מנדלבליט, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש החליט: התיק נגד השוטר שנחשד בירי במחבל לפני 6 שנים ייסגר מחוסר אשמה

ליועמ"ש לקח יותר מ-4 שנים לקבל החלטה לפתוח בחקירה. את הערר על החלטת פרקליט המדינה לסגור את התלונה הגיש ארגון עדאלה בשם משפחת המחבל כבר בחודש מרץ 2017. אלא שהיועץ המשפטי לממשלה התמהמה עם קבלת ההחלטה "בשל העומס הרב מאוד על לשכתו". רק בשבועות האחרונים הכריע מנדלבליט בעניין. בהודעת הפרקליטות על סגירת התיק בשנת 2016 נכתב: ההחלטה על הירי התקבלה מתוך צורך מיידי ועל בסיס התרשמות, התואמת את המציאות
משה שטיינמץ
27 במאי 2021
18:53
עודכן ב 21:09

פרשת חקירת השוטר שחיסל מחבל: אתמול (רביעי) פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 ששוטר שירה במחבל בשנת 2015, ואף זכה על כך באות הצטיינות, נחקר לפני שבועיים במחלקה לחקירות שוטרים. הערב הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהתיק נגד השוטר ייסגר מחוסר אשמה.

היום פורסמו בחדשות הערב קטעים מעדותו של השוטר, כפי שמסר אותה שעה וחצי לאחר הפיגוע במפלג מיעוטים של משטרת ירושלים, במסגרת חקירת הפיגוע. הוא תיאר כי נטרל את המחבל מכיוון שזה ניסה לדקור את השוטר השני: "המחבל רץ לכיוון השוטר שהיה לבוש מדים... הניף את היד שלו במה שנראה שהוא מכוון לדקור את השוטר במדים שעמד לידי. השוטר ירה כדור לעבר המחבל ושניה אחרי זה ביצעתי ירי של 2 כדורים לכיוון מרכז גוף של המחבל - ופה הפסקתי לירות אחרי שהבנתי שהמחבל נפל והסכנה חלפה".

עוד פורסם היום שהערר שהגיש ארגון עדאלה נגד ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגד השוטר בשנת 2016, נח יותר מארבע שנים על שולחנו של היועץ המשפטי, בלי שזה קיבל החלטה "בשל העומס הרב מאוד על לשכתו".

רק בשבועות האחרונים קיבל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החלטה בנושא הערער, שבעקבותיה נחקר השוטר. לידי כאן חדשות הגיעו גם הנימוקים בגינם נסגר התיק נגד השוטר מלכתחילה: "הכוח המשטרתי ביצע ירי למרכז הגוף של עלון על מנת לנטרלו. החלטה זו התקבלה מתוך צורך מיידי ועל בסיס התרשמות, התואמת את המציאות, כפי שהיא משתקפת מתיעוד האירוע, כי מדובר במפגע שניסה לרצוע והיה מוסיף לסכן את הציבור, אם לא היה מנטורל.

"לפיכך, פעולת הכוח המשטרתי אינה חורגת ממרחב שיקול הדעת המקוצעי, בנסיבות העניין. לנוכח האמור, הוחלט לגנוז את תלונתכם". על מכתב זה, שנשלח לארגון עדאלה, חתם אסף שביט, עוזר לפרקליט המדינה, בשם הפרקליט על בסיס החלטת מח"ש.

ראשיתו של הסיפור ב-4 באוקטובר 2015, אז אירע פיגוע דקירה בצומת רחובות הנביאים וחיל ההנדסה בבירה ובו המחבל בן ה-19 דקר עובר אורח ופצע אותו בינוני. השוטר, אז בלש בימ"ר ירושלים, הגיע לזירה וירה למוות במחבל. לאחר האירוע, קיבל השוטר על תפקודו תעודת הוקרה ממפקד המחוז דאז, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, ובה נכתב: "בהגיעו לאירוע ירד השוטר מהניידת, זיהה את המחבל, ביצע ירי ונטרל אותו. בפעולה זאת מנע אסון גדול יותר והפגין נחישות, מקצועיות ואומץ לב".

לאחר האירוע התבקש פרקליט המדינה להורות על פתיחה בחקירה של הירי במחבל, בטענה שהוא לא היווה סכנת חיים בשעה שנורה. פרקליט המדינה החליט אז לסגור את התיק. על ההחלטה הוגש ערר, ורק לאחרונה - כאמור, כשש שנים אחרי האירוע קיבל היועץ המשפטי לממשלה את הערר והורה לחקור את השוטר.