אסד

עם יותר מ-95% מהקולות: אסד זכה בנשיאות

יו"ר הפרלמנט במדינה דיווח שיותר מ-14 מיליון בני אדם הצביעו בבחירות. זו הקדנציה הרביעית שיתחיל אסד מאז שהחליף את אביו בשנת 2000
רועי קייס
27 במאי 2021
23:28

נשיא סוריה בשאר אל-אסד זכה הלילה (שישי) בבחירות לנשיאות וגרף 95.1% מהקולות – כך הודיע יו"ר הפרלמנט במדינה, חמודה סבאע'. לפי היו"ר, יותר מ-14 מיליון בעלי זכות הצבעה הלכו לקלפיות. מדובר בקדנציה רביעית שיתחיל אסד מאז שהחליף את אביו בשנת 2000. הנשיא המכהן גבר על שני המועמדים עבדאללה סלום עבדאללה, שכיהן בעבר כשר (שזכה בכ-1.5% מהקולות) ומשפטן בשם מחמוד מרעי (שזכה בכ-3.5% מהקולות).

מוקדם יותר הודיעה ועדת הבחירות במדינה על הארכה ההצבעה בחמש שעות, מהשעה 19:00 לחצות, בשל "ההיענות הרבה". הבחירות נתפסות בידי גורמי האופוזיציה בסוריה ובעולם המערבי כמהלך שנעשה למראית עין בלבד ונועדו לאשרר את המשך שלטון אסד. בבחירות הקודמות שהתקיימו בשנת 2014 הודיע המשטר כי אסד זכה ב-88% מקולות הבוחרים.

יותר מעשור חלף מאז שפרצה מלחמת האזרחים בסוריה. המטרה העיקרית של משטר אסד היא לבנות את המדינה מחדש. בשנות המלחמה נרשמה ירידה של קרוב ל-70% בתוצר המקומי. בד בבד, החוב הפנימי של סוריה שילש את עצמו ובחודשים האחרונים ערכה של הלירה הסורית הגיע לשפל חסר תקדים. המשכורת החודשים הממוצעת כיום במדינה היא 150 אלף לירות סוריות, שהן כ-120 שקלים.

יחד עם המלחמה גם הלחץ והסנקציות המערביות, שאותן הובילה ארצות הברית, לא תרמו למצבה של סוריה בשנים האחרונות. בין המטרות של החנק האמריקני על סוריה – למנוע דריסת רגל במדינה של גורמים שמערב לא רוצה בהם, יחד עם חיזוק מעמדה של ארצות הברית באזור.