סינוור, נסראללה וקאא'ני
צילום: גטי אימג'ס • אי-פי

בזמן המבצע: החמ"ל שהקימו איראן, חמאס וחיזבאללה

כלי תקשורת בלבנון: כך שיתף פעולה המחנה הפרו-איראני ב"שומר החומות" • מחליפו של סולימאני: "מציע לציונים לחזור לאירופה ואמריקה" • ברקע מאמצי הרגיעה: ראש המודיעין המצרי יבקר ברמאללה ובעזה • מצרים במסר לחמאס: השיחות על רגיעה חייבות לכלול שיח על השבויים והנעדרים
רועי קייס, מואב ורדי וגל ברגר
29 במאי 2021
11:52
עודכן ב 13:29

עורך העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה, איבראהים אל-אמין, סיפר על התיאום שהתקיים במחנה הפרו-איראני בזמן הלחימה ב"שומר החומות". בריאיון לערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה בסוף השבוע הוא טען שבזמן המבצע הוקם חמ"ל משותף בביירות שכלל קצינים ממשמרות המהפכה של איראן, חיזבאללה, חמאס וארגונים פלסטיניים. עוד הוא טען שמפקד כוח קודס במשמרות המהפכה ומחליפו של קאסם סולימאני, איסמאעיל קאא'ני, ביקר פעמיים בבירות בזמן סבב הלחימה האחרון. 

שברו חומות: הציר הפרו-איראני הראה סימני שיתוף פעולה במבצע האחרון | רועי קייס, פרשנות

"החמ"ל היה אחראי על תיאום בין הצדדים לא רק בהקשר של חילופי מידע או דברים הקשורים לטקטיקה, הייתה גם פעילות מודיעינית", הוא ציין. חיזבאללה, לטענתו, העביר לביירות קציני שטח של חמאס "בדרכים מיוחדות", והצליח להעביר ציוד לתוך הרצועה בימי הלחימה. לדבריו, הייתה כוננות בקרב המחנה הפרו-האיראני מדרום לבנון ועד צנעא', בירת תימן, לקראת אפשרות שישראל תרחיב את המערכה.

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר, אמר השבוע במסיבת העיתונאים לתקשורת הערבית והזרה כי לכל אורך הלחימה היה תיאום בדרג גבוה עם חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן. עוד אמר סינוואר שהרקטות ששוגרו מלבנון והמל"ט האיראני שחדר לישראל היו "בתיאום מלא בין ההתנגדות בלבנון לבין ההתנגדות בעזה".

קאא'ני: "מציע לציונים לחזור לאירופה ואמריקה"

מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאא'ני אמר היום, ברקע סיום מבצע "שומר החומות": "אני מציע לציונים לחזור לבתיהם באירופה ואמריקה, אותם הם מכרו בעבר. המסר של ההתנגדות עבור הילדים של פלסטין הוא להתחיל לתכנן את השליטה בפלסטין כולה". 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה התייחס לירי הרקטות מהרצועה ואמר: "מתקני תשתית רבים בישראל היו בטווח הטילים והיו יכולים להיפגע, אך הפלסטינים נמנעו מלירות עליהם, כיוון שלא יחלוף עוד זמן רב עד שהפלסטינים עצמם ישתמשו באותם מתקנים". עוד הוא הוסיף כי "ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש התנהלה כך מהיום הראשון ללחימה, לכן ישראל התחננה בפני העולם שיקרא לפלסטינים לחדול מהאש". 

מצרים במסר לחמאס: השיחות על רגיעה חייבות לכלול שיח על השבויים והנעדרים

ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, צפוי לבקר מחר ברמאללה ומחרתיים ברצועת עזה. אתמול נכנסה לרצועה משלחת של המודיעין המצרי כהכנה לקראת הביקור. בתוך כך, ערוץ הטלוויזיה "אל-ראד" דיווח שמשלחת ביטחונית גדולה ממצרים תיכנס היום לעזה דרך מסוף רפיח, ומחר צפויים להיכנס לרצועה אנשי תקשורת מצרים.

העיתון "אל-אח'בר" דיווח הבוקר שהמתווכים המצריים העבירו מסר לחמאס שישראל צפויה לבצע שורה של הקלות הקשורות לעזה בשבוע הבא. בעיתון פרסמו שההקלות יכללו בין השאר את פתיחת המעברים, מרחב הדיג, הכנסת דלקים לתחנת הכוח בעזה, תיקון קווי החשמל שנפגעו בסבב הלחימה וגם את הכנסת הכסף הקטרי. 

מאחורי הקלעים של הפסקת האש | האזינו לעוד יום

בד בבד, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" הפרו-קטרי דיווח שמצרים הודיעה לחמאס שהשיחות הבאות חייבות לכלול גם משא ומתן בנושא עסקת חילופי השבויים והנעדרים. זאת בשל ההתעקשות הישראלית לקשור את הנושא ברגיעה ובתחילת שיקום הרצועה. עוד דווח שמשלחת המודיעין המצרית שנכנסה אתמול לעזה הייתה אמורה להיפגש עם סגנו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מרוואן עיסא, כדי להקל על קיום השיחות בעניין עסקת חילופי השבויים והנעדרים.

מה חושבות השכנות על הסבב האחרון? | האזינו לעוד יום

גורמים ששוחחו עם העיתון אמרו שחמאס דבק בכך שיש להפריד בין סוגיית השבויים והנעדרים לבין כל משא ומתן שקשור לרגיעה ארוכת טווח או תהליך שיקום הרצועה. "עסקת חילופי השבויים והנעדרים היא באחריותה המלאה של הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם", טענו הגורמים.