואי עמידה בסטנדרטים הבריאותיים הנדרשים, לרבות הימצאות של חיידקי ליסטריה בבדיקות שנערכו במקום, הבהיר השר ליצמן לעובדות מחלקת המזון כי עליהן לשנות את החלטתן באופן שייטיב עם בעל העסק.

במעשיו, ניצל לכאורה השר ליצמן את מעמדו ואת כוחו השלטוני, כדי לקדם אינטרסים כספיים של ידידו, כשהוא עושה שימוש בכוחו השלטוני בשרירות, משיקולים זרים, ונגד אינטרס בריאות הציבור שעליו הוא מופקד כסגן שר הבריאות, ובכך עשה לכאורה מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור.