-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גנץ ונתניהו: כהונת הרמטכ"ל כוכבי תוארך בשנה

אחרי ההודעה על הארכת כהונתו, הרמטכ"ל כוכבי נאם בטקס בגלילות וסיפר על סיכום מבצע "שומר החומות": עלינו החובה להמשיך ולתחקר את עצמנו לשנות ולהשתפר באופן שיאפשר לנו למלא את משימת ההגנה במלואה. אנחנו כבר נערכים למערכה הבאה
איתי בלומנטל
27 במאי 2021
17:52
עודכן ב 18:45

שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (חמישי) שיביא לאישור הממשלה הצעה להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי בשנה. "הארכת כהונתו בעת הזו של שינויים אזוריים ואתגרים ממגוון זירות, היא קריטית לביטחון ישראל", מסר גנץ. ראש הממשלה נתניהו הודיע כי הוא תומך בהצעה.

כוכבי נאם היום בפני חניכי בית הספר למלחמה בגלילות, ודיבר בהרחבה על מבצע "שומר החומות". "מאזן ההישגים הסתיים ביתרון מובהק לצה"ל. חמאס שפתח במלחמה כמגן ירושלים לכאורה סיים אותה כמחריב רצועת עזה", אמר כוכבי בטקס.

"חמאס הפר את השקט וירה על בירת ישראל. הוא אמנם נקט בצעד ראשון אך שעות לאחר מכן כבר הסתבר לו שטעה. צה"ל נטל את היוזמה והפתיע את האויב פעם אחר פעם בסדרת מהלומות שהוציאו אותו משיווי משקל ונשללו ממנו יכולות ונכסים משמעותיים", אמר כוכבי.

הרמטכ"ל מנה את הישגי צה"ל: "חמאס והג'יהאד האיסלמי נפגעו משמעותית והשמדנו להם היקף גדול של פעילי טרור, אמצעים ותשתיות בכל התחומים. החלנו מדיניות תקיפה שכללה השמדת מטרות איכות ותשתיות טרור בתוך מבנים ובניינים, לאחר שהזהרנו אוכלוסייה והוכחנו שאין מסתור לטרור. פגענו פגיעה נרחבת במנהור התת קרקעי שיועד להיות ממד הלחימה המרכזי של חמאס".

"עלינו החובה להמשיך ולתחקר את עצמנו לשנות ולהשתפר באופן שיאפשר לנו למלא את משימת ההגנה במלואה. אנחנו כבר נערכים למערכה הבאה", סיים כוכבי את הדברים, בנאום פומבי ראשון שלו מאז מסיבת העיתונאים בה הוכרזה הפסקת האש בשבוע שעבר. 

הארכת כהונת כוכבי: תלויה באישור הממשלה

ההחלטה להאריך את כהונת הרמטכ"ל אביב כוכב דורשת אישור ממשלה. בשיחת גנץ עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סוכם ששר הבטחון ימתין עם ההעלאה לממשלה לכל היותר כמה שבועות, לאור החשש שהממשלה תוחלף בעוד שבוע-שבועיים.המשמעות היא שאם הולכים לבחירות חמישיות, תפקיד הרמטכ"ל לא יהיה "בן ערובה" והיציבות הביטחונית לא תיפגע.

בהודעה שפרסה לשכת שר הביטחון לתקשורת, נכתב: "הרמטכ"ל כוכבי מוביל את צה"ל בשנתיים וחצי האחרונות בתהליכים משמעותיים של בניין הכוח ותפיסת הפעלה רב מימדית תוך שילוב כלל הזרועות והגדלת הקטלניות. הארכת המינוי תאפשר להמשיך ולממש את מרכיבי תר"ש תנופה, שבאו לידי ביטוי ביכולות חסרות התקדים שהציג צה"ל במבצע 'שומר החומות', וכן בפעולות המבצעיות שהתקיימו בתקופה האחרונה במגוון זירות הלחימה.

"בשנה האחרונה תחת הרמטכ"ל כוכבי, רתם צה"ל גם את יכולותיו האזרחיות לטובת סיוע במשימות לאומיות ובראשן המאבק בקורונה, דבר שביצר את מקומו של צה"ל כנדבך בלתי נפרד מהחברה הישראלית וממערך החירום הלאומי האזרחי".